Swift Sport má specifický design masky chladiče a předního nárazníku, aerodynamický spoiler pod nárazníkem, nástavce prahů, zadní difuzor a střešní křídlo. Výrazný vzhled dotvářejí leštěné 17“ disky kol, dvě koncovky výfuku a volitelně žlutá barva karoserie. Všechny tyto modifikace odlišují Swift Sport od ostatních zástupců řady Swift.

Rozvor náprav je o 20 mm delší než u předchozí generace Swiftu Sport, rozchod kol je za účelem zlepšení stability v přímém směru na přední i zadní nápravě širší o celých 40 mm. V souladu s důrazem na sportovní výkony a radost z řízení je nový Swift Sport také o 15 mm nižší a o 40 mm širší. Díky optimalizovanému krytu pod motorem, aerodynamickým prvkům na podlaze a dalším detailům má nový Swift Sport o 10 % nižší součinitel odporu vzduchu než předchozí generace. Karoserie je vždy pětidveřová, ačkoliv díky zapuštěným klikám zadních dveří na pohled připomíná třídveřový hatchback. Poloměr otáčení se zmenšil o 0,45 metru a s hodnotou 4,8 metru patří na špičku mezi sportovními hatchbacky.

Exkluzivní žlutý odstín karoserie Champion Yellow je odvozen od barevného schématu továrního vozu, se kterým se tým Suzuki Works účastnil juniorského mistrovství světa v rally. Celkem je na výběr sedm odstínů laku včetně nové červené Burning Red Pearl Metallic a modré Speedy Blue Metallic, které jsou dostupné i pro standardní verze modelu Swift.

Nízká hmotnost a vysoký točivý moment

Nový motor 1.4 BoosterJet poskytuje točivý moment 230 Nm, což je o celých 44 % více než u předchozí generace. Díky nové platformě je hmotnost ve srovnání s předchozím Swiftem Sport nižší o 80 kg, navzdory zvýšení tuhosti skeletu. Silnější motor a nižší hmotnost jsou základem podstatně lepších jízdních výkonů, poměr hmotnosti k točivému momentu 4,2 kg/Nm  patří v kategorii hot hatchů k nejlepším.

Systém přímého vstřikování paliva využívá trysky se sedmi otvory. Díky tomu je možné palivo vstřikovat pod vyšším tlakem (až 200 barů) a ve vysoce atomizované podobě, což svědčí výkonu i čistotě výfukových plynů. Turbodmychadlo je řízeno obtokovým ventilem. Při jízdě ustálenou rychlostí se ventil vedoucí výfukové plyny mimo turbodmychadlo otevře. Toto řešení snižuje čerpací ztráty a pomáhá tak snížit spotřebu. Jakmile je potřeba zrychlit, obtokový ventil je uzavřen a turbodmychadlo dodává potřebný plnící tlak až 1 bar. Větší chladič a o 38 % výkonnější větráky zvyšují účinnost chladicího systému o třetinu.

V zájmu zkrácení drah řazení a přesnějšího pohybu řadicí páky v kulise prošla převodovka převzatá z předchozí generace Swiftu Sport konstrukčním vylepšením.

Řadicí páka má o 10 % kratší dráhy v kulise, modifikací prošla také synchronizace jednotlivých převodů. První a druhý převod mají nově trojitou synchronizaci a třetí převod dvojitou. Robustnější spojka s upravenou směsí lépe odolává rozjezdům pod zátěží.

Specifikace motoru

MOTOR

Typ

 

1.4 BoosterJet

Počet válců

 

4

Počet ventilů

 

16

Zdvihový objem motoru

cm3

1 373

Vrtání x zdvih

mm

73,0 x 82,0

Kompresní poměr

 

9,9

Maximální výkon

kW/ot.

103/5 500

Maximální točivý moment

Nm/ot.

