Kamiq je pokračováním úspěšné SUV ofenzívy značky Škoda. V budoucnu se stane jedním z pilířů modelové palety značky, který přinese růstový potenciál. Poptávka po vozech SUV neustále roste, jen v roce 2018 zaznamenala nárůst o 6,8 % oproti roku 2017. V současné době je minimálně každý třetí dodaný vůz po celém světě SUV. Stále oblíbenější segment městských SUV dokonce zaznamenal nárůst o 13 %. Hlavní cílovou skupinou jsou aktivní, lifestylově orientovaní zákazníci, pro které je důležitý komfort a moderní způsob cestování. Nevybírají si vůz pouze na základě praktických kritérií, ale chtějí se také bavit.

Kamiq proto přináší sportovní a zároveň emocionální design do nového segmentu vozů a kombinuje ho s dobrodružným charakterem vozu SUV. Vůz nabízí zvýšenou pozici sedadel a větší světlou výšku, velkorysý prostor navzdory kompaktním rozměrům, vysokou funkčnost a skvělé možnosti konektivity. Vůz Škoda Kamiq, který je nabízen výhradně s pohonem předních kol, je úsporný a šetrný k životnímu prostředí a nabízí skvělý poměr ceny a užitné hodnoty.

Silný charakter

Díky zvýšené světlé výšce, robustním prvkům karoserie a velkým kolům s průměrem od 16" do 18" působí vůz Škoda Kamiq mohutně. Navzdory kompaktním vnějším rozměrům vzbuzuje nové SUV robustní a zároveň sportovní dojem. Skutečnost, že vůz Kamiq patří mezi vozy SUV značky Škoda, je patrná na první pohled. Originální vzhled vozu charakterizují specifické prvky, například precizní tvar kapoty motoru, která vozu propůjčuje nezaměnitelný vzhled a zvýrazňuje vlastní identitu. 

Jako první model značky Škoda má dělené LED přední světlomety se světlem pro denní svícení umístěným nad hlavním světlometem. Ve full LED variantě světel je Kamiq vybaven předními a zadními dynamickými směrovými světly. Panoramatická střecha je nabízena na přání. Na pátých dveřích má Kamiq stejně jako všechny nové modely značky Škoda namísto loga nápis Škoda

Nový koncept uspořádání

Kamiq je druhý model značky Škoda s novým konceptem interiéru. Vyšší pozice sedadel, velkorysá prostornost interiéru, pohodlné nastupování a vystupování z vozu, dobrý výhled z vozu a vysoká úroveň ergonomie jsou pro Kamiq charakteristické. Prostor pro hlavu cestujících na zadních sedadlech 1 003 mm, šířka ve výšce loktů 1 425 mm a prostor před koleny 73 mm patří k nejlepším hodnotám ve třídě. Základní objem zavazadlového prostoru má 400 l. Sklopením zadních sedadel (dělených v poměru 60:40) se středovou loketní opěrkou, která je nabízena na přání, jej lze zvětšit na 1 395 l. Sklopné opěradlo sedadla spolujezdce, které je nabízeno na přání, umožňuje přepravu objemných předmětů až do délky 2 447 mm. Promyšlené odkládací prostory v interiéru nabízí dalších 26 l.

Měkčené materiály na přístrojové desce a ve výplních předních dveří, nový vzhled a čalounění sedadel, mimo jiné i z kvalitního mikrovlákna Suedia, dodávají interiéru příjemnou atmosféru. Na přání lze vůz Kamiq dále vybavit ambientním osvětlením, dekoračními lištami, kontrastním prošitím a paketem Dynamic. O komfort se starají Virtuální Kokpit s 10,25" displejem, automatická klimatizace Climatronic a elektricky nastavitelné sedadlo řidiče, které jsou dodávané na přání. Na přání je dostupné také vyhřívané čelní sklo a vyhřívaný volant. Bezpečnost zvyšuje bezklíčový systém KESSY, který vypíná vysílaný signál automaticky po 15 minutách nečinnosti.

