Druhá generace v porovnání s předchůdcem výrazně narostla na délku 4,03 a šířku 1,74 m. Markantní přídi dominuje široká maska chladiče Singleframe společně s naznačenými bočními otvory pro přívod vzduchu. Pod hranou kapoty motoru se nacházejí tři úzké otvory jako vzpomínka na Sport quattro, soutěžní ikonu značky z roku 1984.

Také z profilu prozrazuje nový model A1 Sportback vizuální spřízněnost s původním modelem Audi quattro zejména v oblasti šikmých C sloupků. Všechny linie na bocích, od spodní okenní lišty až po boční prahy, stoupají klínovitě směrem k zádi.

Sportovní charakter vozu umocňuje výbava S line četnými vytříbenými stylistickými prvky. Mezi ně patří mimo jiné větší otvory pro přívod vzduchu, doplňkové prahové lišty, protažený otvor pod kapotou se dvěma příčkami a větší zadní spoiler. Verzi s nejvýkonnějším motorem lze rozpoznat podle markantní dvojité koncovky výfukové soustavy.

Výrazné uspořádání světel pro denní svícení na přání dodávaných světlometů LED prozrazuje inspiraci dynamickými křídlovitými tvary z jachtařského sportu, tzv. hydrodynamickými křídly. Stejný zdroj inspirace využili designéři při návrhu krytů pro funkce hlavních světlometů. Stejnou myšlenkou byly vytvářeny také zadní světlomety s výrazným 3D efektem.

Paleta laků pro nový model A1 Sportback nabízí výběr jedenácti barev s možností kontrastního lakování střechy. Kryty vnějších zpětných zrcátek, krajní lišty předního spoileru a boční prahy lze rovněž objednat v kontrastní barvě.

Mimořádně individuální charakter má verze Edition, která bude nabízena od uvedení modelu na trh. Designérskému stylu modelu A1 propůjčuje ještě působivější podobu mnoha kontrastními prvky. Velká 18“ kola, v závislosti na laku karoserie v bronzové, bílé nebo černé barvě, jsou nepřehlédnutelná. Přední a zadní světlomety LED mají tmavě tónované kryty, jimiž připomínají legendární Audi Sport quattro. Kruhy Audi v masce chladiče Singleframe a na zádi jsou černé.

Vysoký stupeň personalizace

V závislosti na výbavové linii – Basis, advanced nebo S line jsou mřížka masky chladiče, naznačené boční otvory pro přívod vzduchu, spodní část obou nárazníků, difuzor a zadní spoiler nabízeny v různých variantách. Exteriér ještě více zvýrazňuje černý stylistický paket.

Novinkou pro modelovou řadu A1 je modulární struktura výbavových linií, která umožňuje mimořádnou flexibilitu. Poprvé mohou zákazníci zcela libovolně vzájemně kombinovat jednotlivé výbavové linie pro exteriér a interiér.

Kokpit přesně podle vašich představ

Designéři si vytkli za cíl vytvořit „nejsportovnější interiér kompaktní třídy“, čemž odpovídá orientace na řidiče. Na první pohled zaujmou zejména tvary výdechů ventilační soustavy, digitálního panelu přístrojů a clonynad přístroji. Středová konzola a na přání dodávaný displej MMI touch jsou natočeny k řidiči pod úhlem 13 stupňů. Displej a pás výdechů ventilační soustavy na straně spolujezdce vpředu jsou integrovány do plochy se vzhledem černého panelu, která zasahuje až do dveří.

Tři varianty interiéru „advanced“, „design selection“ a „S line“ nabízejí četné možnosti výběru barev a materiálů podle individuálního vkusu. Ozdobné obložení přístrojové desky před sedadlem spolujezdce vpředu má různou podobu v závislosti na výbavové linii a je doplněno barevně sladěnými ozdobnými prvky na výdeších ventilační soustavy, středové konzole a plochách v bezprostřední blízkosti klik dveří. Na přání dodávaný paket osvětlení kontur a dekoračního osvětlení umocní za tmy vnitřní design světelnými prvky LED ve 30 vybraných barvách.

Více prostoru pro posádku i zavazadla

Nové Audi A1 Sportback nabízí výrazně větší vnitřní prostor, a tím i více komfortu pro řidiče, spolujezdce vpředu i cestující na sedadlech vzadu. Objem zavazadlového prostoru vzrostl o 65 l. V normálním uspořádání pojme 335 l, se sklopenými opěradly zadních sedadel lze až po strop využít objem 1090 l. Výška prahu zavazadlového prostoru nad zemí je s 67 cm příjemně nízká. Díky vzájemně oddělenému uložení pružin a tlumičů má zavazadlový prostor mezi podběhy kol šířku přesně jeden metr.

