Sofistikované propojení autonomního vozidla, v tomto případě mikrobusu Continental Urban Mobility Experience (CUbE), a kurýrního robota představuje efektivnější a úspornější způsob distribuce zboží. Vozidlo CUbE, které tvoří vývojovou platformu autonomních vozidel s elektrickým pohonem společnosti Continental, je všeobecně považováno za řešení vhodné pro dopravu zboží ve městě z distribučního skladu ke koncovému zákazníkovi či naopak.

Smyslem takových vozů je využití přepravní kapacity a zkrácení čekacích lhůt. Odhady odborníků naznačují, že v hustě osídlených aglomeracích požadavky na přepravu zboží dokonce překonají výrazně narůstající nároky na dopravu cestujících.

Autonomní roboti a vozy fungují na podobných principech

Distribuce zboží a doručování zásilek v hustě osídlených oblastech představuje dynamicky rostoucí trh, který odráží stále rostoucí objem nákupů na internetu. S nárůstem objemu zásilek se stávají důležité i hodinové náklady na dopravu. A v tom spočívá hlavní odlišnost této části distribučního řetězce. Automatizovaná rozvážka zboží by podle řady zdrojů měla obstarat až 80 % všech dodávek mezi společnostmi a koncovými zákazníky.

Společnost Continental spatřuje v automatizované distribuci zboží samozřejmou součást městské dopravy v budoucnosti, která rozšíří možnosti současných rozvážkových služeb. Vozidlo CUbE může převážet jednoho nebo více kurýrních robotů a vypustit je tak, aby jako poslední článek distribučního řetězce zajistili doručení na požadované místo.

Současní roboti pro distribuci zboží slouží jako platforma pro další vývoj, a díky nim je společnost Continental připravena využít a dále rozvíjet automobilové technologie tak, aby vyhověly požadavkům výrobců robotů. Technické překážky týkající se kurýrních robotů jsou podobné jako ty, které se vyřešili u autonomních vozidel. Kurýrní roboti budou potřebovat technologii, která je stejně pokročilá a odolná jako řešení pro automobilový průmysl. Se stále se zvyšující oblibou nákupů po internetu a dalším rozvojem megalopolí poroste i potřeba řešení individuální distribuce balíčků. Vozidla bez řidiče v kombinaci s kurýrními roboty mohou být tou správnou odpovědí.

Plynulá doprava pro chytrá města

Autonomní vozidla bez řidiče budou představovat velmi důležitou součást dopravy v chytrých městech budoucnosti. Podle mnoha odborníků představují klíčové řešení futuristických konceptů mobility zaměřených na výzvy ve městech. Autonomní vozidlo může být v provozu téměř 24 hodin denně a 7 dní v týdnů. Architekti měst budoucnosti považují takové automobily za výhodnou součást veřejné dopravy, protože díky nim nebude nutné k cestě na stanici hromadné dopravy používat vlastní vůz.

Zatímco dnes se mnoho balíčků rozváží během dne, kdy je většina lidí v práci, ve škole nebo tráví svůj čas jinak, robotaxi lze využít ke kurýrním službám mimo tuto dobu. Společnost Continental představila distribuční systém budoucnosti na praktickém příkladu spojení autonomního mikrobusu a kurýrního robota během své prezentace na veletrhu spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas letos v lednu.