Smart představuje novou vizi městské mobility v podobě studie smart vision EQ fortwo. Koncepční vůz schopný autonomní jízdy vyzvedne cestující přímo na požadovaném místě. Díky velké obrazovce na přídi uživatel pozná, že se jedná právě o jeho vůz. Projekční schopnost mají také velké panely na dveřích. Jedná se o první koncept koncernu Daimler, který je zcela autonomní a nepotřebuje pedály ani volant. 

Elektricky poháněný smart vision EQ fortwo je studií ještě mladé produktové a technologické značky EQ, kterou smart vystaví na IAA 2017. Do roku 2022 má divize Mercedes-Benz Cars uvést do sériové výroby více než deset nových elektromobilů, od smartu až po velké SUV. Smart učinil první krok v oblasti elektrické mobility již v roce 2007 uvedením modelu smart electric drive a v současnosti nabízí už všechny své modely také ve verzi s elektrickým pohonem.

Smart vision EQ fortwo je vyvinut dle konceptu CASE. Zkratka CASE je odvozena od následujících strategických pilířů: síťového propojení (Connected), autonomní jízdy (Autonomous), flexibilního využívání (Shared & Services) a elektrických pohonů (Electric). Zároveň se jedná o novou vizi sdílení dopravy ve městech a přilehlých periferiích, přičemž projekt je zaměřený na zvýšení plynulosti dopravy. Aktuálně si již každé 1,4 sekundy pronajme někdo na světě vozidlo car2go. V současnosti má car2go více než 2,6 milionu zákazníků na celém světě a jejich počet neustále roste. Nejnovější studie předpovídají, že se celosvětový počet uživatelů sdílení vozidel do roku 2025 zpětinásobí na 36,7 milionu.

Výhodou je, že uživatelé nebudou muset vůz hledat, jednoduše si jej objednají na danou adresu a on přijede sám. Zákazník si přivolá vozidlo smart vision EQ fortwo prostřednictvím mobilního zařízení. Uživatel pozná, že se jedná o „jeho“ vozidlo, na základě nových možností individualizace. Smart vision EQ fortwo může být totiž individualizován pomocí displeje Black Panel na přídi (formát: 44 palců/105 x 40 cm) a velkých bočních projekčních ploch. Dveře studie jsou potaženy elektronicky ovládanou fólií. Neobsazené vozidlo tak může zobrazovat informace o místních akcích, předpověď počasí, zprávy nebo čas. Pro komunikaci budou zároveň sloužit přední i zadní světlomety.

Kdo chce, může pomocí funkce „sdílení 1+1“ navíc přirozeně navazovat kontakty se zajímavými uživateli. Potenciální spolujezdci jsou navrhováni na základě jejich uložených profilů a aktuálních požadavků na jízdu. Uživatel je může akceptovat, nebo odmítnout. Při jízdě ve dvou jsou na velkém displeji v interiéru zobrazovány společné zájmy, jako jsou poslední návštěvy koncertů nebo aktuálně provozované sportovní disciplíny. Tak lze díky autonomní jízdě využívat nově získaný čas k diskuzi a interakci.

Koncept je napájen lithium-iontovými akumulátory s kapacitou 30 kWh. Pokud není automobil využíván, automaticky vyhledá dobíjecí stanici. Zároveň se může připojit k elektrické síti indukčně a proud do ní vracet jako akumulátor.

Smart vision EQ fortwo měří na délku 2699 mm, široký je 1720 mm a vysoký 1530 mm. Pro zvýšení flexibility ve městě se dveře otevírají vzhůru a minimalizují prostorové nároky například na parkovištích.  Interiér vozu je proveden v čistém bílém designu a jednoduše tvarovanou lavicí pro dvojici cestujících. Ta je čalouněna nově navrženou umělou kůží s ohledem na snadné čištění. Volant a pedály nejsou třeba, protože veškeré funkce se ovládají pomocí mobilního telefonu a 24“ obrazovky na palubní desce, jejíž rámeček je v odstínu růžového zlata.