Audi nabízí dvě varianty sedadel. V obou případech lze na přání objednat funkci jejich vyhřívání. Sportovní sedadlo má sériově manuálně nastavitelnou výšku. Výrazné boční polštáře a bederní opěrka, nastavitelná ve dvou směrech, poskytují tělu ještě lepší oporu. Navzdory kompaktním vnějším rozměrům a sportovní linii střechy modelu A1 Sportback si mohou i dospělé osoby užívat na sedadlech vzadu velkorysého prostoru pro hlavu a nohy.

Digitalizace v hlavní roli

Nové Audi A1 Sportback je připraveno na digitální budoucnost. Již v základní verzi je vůz sériově vybaven zcela digitálním panelem sdružených přístrojů s 10,25“ displejem vysokého rozlišení a multifunkčním volantem. Na přání dodávaný Audi virtualcockpit poskytuje řidiči přímo v jeho zorném poli rozsáhlé a rozmanité informace – od navigačních šipek přes dynamické animace navigační mapy a funkce informačního a zábavního systému včetně služeb Audi connect až po grafické informace některých asistenčních systémů.

Informační a zábavní systémy a Audi connect

Filozofie ovládání odpovídá konceptu informačních a zábavních systémů z vyšší třídy. Nové Audi A1 Sportback je sérově vybaveno systémem MMI Radio, který se ovládá prostřednictvím multifunkčních tlačítek na volantu a ukazatele na digitálním panelu sdružených přístrojů a který již v základní verzi disponuje rozhraním Bluetooth. Se systémem MMI Radio plus zahrnuje přístrojová deska 8,8“ dotykový displej MMI, který splývá s okolními plochami se vzhledem černého panelu. Nový koncept ovládání MMI touch rozpoznává také zadávání ručně psaným písmem, bez přerušování a čekání na jednotlivá písmena – jako u velkého Audi A8. Nejvyšší varianta MMI Navigation plus nabízí 10,1“ dotykový displej MMI.

Je-li k dispoziciaktivní datové připojení, lze automaticky stáhnout a instalovat až čtyři bezplatné aktualizace mapových podkladů ročně. Alternativně je lze aktualizovat manuálně z paměťové karty SD, na kterou byly aktualizace staženy z portálu myAudi. Nejnovější generace hlasového ovládání se vyznačuje vylepšeným dialogem mezi řidičem a automobilem.

MMI Navigation plus ve spojení s Audi connect nabízí řidiči modelu A1 Sportback funkce z vyšší třídy, jako například hybridní vedení trasy, které uskutečňuje výpočet trasy v cloudu a zohledňuje v něm kompletní stav dopravy. Hybridní zadávání cílů podporuje zákazníka při vyhledávání čerpacích stanic, parkovacích míst, restaurací nebo hotelů. Z internetu za tím účelem stahuje informace o cenách paliv, dostupnosti parkovacích míst nebo například hodnocení zákazníků na portálu Yelp a tyto údaje ukazuje přímo v seznamu výsledků vyhledávání pro zadání cíle. Alternativně je k dispozici vyhledávání Google. Dalšími přednostmi jsou zobrazování satelitních mapových podkladů a nové prostorové modely měst, které nabízejí precizní zobrazení mnoha městských center.

Se systémem MMI Navigation plus může zákazník využívat také rozmanité internetové služby Audi connect, které poskytují mimo jiné turistické informace, informace o parkovacích místech a dopravě, nabízejí přístup k Twitteru a do e-mailové schránky a umožňují navigaci s využitím portálů Google Earth a Google Street View. Uživatel si může zjistit také předpověď počasí a ceny paliv.

Audi phone box, další prvek výbavy na přání, propojí chytrý telefon s anténou vozidla, čímž zvýší kvalitu příjmu s technologií LTE. Kromě toho zahrnuje funkci indukčního nabíjení chytrého telefonu v souladu se standardem Qi. Nabídku informačních a zábavních systémů završují doplňkové moduly, dodávané na přání. Mezi ně patří přijímač digitálního rozhlasového vysílání DAB a funkce „Hybrid Radio“, která při špatné kvalitě příjmu automaticky a bez znatelného přerušení přejde z příjmu pozemního rozhlasového vysílání (FM/DAB) na příjem internetového vysílání. U něho má zákazník přístup k více než 25 000 různým rozhlasovým stanicím a podcastům z celého světa.

Na přání dodávaná zvuková aparatura Audi napájí šestikanálovým zesilovačem o výkonu 180 W osm reproduktorů včetně subwooferu. Na přání dodávaný prémiový audiosystém Bang & Olufsen disponuje jedenácti reproduktory a výkonem 560 W.

Asistence na silnici

Asistenční systémy modelu Audi A1 Sportback pocházejí z vyšší třídy. Nový model A1 Sportback udržují v bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozu, řidiči usnadňují udržování vozu ve svém jízdním pruhu nebo jej podporují při parkování.

Sériově dodávaná funkce upozorňování na vyjetí z jízdního pruhu podporuje řidiče při udržování vozidla ve svém jízdním pruhu.  Další součástí sériové výbavy modelu A1 Sportback je Audi pre sense front schopní aktivního brzdění při nouzové situaci. Také adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go (pouze pro automatickou převodovku S tronic) pracuje na základě radarového snímání situace před vozidlem.

Komfortní parkování

Kromě parkovacích senzorů vzadu je poprvé nabízena zadní kamera. Ta je kombinována s „parkovacími senzory plus“, které rozpoznávají také objekty před vozem a řidiče o nich informují akusticky a vizuálně. A1 Sportback dokáže s novou verzí parkovacího asistenta zaparkovat na příčné parkovací místo také popředu – v případě nutnosti i v několika krocích. Systém zajistí rovněž vyjetí z podélného parkovacího místa.

Lehká a pevná karoserie

Skelet prostoru pro cestující je tvořen komponenty z oceli tvářené za tepla včetně tvrzení. Ultravysokopevnostní oceli mají 27% podíl v konstrukci skeletu karoserie. Tím je zaručena maximální úroveň pasivní bezpečnosti a vysoká torzní tuhost. Navíc přispívá k lepšímu odhlučnění interiéru. K tomu přispívá také čelní plocha A = 2,07 m2 a součinitel aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,31.

Výkonné a hospodárné motory

Na výběr jsou úsporné motory TFSI s rozsahem nejvyššího výkonu od 70 kW (95 k) do 147 kW (200 k). Základ nabídky tvoří litrový tříválec, zatímco u vrcholných motorů se jedná o čtyřválce se zdvihovým objemem 1.5 nebo 2.0 l. Sériová výbava zahrnuje přeplňování výfukovým turbodmychadlem, přímé vstřikování paliva a filtr pevných částic.

Audi nabízí pro všechny motory mechanickou převodovku nebo sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku S tronic. Výjimku představuje verze 40 TFSI, u níž zajišťuje řazení sériově dodávaná šestistupňová převodovka S tronic.

Sportovně nastavený podvozek

Přední kola jsou zavěšena na vzpěrách McPherson se spodními trojúhelníkovými rameny. Naklápěcí ložiska jsou tvořena hliníkovými odlitky. Dále jsou odpružena vinutými pružinami s teleskopickými plynovými tlumiči. Vzadu nalézá uplatnění kompaktní, lehká náprava s vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou a integrovaným příčným zkrutným stabilizátorem.

Audi nabízí pro nový model A1 Sportback tři různé konfigurace podvozku. Kromě základního podvozku je na přání k dispozici tužší sportovní podvozek. Vrcholnou verzí podvozku je sportovní podvozek vybavený adaptivními tlumiči.

 

Dva dynamické pakety kombinují prvky výbavy na přání, které dodají modelu A1 Sportback ještě více sportovního charakteru. Jejich součástí jsou kromě sportovního podvozku také červené brzdové třmeny a větší brzdové kotouče. Dynamický paket „Performance“ zahrnuje navíc adaptivní tlumiče, systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select a systém pro optimalizaci zvuku motoru.

Čtyři režimy pro individuální zážitky z jízdy

Nový model A1 Sportback může být na přání vybaven systémem řízení jízdní dynamiky Audi drive select. Jeho prostřednictvím si může řidič zvolit čtyři režimy, které ovlivňují jízdní charakteristiku – auto, dynamic, efficiency a individual. V základní konfiguraci má Audi drive select vliv na posilovač řízení a charakteristiku motoru. Také prvky výbavy na přání, mezi něž patří převodovka S tronic, adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go, tempomat, systém start-stop, adaptivní zvuk motoru a podvozek s adaptivními tlumiči, jsou propojeny se systémem řízení jízdní dynamiky.

Kotoučové brzdy s vnitřním chlazením vpředu mají průměr 276 mm, průměr kotoučových brzd vzadu je 230 mm. Kotoučové brzdy vzadu se montují sériově pro verze s motory o výkonu 85 kW a vyšším. S dynamickým paketem, dodávaným na přání, mají brzdové kotouče průměr 312 milimetrů vpředu a 272 mm vzadu. Na přání lze výbavu modelu A1 Sportback rozšířit o asistenta pro rozjezd, který zvyšuje bezpečnost ve stoupáních a klesáních tím, že po zastavení zabraňuje samovolnému pohybu vozidla.

Značka Audi připravila pro nový model A1 Sportback širokou nabídku kol. V závislosti na motoru se sériově dodávají 15“, 16“ nebo 17“ kola. Na přání nebo jako součástí výbavových linií „advanced“ a „S line“ jsou k dispozici kola z lehké slitiny se čtyřmi různými průměry ráfku od 15 do 18 palců, včetně 17“ kol s černými nebo platinově šedými ozdobnými prvky.