230/2 500–3 500

Vstřikování paliva

 

přímé

Vyladěný podvozek

Nový Swift Sport je postaven na platformě HEARTECT. která vozům Suzuki přináší vynikající vlastnosti dané nízkou hmotností a velkou tuhostí. Konstrukce složená z vícedílných nosníků je nahrazena průběžnými podélnými nosníky, které významně zesilují tuhost podlahy.

Díky platformě HEARTECT, bezpečnostnímu skeletu TECT a důkladné optimalizaci všech dalších částí dosahuje Swift Sport hmotnosti pouhých 975 kg. Karoserie a vnější části mají na mezigeneračním snížení hmotnosti podíl 55 %, sedadla a díly interiéru 20 %, pohonná jednotka a další části pak dohromady 25 %. Celková úspora hmotnosti ve srovnání s předchozí generací činí 80 kg.

Vysoký stupeň bezpečí

Nový Swift Sport těží z pokroku v oblasti asistenčních systémů, které usnadňují řízení auta v běžném provozu a zvyšují úroveň aktivní bezpečnosti. Kombinace tří různých technologií detekce okolního prostoru umožňuje udržovat bezpečný odstup, varovat před opuštěním požadovaného směru jízdy a další funkce.

Nový Swift Sport je standardně vybaven pokročilým systémem sledování provozu, který kombinuje monokulární kameru a laserový senzor – obojí je umístěno pod čelním sklem. Kombinace kamery a laserového senzoru umožňuje systému správně vyhodnotit riziko srážky s jiným autem nebo s chodcem pohybujícím se v prostoru před vozem. V závislosti na závažnosti situace systém řidiče varuje, pomáhá mu s nouzovým brzděním, případně automaticky brzdí.

Jako první model Suzuki je standardně vybaven také systémem udržování v jízdním pruhu (stejná funkce je součástí vyšších stupňů výbavy u modernizované Suzuki Vitara). V rychlostech mezi 60 a 160 km/h systém pomocí kamery sleduje jízdní pruhy po stranách vozu. Pokud hrozí nechtěné opuštění jízdního pruhu, systém automaticky protipohybem vyvolaným elektrickým posilovačem řízení pomáhá řidiči udržet vůz ve správném jízdním pruhu.

Mezi další pokrokové technologie patří sledování bdělosti řidiče fungující při rychlostech nad 60 km/h. Při jízdě rychlostí alespoň 40 km/h asistent dálkových světel podle aktuálního provozu automaticky přepíná mezi tlumenými a dálkovými světly. Nechybí ani adaptivní tempomat fungující v rychlostech od 40 do 160 km/h,

Interiér orientovaný na řidiče

Interiér nového Swiftu Sport vytváří interaktivní, sportovně pojaté prostředí. Červené dekorační prvky a palubní deska orientovaná na řidiče doplňují čitelné přístroje v kontrastních barvách přehledně zobrazující všechny nezbytné informace, včetně údajů o teplotě motorového oleje a plnicím tlaku turbodmychadla.

Volant ve tvaru písmene D se zkoseným věncem ve spodní části je potažen přiměřeně hrubou kůží, která neprokluzuje v rukách. Saténově černé vnitřní obložení volantu a křížové prošívání věnce červenou nití vyvolávají při pohledu na volant dojem kvality a dynamiky. Chromovaná hlavice řadicí páky a sportovní pedály plní stejnou roli – dobře vypadají a především jsou stoprocentně funkční.

Součástí standardní výbavy nového Swiftu Sport je také multimediální systém Smartphone Linkage Display Audio se 7“ dotykovým displejem, vestavěnou navigací, Bluetooth a plnou konektivitou s chytrými telefony – systém SLDA je vybaven rozhraním Apple CarPlay, Android Auto i MirrorLink.

Již nyní na českém trhu

Nový Swift Sport vstupuje na český trh 7. ledna 2019 s cenou 479.900 Kč. Na výběr je sedm odstínů karoserie, výbava je vždy maximální. Standardem jsou mimo jiné LED světlomety, vyhřívání předních sedadel, bezklíčové odemykání a startování tlačítkem, automatická klimatizace a široká paleta asistenčních a bezpečnostních systémů.