Novinky

Daimler mění podnikovou strukturu

>admin admin
05 listopadu, 2019

Daimler AG zastřešuje tři právně samostatné akciové společnosti. Mercedes-Benz AG nese odpovědnost za divize Mercedes-Benz Cars & Vans. Do společnosti Daimler Truck AG jsou sloučeny veškeré aktivity divizí Daimler Trucks & Buses. Již roky právně samostatná společnost Daimler Financial Services změnila v červenci název na Daimler Mobility AG.

Kromě klasického financování vozidel a správy vozových parků má Daimler Mobility na starosti také služby v oblasti mobility. Daimler posiluje strukturou tří dceřiných společností své zaměření na zákazníky a zvyšuje agilitu koncernu. Daimler AG přitom zůstává jedinou společností, kotovanou na burze. Jako zastřešující společnost s 6000 zaměstnanci převezme vedoucí, strategické a řídicí funkce, ale bude také zajišťovat služby, přesahující rámec koncernu.

Mercedes-Benz AG a Daimler Truck AG jsou spolurozhodující německé akciové společnosti se sídlem ve Stuttgartu. Dozorčí rady obou společností budou v souladu s legislativou složeny každá z 20 členů, z nichž bude deset zástupců akcionářů a deset zástupců zaměstnanců.

Mercedes-Benz AG řídí globální podnikání divizí Mercedes-Benz Cars & Mercedes-Benz Vans se 175 000 zaměstnanci na celém světě. Společnost Mercedes-Benz AG se zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej osobních a lehkých užitkových vozů, včetně příslušných služeb, a patří mezi největší výrobce prémiových osobních automobilů.

Daimler Truck AG nese odpovědnost za globální obchod s nákladními vozidly a autobusy. Přibližně 100 000 zaměstnanců na celém světě vyvíjí, vyrábí a prodává produkty a služby divizí Daimler Trucks & Buses. Daimler Truck AG s dceřinými společnostmi je jedním z největších výrobců užitkových vozidel na světě.

Daimler Mobility AG nese odpovědnost za obchodní oblast Daimler Mobility s 13 000 zaměstnanci na celém světě a pro celý koncern Daimler vystupuje jako poskytovatel služeb v oblastech financování, leasingu, pojištění a správy vozových parků. Daimler Mobility již dnes financuje nebo poskytuje na leasing každé druhé vozidlo koncernu Daimler AG na světě a tento podíl dále poroste.

Project Future
Daimler se na novou strukturu dva roky intenzivně připravoval a veškeré celosvětové obchodní činnosti rozdělil mezi jednotlivé divize. V říjnu 2017 byla přijata první přípravná opatření pro sloučení divizí osobních a lehkých užitkových vozů, resp. nákladních vozidel a autobusů koncernu do právně samostatných jednotek. Po nejrozsáhlejším auditu v historii společnosti daly představenstvo a dozorčí rada společnosti Daimler AG v červenci 2018 své souhlasy s novou strukturou koncernu.

Pro realizaci nové struktury bylo nezbytně potřebné vyčlenění uvedených podniků schváleno na valné hromadě v květnu 2019, a to naprostou většinou 99,75 % akcionářů. Přibližně 130 000 zaměstnanců přešlo, až na malé výjimky v rámci legislativně řízeného převodu vlastnických práv k podniku, do obou nových společností Mercedes-Benz AG a Daimler Truck AG. Pro tyto zaměstnance platí záruka zaměstnání do konce roku 2029 (Zajištěná budoucnost 2030).

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit