Nezáleží na tom, jestli vyrážíte s dětmi k moři, nebo na dva týdny na chalupu. Množství kufrů, batohů a sportovních náčiní na pohled leckdy vyděsí a zavazadlový prostor prověří opravdu důkladně. V takových případech zpravidla obstojí základní kapacita kolem 600 l, kterou disponuje např. Škoda Superb nebo Škoda Octavia. Zda se jedná o klasický liftback nebo kombi nehraje u těchto modelů zásadní roli, kapacita se v případě Octavie liší o 20 l (610 l kombi versus 590 l liftback), v závislosti na konkrétním modelu. Prostorově štědřejší Superb ve variantě kombi zas nabízí 633 litrů, zatímco liftback téměř srovnatelných 625 litrů.

Čím dál oblíbenější vozy SUV v disciplíně „balení na dovolenou“ překvapivě nebodují tak, jako méně robustní vozy kombi. Zatímco s rodinnými zavazadly si hravě poradí vozy jako Volkswagen Passat combi s objemem 650 l nebo výše zmíněná Octavia a Superb, populární SUV Kia Sportage se svým základním objemem 503 l bude pohodlnější variantou spíše pro kratší dovolené nebo na větší cesty tříčlenných rodin. Zajímavostí je také upadající obliba aut MPV s větším kufrem, v porovnání s vozy SUV, z nichž si stabilní oblibu udržuje Škoda Yeti s kufrem o objemu 405 l. Prodloužený víkend s jedním dítětem pak hravě zvládají řidiči malého MPV Hyundai ix20 (440 l), dovolenou ve dvou si bez stresu s nakládáním užijí i šoféři hatchbacku Kia Rio (325 l).

Ne každý zákazník zná přesné rozměry a možnosti zavazadlového prostoru požadovaného auta. Zdánlivě malý kufr může skrývat nečekané eventuality a naopak. I proto je vhodné se při výběru poradit s odborníkem a nenechat si vnutit první vůz, což hrozí zejména u soukromých inzerentů, kteří se chtějí zbavit zpravidla jen jednoho, a to svého vlastního,“ dodává Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, která provozuje síť autocenter AAA AUTO. 

Obecně platí, že při nakládání zavazadel patří ta nejtěžší na dno, zatímco lehké tašky a věci, které budete po cestě potřebovat, patří navrch. V ideálním případě předměty zafixujte např. speciální sítí nebo popruhy. Svou roli hraje především bezpečnost – při prudkém brzdění může i letící lahev vody posádce způsobit fatální zranění. Sedačky zároveň slouží jako bariéra mezi nákladem a lidmi v kabině, proto se pokuste sbalit tak, aby jejich sklápění nebylo potřeba. A především balte rozumně – perfektní dovolenou jen díky kvantům sbalených věcí ještě nikdo nikdy nezažil.