Ekologie

Konceptem prozrazené elektrické MINI se stává realitou

>Mario Rychtera Mario Rychtera
11 července, 2019

Nové MINI Cooper SE je prvním modelem, který v prémiovém segmentu malých automobilů kombinuje městskou elektromobilitu s charakteristickými rysy značky. Vůbec první elektricky poháněný model britské značky je skutečné MINI do posledního šroubku. Rozměry, design, prostor a prostředí v interiéru nového MINI Cooper SE odpovídají konvenčně poháněným modelům. Již jejich vývoj předem zohledňoval rozšíření modelové řady o čistě elektricky poháněnou verzi.

Nové MINI Cooper SE se vyrábí v domovské zemi značky. Z výrobní linky sjíždí spolu s konvenčně poháněnými verzemi v závodě MINI v Oxfordu. Technologie pohonu pochází z odborných výzkumných center BMW Group pro elektromobilitu v německém Dingolfingu a Landshutu.

Odlišnost jen v detailech 
Vkusně aplikované zvýrazňující prvky dávají najevo jeho pokrokový systém pohonu. Nabíjecí zásuvka je umístěna nad pravým zadním kolem, tedy přesně tam, kde je u konvenčně poháněného 3dveřového MINI situováno víčko palivové nádrže. Je na něm umístěno výrazné logo MINI Electric, ukazující druh energie používaný k pohonu. Žluté provedení tohoto loga se objevuje na bočních ozdobách, na nichž jsou umístěny také boční směrové ukazatele, stejně jako na víku zavazadlového prostoru a přední masce chladiče. Centrální prvek přední části MINI Cooper SE zdobí typická šestiúhelníková maska, ovšem tentokrát uzavřená, protože elektromotor vyžaduje velmi málo chladicího vzduchu. Žlutá dekorační lišta masky chladiče a vnější zpětná zrcátka ve stejné barvě doplňují pro tento model specifické designové prvky. MINI Cooper SE je standardně vybaveno LED předními světlomety.

Podobně jako pro tento model specifická maska chladiče, také téměř kompletně zakrytý podvozek a výrazně tvarovaný zadní nárazník přispívají ke snížení aerodynamického odporu. Aerodynamicky optimalizovaný tvar mají také volitelná dvoubarevná 17palcová kola z lehké slitiny v provedení MINI Electric Corona Spoke. Stejně jako standardní 16palcová kola z lehké slitiny v provedení MINI Electric Revolite Spoke jsou i tato kola k dispozici výhradně pro nové MINI Cooper SE.

Výkon mu nechybí
Zdrojem pohonu je nejnovější, vysokovýkonná verze synchronního elektromotoru vyvinutého společností BMW Group. Motor nového MINI Cooper SE generuje maximální výkon 135 kW/184 k. Maximální točivý moment 270 Nm je k dispozici již od nulových otáček, což je pro elektromotory typické. Hnací sílu na přední kola přenáší jednostupňová převodovka s integrovaným diferenciálem.

Nové MINI Cooper SE zrychlí z 0 na 60 km/h za pouhé 3,9 sekundy. Na prvních 60 metrech snadno udrží tempo s konvenčně poháněnými sportovními automobily. Čistě elektricky poháněné MINI zrychlí z 0 na 100 km/h za 7,3 sekundy a dále pokračuje na omezenou maximální rychlost 150 km/h.

Inovativní systému jízdní dynamiky
Agilnímu ovládání nového MINI Cooper SE pomáhá vyspělý podvozek s přední nápravou se spodními rameny a svislou pružicí a tlumicí vzpěrou a zadním víceprvkovým zavěšením, naladěný speciálně pro tento model. Optimální rozložení hmotnosti nového MINI Cooper SE, jehož těžiště je minimálně o 30 milimetrů níže než v MINI Cooper S, pomáhá v zatáčkách dosahovat v segmentu malých automobilů jedinečné dynamiky.

Pro zajištění účinného přenosu značného točivého momentu elektromotoru je nové MINI Cooper SE vybaveno inovativním stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control). Tento systém, jehož součástí je i protiprokluzová funkce, je navržený speciálně pro spontánní přísun výkonu elektromotoru.

