Ekologie

BMW 545e xDrive nabídne dynamické a přitom úsporné svezení

>Mario Rychtera Mario Rychtera
14 srpna, 2020

Do konce roku 2019 se prodalo více než 500 tisíc elektrifikovaných vozidel BMW a toto množství se do konce roku 2021 pravděpodobně zvýší na více než 1 milion. BMW řady 5 významným způsobem přispívá k dosažení cílů minulých i budoucích. S více než 50 tisíci celosvětově prodanými kusy se plug-in hybridní modely BMW řady 5 staly v roce 2019 nejúspěšnějšími elektrifikovanými modely značky. 

Pět modelů s hybridním pohonem

Zvýšením počtu modelů vybavených plug-in hybridním pohonem v listopadu 2020 ze dvou na pět nabídne nové BMW řady 5 největší počet plug-i hybridních modelů v rámci jedné modelové řady BMW.

Nejnovější generace technologie BMW eDrive ve spojení se zážehovým čtyřválcovým motorem pohání plug-in hybridní modely BMW 530e. V červenci 2020 bylo představeno nové BMW 530e Sedan včetně varianty xDrive. Premiéra karosářské verze Touring a Touring xDrive je naplánována na letošní listopad.

Vrcholný model 545e xDrive Sedan.

Nové BMW 545e xDrive Sedan pohání synchronní elektromotor s maximálním výkonem 80 kW/109 k, který je kombinován se zážehovým řadovým šestiválcem s technologií BMW TwinPower Turbo o výkonu 210 kW/286 k. Společně generují celkový výkon 290 kW/394 k. Výkon je podle potřeby rozdělován na všechna čtyři kola prostřednictvím 8stupňové automatické převodovky Steptronic a pohonu všech kol BMW xDrive. Maximální točivý moment systému pohonu dosahuje 600 Nm a nejvyšší rychlost činí 250 km/h, zatímco čistě na elektrický pohon je možné jet rychlostí až 140 km/h. Nové BMW 545e xDrive zrychlí z nulové rychlosti na 100 km/h během pouhých 4,7 sekundy.

Nové BMW 545e xDrive umožňuje nejen čistě elektrickou jízdu ve městě a hospodárné dojíždění mezi domovem a zaměstnáním, ale vyniká také svojí dynamikou a schopností komfortní jízdy na dlouhé vzdálenosti. S dojezdem 54–57 kilometrů na čistě na elektrický pohon a kombinovanou spotřebou paliva 2,4–2,1 litru/100 km spojuje nové BMW 545e xDrive vysokou úroveň jízdního komfortu na dlouhých cestách s vysokou hospodárností. 

Inteligentní řízení energie

Nejnovější plug-in hybridní model BMW řady 5 je vybaven 400V lithium-iontovou baterií, která je s cílem ušetřit prostor umístěna pod zadními sedadly. S objemem zavazadlového prostoru 410 litrů je přepravní kapacita BMW 545e xDrive jen o něco menší než u variant vybavených konvenčním motorem. 

Výchozím nastavením je režim Hybrid, který zajišťuje vyvážené nastavení mezi spalovacím motorem a elektromotorem. V menu systému iDrive je také možné si jako standardní výchozí režim zvolit Electric. V režimu Hybrid je využíván převážně elektrický motor. Spalovací motor nastartuje pouze ve vyšších rychlostech nebo při intenzivnějším zatížení. Protože je systém propojen s navigačním systémem, lze spolupráci mezi spalovacím motorem a elektromotorem lépe přizpůsobit profilu trasy, její topografii a dalším jízdním situacím. Elektrický dojezd se prodlužuje rekuperací kinetické energie během brzdění a jízdy s uvolněným plynovým pedálem. 

Dvojím stisknutím tlačítka Hybrid se aktivuje ještě úspornější verze tohoto jízdního režimu. K dalšímu snižování spotřeby paliva přispívá kromě jiného funkce jízdy setrvačností. 

V režimu Sport pomáhá zážehovému řadovému šestiválci elektromotor a společně mohou dosáhnout výkonu až 290 kW/394 k. Nastavení systému je orientováno na dynamické výkony a aktivuje se sportovní charakteristika převodovky. Režim Electric na druhé straně umožňuje lokálně bezemisní jízdu do vzdálenosti až 57 km a rychlostí do 140 km/h. 

Akustický zážitek i pro kolemjdoucí

Nový zvuk BMW 545e xDrive oznamující posádce „připravenost k jízdě“ je výsledkem spolupráce se skladatelem Hansem Zimmerem a je navržen tak, aby jakmile řidič usedne do vozu a stiskne tlačítko Start/Stop, „zažehl“ očekávání z jízdy na elektřinu.

Osobitý zvuk vytvořený speciálně pro elektrifikované modely BMW je používán také pro akustické varování chodců, kde je vytvářen prostřednictvím systému reproduktorů. Zvukový projev v nízkých rychlostech do 30 km/h je na poslech zvučný, nicméně nenarušuje akustický komfort cestujících ve vozidle.

Aktivní zvukový doprovod „Active Sound Design“, rovněž generovaný audiosystémem vozu, nabízí autentický a v režimu SPORT obzvláště intenzivní a výrazný zvuk. 

Digitální služby pro plug-in hybridní modely BMW řady 5.

Funkce BMW eDrive Zone umožňuje automatické přepínání systému pohonu do čistě elektrického režimu při vjezdu do městské nízkoemisní zóny a podobných městských oblastí. Lokálně bezemisní jízda s plug-in hybridním modelem BMW je navíc odměňována bonusovými body prostřednictvím celosvětově jedinečného věrnostního programu BMW Points.

Navigační systém kromě čerpacích stanic zobrazuje také veřejné nabíjecí stanice. Při výběru nabíjecí stanice se řidiči rovněž dostane odhad využití nabíjecí stanice a doporučení na nedaleké restaurace nebo kavárny. BMW navíc zákazníkům služby BMW Charging umožňuje krátkodobou rezervaci volné nabíjecí stanice. 

Součástí služeb BMW Charging jsou také možnosti pro pohodlné nabíjení doma i na cestách. Mezi ně patří různá provedení nabíječek Wallbox, včetně instalačních služeb, individuálních nabídek na odběr elektřiny a přístupu k největší síti veřejných nabíjecích stanic na světě, která pouze v Evropě zahrnuje více než 155 tisíc nabíjecích míst. 

Předehřátí/vychlazení interiéru pomocí nezávislého topení a klimatizace zaručuje optimalizované pohodlí v každém ročním období. Je-li systém předehřívání/chlazení aktivován během procesu nabíjení po zadání konkrétního času odjezdu, je přínosem úspora energie a prodloužení dojezdu. Tato funkce se ovládá uvnitř vozidla nebo pohodlně prostřednictvím aplikace My BMW.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit