Fleet Derby – Flotila roku je odborná anketa určená flotilovým manažerům, majitelům firem a pracovníkům, kteří se pohybují v oblasti správy a obnovy vozových parků. Smyslem této nezávislé ankety je vybrat nejlepší flotilové automobily, produkty a služby. Hlasování pro nominované vozy probíhá prostřednictvím webových stránek fleetderby.cz v jednotlivých kategoriích a na základě rozhodnutí odborné poroty. Společným vyhlašovatelem ankety jsou magazíny Business Car a Flotila, čímž se z ní stává nejprestižnější a nejsilnější anketa s tradicí už více než deset let.

Nominováno 46 modelů

Testovací den určený ve své dopolední části výhradně členům odborné poroty a v odpolední části i ostatním flotilovým manažerům a čtenářům magazínů Business Car a Flotila proběhl 3. října v atraktivním prostředí Leteckého Muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Letos je nominováno celkem 46 modelů v pěti různých kategoriích. Účastníci měli po celý den většinu z nich k dispozici, a to nejen staticky, ale především pro testovací jízdy v okolí. Vyznačený okruh prověřil vozy nejen ve městě, ale také na dálnici a na přilehlých okresních cestách. Zájemci o otestování elektromobilů měli na místě možnost si na vlastní kůži vyzkoušet i jejich rychlodobíjení ze stacionární stanice o výkonu 30 kW. Všechny vozy byly od brzkých ranních hodin až do konce akce v neustálé permanenci.

Celkem bylo k dispozici přes 50 automobilů, největší počet kilometrů ujely žhavé novinky v podobě Peugeotu 508, Audi A6, Fordu Focus, BMW X4, VW Touareg a Volva XC40. Mezi nejžádanější se zařadila také Alfa Romeo Stelvio, která se s 510 koňmi stala nejvýkonnějším modelem. Jízdní dojmy jsou však pouze jedním z mnoha aspektů, k nimž porota přihlíží. Ve firemních flotilách rozhodují také náklady na provoz a servis. Pro objektivní posouzení proto měli porotci ke každému vozu dostupné materiály se servisními náklady a také výdaji na opotřebitelné díly po třech letech provozu a nájezdu 90 000 a 150 000 km. Podklady pro anketu vypracovala společnost TecAlliance.

Každý porotce měl k posouzení vozidel k dispozici 10 bodů, přičemž žádný automobil nesměl dostat stejný počet a celkový součet všech bodů u třech vybraných vozů musel být roven deseti. Titul Flotilový automobil roku 2019 získá vůz s nejvyšším počtem udělených bodů, který bude slavnostně vyhlášen v lednu příštího roku. Novinkou letošní volby je rozšíření nominací o kategorii Flotilové elektroauto, které zahrnuje všechny pohony, které nějakým způsobem kombinují elektrický pohon. Kromě elektromobilů jde tedy také o hybridy a plug-in hybridy.

Výběr nejlepších flotilových automobilů probíhá i prostřednictvím internetového hlasování. Hlasovat lze v jednotlivých kategoriích na internetových stránkách www.fleetderby.cz