Výhled a transformace automobilového průmyslu nejsou příliš vstřícné k naftovým motorům. Stále přísnější kritéria ekologických norem a tlak firem na snižování nákladů přispívají ke zvyšování zájmu o vozy s alternativními pohony. Pro firemní vozové parky je v současné době jednoznačně nejvýhodnější stlačený zemní plyn (CNG).

Redakce odborného časopisu Business Car ve spolupráci s Porsche Česká republika a innogy Energo připravila školení flotilových manažerů zaměřené na automobily s pohonem CNG. Dopolední i odpolední blok odstartovaly tematické přednášky vedené Petrem Holečkem z Porsche Česká republika a Markem Klozou spolu s Markétou Schauhuberovou z innogy Energo. Ve druhé části programu měli účastníci možnost testovat jedenáct automobilů s pohonem na CNG značek Audi, Seat a Volkswagen.

Obliba CNG roste. K dispozici je přes 170 plnicích stanic.

S rostoucí sítí čerpacích stanic se zvyšuje také poptávka po automobilech na CNG. Těch v České republice jezdí na 19 900 kusů a dle statistik Svazu dovozců automobilů se za uplynulý rok jedná o nejžádanější alternativní pohon s tržním podílem 1.06 %. Distribuční síť tvoří přes 170 plniček CNG, které jsou většinou součástí běžných čerpacích stanic. Podle Marka Klozy by mělo výhledově přibýt až 300 dalších plnicích míst. Za pozornost stojí také fakt, že v roce 2017 bylo prodáno 67,6 mil. m3 CNG, k čemuž velkou měrou přispěly také autobusy městské hromadné dopravy.

Podpora výstavby CNG stanic

Innogy Energo je zkušeným hráčem v oblasti trhu s CNG. Svým klientům nabízí poradenství, jehož součástí jsou konzultace, kalkulace ekonomické výhodnosti, ale také zprostředkování CNG vozidel na vyzkoušení. Důležitou součástí služeb je také výstavba nových plniček na přání klienta. Ten má možnost ponechat ji v rukou innogy Energo, sjednat si financování s následným odkupem, nebo stanici převzít rovnou do svého vlastnictví.

Praktický platební systém

V oblasti provozu automobilů na CNG nabízí innogy Energo přehledný systém s platební kartou. Tu lze využít na všech plničkách v ČR včetně samoobslužných s nepřetržitým provozem. Samozřejmostí je zaslání měsíčního vyúčtování a reporting všech spravovaných karet. Na stanicích innogy Energo pak klienti získají výhodnější ceny, doplnil Marek Kloza.

Nový čtyřválec 1.5 CNG/96 kW ujede o 100 km dál

Porsche Česká republika je největším importérem osobních automobilů na český trh, kde nabízí alternativní pohon CNG u nejžádanějších modelů. Nejširší nabídkou disponuje Volkswagen, kde si zákazník může vybrat od nejmenšího modelu eco-up!, přes kompaktní Polo, Golf, rodinný Golf Variant až po variabilní Caddy s možností prodlouženého rozvoru a sedmi sedadly. K Seatu Leon se letos přidala také Ibiza s novým litrovým tříválcem TGI o výkonu 66 kW a celkovým dojezdem 1194 km. Audi se v tomto ohledu orientuje zejména na flotilové zákazníky, pro něž jsou zajímavé modely A3, A4 a A5. Právě u nich nabízí automobilka alternativní i pohon na CNG.

Petr Holeček zároveň prozradil, že zákazníci uvažující nad pořízením vozu na CNG by si měli počkat na příchod nového motoru 1.5 TGI/96 kW, který se bude montovat do modelů Volkswagen Golf, Seat Leon a Audi A3. Ten nahradí současný čtyřválec 1.4 TGI/81 kW. Vyšší výkon nabídne znatelně více dynamiky při současném snížení spotřeby plynu. Společně s objemnějšími kompozitovými nádržemi se dojezd v praxi zvýší o téměř 100 km. Třetí nádrž tak umožní namísto 15 kg natankovat až 19 kg plynu, což by mělo podle výrobce stačit na 550 km. V praxi se bude v závislosti na jízdním stylu dojezd pohybovat od 450 do 500 km, což je při stále hustší síti plnicích stanic naprosto dostačující.

Prodej bude zahájen na sklonku letošního roku.

Cenové zvýhodnění vozů na CNG

V rámci podpory pohonu na stlačený zemní plyn nabízí Volkswagen k modelu Polo bonus 20 000 Kč ke standardní slevě. Seat Ibiza a Leon s pohonem na CNG jsou rovněž podpořeny slevou 30 000 Kč ke standardnímu zvýhodnění.  Petr Holeček výklad doplnil o názorný příklad, kdy Volkswagen Golf Variant s pohonem na CNG vychází o 6000 Kč levněji, než jeho dieselový ekvivalent. Zákazník se u modelu Golf a Golf Variant může těšit na slevu 70 000 Kč a dodatečné zvýhodnění pro podnikatele a firmy až 30 000 Kč. Zároveň mu zůstanou standardně poskytované bonusy.

 

Galerie