Umí jezdit i na CNG 

Tři benzinové motory TSI o objemu 1,0 a 1,5 l a jeden motor 1,6 TDI pokrývají výkonové spektrum od 70 kW (95 k) do 110 kW (150 k). Motor 1,0 G-TEC o výkonu 66 kW (90 k) je první motor s provozem na ekologický zemní plyn (CNG) použitý ve voze SUV značky Škoda. Motory jsou dodávány s pěti- a šestistupňovou manuální převodovkou nebo automatickou sedmistupňovou převodovkou DSG.

Všechny motory splňují emisní normu Euro 6d TEMP. Nově vyvinutý podvozek vozu Škoda Kamiq nabízí o 39 mm větší světlou výšku v porovnání s vozem SCALA. Kamiq může být na přání vybaven systémem Sport Chassis Control se sportovním, o 10 mm nižším podvozkem. Řidič může přepínat režimy Normal a Sport pomocí volby jízdního režimu Driving Mode Select.

Bezpečnost na vysoké úrovni

Kamiq, postavený na platformě MQB A0 koncernu Volkswagen, nabízí velmi vysokou úroveň bezpečnosti. Je standardně vybaven devíti airbagy včetně kolenního airbagu řidiče a zadních bočních airbagů. Nabízí také nejmodernější asistenční systémy a velkorysý prostor v interiéru. Délka vozu činí 4 241 mm, šířka 1 793 mm a výška 1 553 mm (včetně střešního nosiče). Téměř 80 % karoserie je tvořeno vysokopevnostní a zatepla tvářenou ocelí.

Přední světlomety a zadní svítilny s LED technologií jsou součástí výbavového stupně Ambition. Bi-LED varianta předních světlometů s funkcí adaptivního svícení a přední a zadní dynamická směrová světla jsou součástí výbavového stupně Style. Asistent pro udržování vozidla v jízdním pruhu (Lane Assist), Front Assist včetně funkce nouzové brzd. Nechybí ani detekce vozu v mrtvém úhlu.

Infotainment a konektivita

Displeje infotainment systémů Swing, Bolero a Amundsen, které jsou založeny na třetí generaci modulární stavebnice infotainment systémů koncernu Volkswagen, mají displeje o velikosti od 6,5" do 9,2". Sound System Škoda, který je dostupný na přání, nabízí deset reproduktorů. Díky zabudované kartě eSIM s připojením LTE je vůz Škoda Kamiq vždy online. Online podpora navigace probíhá bez toho, aby si toho řidič všiml. Online podporu nabízí i digitální asistentka Laura, která plní hlasové příkazy. Kromě jednoduchých pokynů rozumí i přirozené řeči a dialektům. 

Karta eSIM zajišťuje kromě standardně dodávané funkce eCall i přístup k mobilním online službám Škoda Connect. Služby Škoda Connect se dělí na oblast Infotainment Online, která je součástí navigace Amundsen. Služby Care Connect zahrnují služby vzdáleného přístupu k vozu, které jsou k dispozici na přání, a standardně dodávanou Proaktivní servisní službu. Řidič si může stáhnout aplikace infotainmentu přímo ve voze z online obchodu v automobilu (Shop). K dispozici je také technologie SmartLink, na přání také bezdrátová technologie SmartLink, která propojuje telefony pomocí Apple CarPlay, Android Auto nebo MirrorLink. Dále vůz nabízí Wi-Fi hotspot, až dva USB-C konektory vpředu a vzadu a Phone Box, který umožňuje bezdrátové nabíjení mobilních telefonů.

Praktičtí pomocníci 

Každodenní používání nového vozu Kamiq usnadňuje mnoho prvků Simply Clever, typických pro vozy značky Škoda. Poprvé je ve třídě městských SUV na přání nabízena ochrana hrany dveří, která se automaticky vysune po otevření dveří. Dostupné jsou také elektricky ovládané páté dveře s funkcí Tip-To-Close a mechanicky sklopné, elektricky odjistitelné tažné zařízení.

Součástí standardní výbavy vozu je odnímatelná LED svítilna v zavazadlovém prostoru. Dalšími Simply Clever prvky jsou integrovaný trychtýř v uzávěru nádržky ostřikovačů čelního skla, škrabka na led ve víčku palivové nádrže s měřítkem pro kontrolní měření hloubky dezénu pneumatik a schránka na deštník ve dveřích řidiče (včetně deštníku).