V roce 2018 se Ford stal již počtvrté za sebou nejprodávanější značkou užitkových automobilů v Evropě. Loni dosáhl nejlepšího obchodního výsledku za posledních 25 let, když na dvaceti tradičních evropských trzích prodal 380 900 užitkových vozů. Ve srovnání s rokem 2017 to znamená nárůst o více než 8 %.

Elektrifikované užitkové vozy

Inovativní řada elektrifikovaných užitkových vozů Ford nabídne zákazníkům pohonné jednotky, v součtu pokrývajících široký rozsah provozních scénářů a způsobů využití.

Zatím jako funkční prototyp se na „Go Further“ představil nový elektrický Transit, který se začne vyrábět v roce 2021. Chce uspokojit poptávku po všestranném užitkovém automobilu s nulovými emisemi. Bude k dispozici v několika variantách karoserie s konkurenceschopným užitečným zatížením. Elektrické hnací ústrojí je navrhováno v takové podobě, aby umožňovalo provoz za každého počasí, zachovalo si základní vlastnosti po celou dobu životnosti vozu a dojezd odpovídal praktickým potřebám městských rozvážkových firem.

Ve spolupráci se společností StreetScooter vyrábí Ford elektrifikovaný užitkový model již dnes. StreetScooter WORK XL vychází z Transitu a montuje se v továrně Ford v německém Kolíně nad Rýnem. Jeho provozovatelem je Deutsche Post DHL, ale v v průběhu letošního roku budou vozy WORK XL nasazeny do zkušebního provozu u několika dalších firem z Německa, Nizozemska a Belgie.

Provozovatelům, kteří se potřebují pohybovat v nízkoemisních zónách, nabídne Ford již koncem roku 2019 Transit Custom Plug-In Hybrid s možností bezemisního provozu bez obav z nedostatečného dojezdu.

Přední kola Transitu Custom Plug-In Hybrid jsou poháněna výlučně elektromotorem. Napájení elektromotoru zajišťuje soustava lithium-ion baterií o kapacitě 13,6 kWh. Oceňovaný zážehový motor Ford 1.0 EcoBoost zde slouží k dobíjení baterií v případě potřeby. Cílový dojezd vozu činí 50 km v elektrickém režimu s nulovými emisemi a 500 km s využitím spalovacího motoru.

Prototypy modelu Transit Custom Plug-In Hybrid v současnosti procházejí provozními zkouškami v Londýně. Další testování zanedlouho začne ve španělské Valencii a v německém Kolíně nad Rýnem.

Ford na „Go Further“ oznámil, že stejné hnací ústrojí dostane rovněž velkoprostorový osmimístný model Tourneo Custom Plug-In Hybrid, který se vyznačuje unikátní možností uspořádat sedadla ve dvou zadních řadách proti sobě do tzv. konferenčního uspořádání.

Zejména v městském a příměstském provozu se nejlépe uplatní další typ elektrifikovaného pohonu pro užitkové vozy Ford, mild-hybrid se 48V technologií. Od poloviny roku 2019 ho začne společnost evropským zákazníkům nabízet v modelech Transit, Transit Custom a Tourneo Custom pod obchodním označením EcoBlue Hybrid.

Technologie EcoBlue Hybrid přináší oproti ekvivalentnímu modelu s motorem 2.0 EcoBlue snížení spotřeby paliva asi o tři procenta dle homologačního cyklu WLTP. V městském provozu s častým zastavováním může však úspora dosáhnout až osmi procent.

Novinky z oblasti konektivity

Na bázi zabudovaného palubního modemu FordPass Connect, který je k dispozici pro většinu modelů značky Ford od Fiesty po Transit, vyvíjí Ford nová řešení správy vozových parků, zaměřená na provozovatele užitkových automobilů.

Na „Go Further“ oznámil Ford vývoj prediktivního plánování údržby, založeného na údajích o využívání vozu. Cílem je snížit prostoje na absolutní minimum. První stadium služby bude spuštěno v průběhu roku 2019.

Nové řešení slibuje přinést revoluci do plánování údržby užitkových vozů. To by již nemělo vycházet z pevně stanovených intervalů údržby, ale z údajů o provozu a využívání konkrétního vozu. Díky monitorování klíčových technických skupin v reálném čase lze poskytovat servisní péči až podle potřeby a zároveň předcházet vzniku větších závad. Provozovatelé mohou v aplikaci sledovat stav a kondici každého svého vozu.

Pro větší provozovatele připravuje Ford službu Ford Telematics. Data přenášená ze všech aut v reálném čase umožňují manažerům flotil sledovat polohu automobilu, spotřebu paliva, chování řidiče a provozní parametry vozu. Systém Ford Telematics nabízí rovněž přímý přístup k diagnostickým údajům vozu. To vše pomůže osobám odpovědným za provoz a správu flotil užitkových vozidel efektivněji regulovat provozní náklady a zvýšit bezpečnost řidičů.

V průběhu letošního roku uvolní Ford novou mobilní aplikaci FordPass Pro, určenou speciálně menším provozovatelům, kteří využívají jeden až pět automobilů. V aplikaci na chytrém telefonu bude možné sledovat polohu vozů, hladinu paliva, jejich kondici atd.

Co vše automobilka plánuje?

  • Oznámila, že by se v roce 2021 měl začít prodávat nový Ford Transit s elektrickým pohonem.
  • Připravuje nový osmimístný velkoprostorový model Tourneo Custom Plug-In Hybrid, jenž se začne v Evropě prodávat koncem roku 2019.
  • Vytváří novou iniciativu, zaměřenou na minimalizaci prostojů užitkových vozů kvůli údržbě.
  • Představila novou aplikaci FordPass Pro, určenou zejména menším firmám a živnostníkům.
  • Počítá s rozšířením programu kvalifikovaných výrobců nástaveb. Dnes má program po Evropě 100 akreditovaných partnerů, do roku 2020 by se měl jejich počet zdvojnásobit.