Jízdní režimy MINI se čtyřmi nastaveními
První čistě elektrické MINI umožňuje řidiči přizpůsobit své nastavení aktuální situaci a současně jeho vlastním preferencím. Jízdní režimy MINI řidič volí pomocí ovladače umístěného na pravé straně lišty s přepínači. V MINI Cooper SE je na výběr ze čtyř režimů. Sportovní režim se liší od standardního nastavení MID strmější charakteristikou plynového pedálu a obzvláště spontánní odezvou systému pohonu.

Komfortní nastavení v režimu MID je aktivní také v režimu GREEN, stejně jako v novém režimu GREEN+, který je speciálně nakonfigurovaný pro nové MINI Cooper SE. Systém pohonu v těchto dvou posledně zmiňovaných režimech je navíc zaměřen na maximální hospodárnost. Aby se zvýšil dojezd, jsou v režimu GREEN+ omezeny nebo zcela deaktivovány vybrané komfortní funkce, jako je topení, klimatizace a vyhřívání sedadel.

Rekuperace kinetické energie ve dvou úrovních
Zejména v městském provozu vozidlo znatelně zpomalí, jakmile řidič sundá nohu z plynového pedálu. K tomuto efektu dochází proto, že po puštění plynového pedálu se elektromotor změní v generátor a začne z kinetické energie vyrábět elektřinu a ukládat ji do baterie. V důsledku toho začne elektricky poháněné vozidlo v nízkých rychlostech zpomalovat bez použití brzdového systému. Lze jej tak ovládat pouze jedním pedálem. Prostřednictvím řídicí elektroniky je možné nastavit intenzitu rekuperace elektromotoru, a tudíž i intenzitu zpomalování vozidla při puštění plynového pedálu.

Nové MINI Cooper SE je prvním elektricky poháněným modelem BMW Group, v němž řidič může ovlivnit stupeň intenzitu rekuperace. Přepínač umístěný vlevo od tlačítka start/stop umožňuje zvolit intenzivní nebo pouze mírnou úroveň rekuperace, a tím i zpomalení, a to bez ohledu na zvolený jízdní režim MINI.

Specifický interiér s digitálním přístrojovým panelem
Nové MINI Cooper SE je standardně vybaveno pro tento model specifickým přístrojovým panelem, který se skládá z 5,5palcového barevného displeje s technologií Black Panel, umístěného za volantem. Uprostřed tohoto displeje se zobrazuje rychlost vozu. Přibližná rychlost se podle zvoleného jízdního režimu zobrazuje také ve světelném prstenci centrálního přístroje – v červené barvě (režim SPORT), bílé (režim MID) nebo zelené (režim GREEN a GREEN+).

Další digitální displeje na přístrojové desce poskytují informace týkající se nabití vysokonapěťové baterie, aktuálně zvoleného jízdního režimu MINI, stavu asistenčních systémů a hlášení Check Control. Kromě toho se zobrazují informace o dostupném dojezdu, aktuálním výkonu pohonné soustavy, venkovní teplotě, času a ujeté vzdálenosti společně s informacemi o rychlostních limitech a pokyny navigačního systému. Navíc je možné listovat telefonním a hudebním seznamem.

Digitální přístrojový panel nabízí důležité informace také během nabíjení. Pokud je vozidlo připojeno do sítě nebo k nabíjecí stanici, je možné vyčíst nejen čas a venkovní teplotu, ale také dostupný dojezd a stav nabití baterie v procentech. Zobrazuje se rovněž čas, kdy bude vysokonapěťová baterie plně nabitá. Barva panelu se mění v závislosti na aktuální situaci: od oranžové během inicializace procesu nabíjení přes žlutou v jeho průběhu až po zelenou ve chvíli, kdy je baterie plně nabitá. Jakoukoliv chybu nabíjení indikuje červená barva.

