Pro naši soutěž záměrně volíme stále stejný testovací okruh. Celkem měří 41 km, z čehož 18 km vede po dálnici D11, 15 km po okresní silnici a 8 km v městském provozu. Start i cíl je u čerpací stanice MOL v Praze-Horních Počernicích.

Jak už se stalo zvykem, pro test byl k dispozici jak osobní, tak užitkový automobil. Kvůli zachování rozmanitosti značek jsme tentokrát sáhli po modernizovaných novinkách koncernu PSA. Peugeot 208 poháněl tříválec 1.2 PureTech 81 kW, Citroën Berlingo zase vznětový 1.6/BlueHDi/73 kW. Právě s tímto motorem se těm nejlepším podařilo prolomit magickou spotřebu pod 3 l/100 km.

Nutné podotknout, že ti nejlepší vesměs využívali při jízdě po dálnici větrného pytle za kamiony. Dálniční úsek ale měřil jen 15 km. Po okresní silnici, kde je hodně křižovatek a kruhových objezdů, to už nešlo. Podle našich měření tak bylo možné po dálnici ve větrném pytli v rámci celého testovacího okruhu ušetřit 0,2 až 0,3 l/100 km. Pokud si tuto hodnotu odmyslíme, bylo stále možné udržet spotřebu u obou automobilů do 3,5 l/100 km.

 

Benzinový Peugeot 208 1.2/81 kW

Peugeot 208

S benzinovým vozem Peugeot 208 byly výsledky prvních tří nejúspěšnějších manažerů velmi vyrovnané. První Pavel Pelech měl stejnou spotřebu (3,3 l/100 km) jako Adriana Dvořáková, a tak museli přijít na řadu průměrné rychlosti. Pavel Pelech byl na 41 km dlouhém okruhu o 2 minuty rychlejší. V těsném závěsu jako třetí dojela další žena – Jana Kubištová. Na vítěze přitom ztrácela pouhou desetinu litru (3,4 l/100 km).

 

Vznětový Citroën Berlingo 1.6/73 kW

Citroën Berlingo

A jsme u největšího překvapení naší bitvy. Vítězem všech ročníků ve třídě lehkých dodávkových automobilů se stal Citroën Berlingo. Zatím se nikomu s dodávkovým automobilem nepodařilo prolomit třílitrovou hranici. Navíc na tachometru berlinga bylo jen necelých 5000 km, takže se ještě jednalo o zcela nezaběhlý motor. Citroën tak potvrdil zajímavou úspornost motorů HDI, které jsme si všimli již dříve v našich srovnávacích testech.

I u tohoto automobilu byly první tři nejúspěšnější výsledky velmi těsné. První byla Adriana Dvořáková se spotřebou 2,9 l/100 km. O desetinu horší výsledek zajel Miroslav Hrdoušek a Petr Skopec opět ztrácel 0,1 l/100 km. 

 

Všem účastníkům děkujeme za výbornou spolupráci a vítězům gratulujeme. Diplomy a ceny předáme na testovacích dnech ankety FLEET DERBY.

 

Výsledky IV. ročníku soutěže Bitva o spotřebu!

Peugeot 208

Umístění Jméno Společnost Čas Spotřeba
1. místo Pavel Pelech Chocoland, a.s. 44 min 3,3 l/km
2. místo Adriana Dvořáková PIVOVARY STAROPRAMEN, a.s. 46 min 3,3 l/km
3. místo Jana Kubištová PIVOVARY STAROPRAMEN, a.s. 47 min 3,4 l/km
 

Citroën Berlingo

Umístění Jméno Společnost Čas Spotřeba
1. místo Adriana Dvořáková PIVOVARY STAROPRAMEN, a.s. 47 min 2,9 l/km
2. místo Miroslav Hrdoušek Vojenská lázeňská a rekreační zařízení 46 min 3,0 l/km
3. místo Petr Skopec Poděbradka, a.s. 48 min 3,1 l/km

 

Partneři

CITROËN ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o.PEUGEOT ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o. D&COMM D & COMM spol. s r.o.
Autoklub Bohemia Assistance, a.s. DEFEND CZECH REPUBLIC s.r.o., člen skupiny DEFEND GROUP DEFEND CZECH REPUBLIC s.r.o., člen skupiny DEFEND GROUP     TOTAL ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o.

Galerie