Plošné ceny, které se dlouhodobě pohybují pod celorepublikovým průměrem, umožňují tankovat za jednotnou cenu v rámci celé sítě čerpacích stanic. Mohou je využívat i menší firmy a živnostníci bez jakýchkoliv závazků k minimálním odběrům, jako tomu bylo dříve. Podle údajů nákupní aliance Axigon vzrostl v roce 2018 nákup paliv v režimu plošné ceny o 35 %. Odběry aditiva AdBlue, které lze již rok tankovat rovněž s plošnou cenou, se v loňském roce dokonce zdvojnásobily. Plošná cena litru AdBlue přímo z tankovacího stojanu činí 12,90 korun, zatímco litr AdBlue v kanystru vyjde i na 60 korun.

Koncept plošné ceny paliv byl původně určen pro velkoodběratele, jakými jsou velké podniky a autodopravci. Díky poptávce více menších subjektů sdružených v rámci nákupní aliance je však plošná cena bez ohledu na výtoč již několik let dostupná i menším firmám nebo živnostníkům. Plošné ceny se dlouhodobě pohybují pod celorepublikovým průměrem. Nedávno tak bylo možné tankovat u renomovaných čerpacích stanic za ceny srovnatelné s nejlevnějšími pumpami. Kromě úspory tak odpadá hledání nejlevnějšího tankovacího místa.  

V loni odběry benzínu a nafty prostřednictvím aliance Axigon meziročně vzrostly přibližně o 10 milionů litrů na celkových 45 milionů litrů. Z toho 84 % bylo natankováno právě v režimu plošné ceny. Meziročně tento podíl vzrostl o 2 procentní body. Zajímavostí je, že loni rostly rychleji odběry benzínu než nafty. I tak ale ve firemních vozech nadále dominuje s 86 % podílem nafta. Řidiči čím dál více preferují prémiová paliva, u benzínu vzrostl odběr dokonce o 70 %. Celkově se podíl prémiových paliv loni přehoupl přes hranici 10 % celkového objemu výtoče u Axigonem poskytnutých tankovacích karet.

Plošné ceny se postupně rozšiřují jak regionálně, tak i produktově. Dva roky už mohou české firmy platit stejnou tankovací kartou v režimu plošné ceny v Česku i na Slovensku, kde odběry nafty za plošnou cenu loni meziročně vzrostly o 60 %. Za plošnou cenu je pak možné od začátku roku 2018 tankovat rovněž AdBlue, vodný roztok močoviny, který slouží u naftových motorů především středních a těžkých nákladních automobilů pro snižování emisí oxidů dusíku. U AdBlue došlo téměř ke zdvojnásobení odběrů. Plošná cena v síti Shell činí od loňska 12,90 Kč/l včetně DPH. Cena litru AdBlue v kanystru se přitom běžně pohybuje až kolem 60 korun.