Flexibilita při nabíjení
Energii pro elektrifikovanou radost z jízdy nové MINI Cooper SE čerpá z elektrické sítě, k níž ho lze připojit pomocí běžné domácí zásuvky, nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox nebo veřejné nabíjecí stanice. Nabíjecí zásuvka je navržena pro nabíjení střídavým i stejnosměrným elektrickým proudem prostřednictvím konektorů Type 2 a CCS Combo 2. Indikátor úrovně nabití nad konektorem zobrazuje oranžové signály pro spouštění procesu nabíjení, pulzující žluté světlo indikující probíhající nabíjení a zelené světlo pro plně nabitou baterii.

Pro připojení k domácí zásuvce slouží standardní nabíjecí kabel. Volitelně je k dispozici nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox, stejně jako třífázový kabel pro použití ve veřejných nabíjecích stanicích. Obě varianty umožňují nabíjení vysokonapěťové baterie nového MINI Cooper SE maximálním výkonem 11 kW, což znamená, že na 80 % se baterie nabije za dvě a půl hodiny a na 100 % za tři a půl hodiny. Rychlonabíjecí stanice se stejnosměrným proudem umožňuje ještě rychlejší obnovení energetických zásob vozidla. Nabíjecí jednotka nového MINI Cooper SE je navržena pro maximální nabíjecí výkon 50 kW, což umožňuje dosažení 80% nabití za pouhých 35 minut.

V případě nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox je nabízena také instalační služba. Nástěnná nabíjecí stanice může být instalována v garážích i v krytých automobilových přístřešcích. Služba ChargeNow je k dispozici pro maximální pohodlí při nabíjení: zákazníkům umožňuje přístup k největší síti veřejných nabíjecích stanic na světě. Registrace a platba spotřebované elektrické energie se provádí prostřednictvím karty ChargeNow nebo příslušné aplikace pro chytrý telefon.

Klimatizace s technologií tepelného čerpadla a nezávislého topení
Standardní výbava nového MINI Cooper SE zahrnuje dvouzónový automatický systém klimatizace se samostatnou ventilací a regulací teploty pro řidiče a spolujezdce. Interiér vozu je vytápěn tepelným čerpadlem, které shromažďuje odpadní teplo z motoru, výkonové elektroniky, vysokonapěťové baterie a venkovního vzduchu před tím, než ho nažene do klimatizačního systému. Tepelné čerpadlo vyvinuté pro nové MINI Cooper SE využívá o 75 % méně energie než konvenční elektrické vytápění a v zimním režimu poskytuje rychlý náběh činnosti. Pro zvýšení dojezdu jsou okruhy chlazení a vytápění přímo spojeny s technologií pohonu, takže tvoří vysoce účinný systém. Integrovaný řídicí systém zaručuje příjemnou teplotu uvnitř vozu a současně ideální provozní teplotu pro vysokonapěťovou baterii – nezávisle na sobě, prostřednictvím chlazení a vyhřívání.

Automatická klimatizace nového MINI Cooper SE nabízí také nezávislé topení a funkci klimatizování stojícího vozu. To umožňuje před odjezdem vyhřát nebo vychladit interiér na předem zvolenou teplotu. Řidič může prostřednictvím aplikace MINI Connected Remote nastavit čas plánovaného odjezdu a upravit teplotu interiéru podle svého přání.

Navigační již ve standardní výbavě
Součástí standardní výbavy nového MINI Cooper SE je navigační systém, centrální displej a služby MINI Connected, které jsou speciálně zaměřeny na elektromobilitu. Menu eDrive poskytuje informace o aktuálním toku energií a dojezdu a nabízí také způsoby, jak zvýšit dojezd vozidla deaktivací komfortních funkcí nebo zvýšením rekuperace. Na navigační mapě je možné zobrazit akční rádius MINI Cooper SE v závislosti na úrovni nabití jeho vysokonapěťové baterie. Jakmile se spustí navádění, na mapě se zobrazí nejrychlejší a nejkratší trasa a systém také navrhne ekologickou trasu s nejnižší spotřebou energie.

Součástí standardně dodávané navigace Connected je 6,5palcový dotykový displej v centrálním přístroji. Umožňuje využívat dopravní informace v reálném čase RTTI, stejně jako internetovou platformu MINI Online a přípravu pro Apple CarPlay. Připojení pro telefon také znamená, že navigační mapa vozidla se může aktualizovat automaticky. Služby vzdálené obsluhy Remote Services umožňují řidiči prostřednictvím aplikace MINI Connected na displeji telefonu zobrazit podrobnosti o stavu nabití baterie a dojezdu a je také možné vytvářet přehled o spotřebě energie. Kromě toho je k dispozici zobrazení mapy, které ukazuje veřejné nabíjecí stanice v dosahu vozidla. Současně lze na dálku aktivovat nejen světelnou houkačku, klakson, ventilaci a funkci odemykání a zamykání dveří, ale také funkci nastavování teploty uvnitř interiéru. Je-li vozidlo připojeno do elektrické sítě, může řidič prostřednictvím služeb Remote Services sledovat proces nabíjení. Volitelně dodávaná navigace Connected Plus zahrnuje 8,8palcový barevný displej a přípravu pro telefon s bezdrátovým nabíjením.

MINI podle stylu zákazníka

Jako doplněk standardní výbavy jsou pro nové MINI Cooper SE k dispozici čtyři exteriérové a interiérové pakety, z nichž každý obsahuje specifickou kombinaci provedení exteriéru, kol z lehké slitiny, čalounění a provedení vnitřního prostoru. Stejně jako u paketů Salt, Pepper a Chili, které jsou k dispozici pro stávající modely MINI, umožňují tyto pakety selektivní individualizaci také v elektrickém MINI. Výbavové pakety S a M obsahují navigaci Connected, zatímco navigace Connected Plus je součástí paketů L a XL. Výbavový paket S rovněž nabízí volbu mezi metalickou barvou karoserie šedá Moonwalk Grey a stříbrnou metalízou White Silver, zatímco ve spojení s pakety M a L je navíc k dispozici červená Chili Red, zelená metalíza British Racing Green a černá metalíza Midnight Black. Kromě toho se pro paket XL nabízí černá barva karoserie MINI Yours Enigmatic Black.

Kryty vnějších zpětných zrcátek nového MINI Cooper SE jsou standardně lakovány šedou barvou Vigorous Grey a volitelně žlutou barvou, tedy stejnou barvou, jaká je použita na horizontální ozdobné liště na přední masce chladiče. Bez ohledu na zvolený výbavový paket lze všechny barvy karoserie kombinovat se střechou a kryty vnějších zpětných zrcátek v barvě karoserie (nelze pro bílou metalickou barvu karoserie White Silver), nebo jinak v černé nebo bílé barvě. V závislosti na zvoleném výbavovém paketu jsou k dispozici kola z lehké slitiny s průměry 16 a 17 palců, a to až v pěti různých variantách.

Nové MINI Cooper SE je standardně vybaveno sedadly čalouněnými černou látkou Double Stripe Carbon. Tato sedadla jsou součástí paketu S. Pakety M a L obsahují sedadla čalouněná kombinací černé látky Black Pearl a černé kůže Punch Carbon. Černé kožené čalounění sedadel MINI Yours Lounge Carbon Black je součástí paketu XL. Čtveřice volitelně nabízených vnitřních výbav pro MINI Cooper SE nabízí dokonale harmonizovanou kombinaci vnitřních povrchů, barevných linií, barev stropního čalounění, volantu a podlahových koberců. Interiérový styl MINI Dark vyzdvihuje sportovní stránku nového modelu, zatímco interiérový styl MINI Light zdůrazňuje jeho elegantní přednosti. Interiérový styl MINI Electric je doplněn žlutými švy a logem MINI Electric na podlahových kobercích, jakož i specifickými povrchy. Tím klade zvláštní důraz na podporu trvale udržitelné mobility. Styl interiéru MINI Yours současně zdobí mimořádně propracované a kvalitní podsvícené leskle černé obložení interiéru MINI Yours Piano Black a sportovní volant MINI Yours.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit