Finance

Operativní leasing je čím dál oblíbenější, tíhnou k němu i domácnosti

>Redakce Redakce
19 prosince, 2022

České domácnosti zvyšují zájem o operativní leasing vozů. Jeho podíl narostl meziročně od ledna do září o 38,5 % procenta a tuzemští řidiči jím financují každé páté auto na leasing. Vyplývá to z aktuální tiskové zprávy České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

Češi úvěrovými a leasingovými produkty za 9 měsíců letošního roku financovali 35 184 nově registrovaných vozidel, což představuje čtvrtinu všech nových aut v Česku. Rostoucí zájem o operativní leasing vozů potvrzuje také leasingová společnost Arval, které v letošním roce vzrostla poptávka od fyzických osob o 200 procent, a tito zákazníci podepisují každou šestou smlouvu. 

Operativní leasing má dvě pětiny trhu s úvěry 

Podle údajů ČLFA se operativní leasing od ledna do září podílel na 40 procentech financování nových vozů leasingovými a úvěrovými produkty. Výraznou oblibu si drží především ve firemní sféře, kde tvoří 43 procent objemu financování nových vozů do fleetů. Firmy v Česku financují více než tři čtvrtiny nových aut, podobně je tomu i při využití leasingu. Firmy leasingovými produkty financovaly 26 993 vozidel, což je 77 procent z celkového počtu.

Operativní leasing si u fleetových manažerů drží stabilní pozici. Správci vozových parků upřednostňují full service leasing, u kterého se nemusejí starat o doplňkové výdaje na provoz vozidla. Veškeré služby, včetně dálniční známky, povinného ručení, havarijního pojištění, výměny pneumatik i servisních prohlídek, jsou hrazeny v rámci pevně stanovené měsíční splátky. Firmám poskytujeme také další služby, nově například umožňujeme firmám výkup vozidel a zpětný pronájem na operativní leasing. Zároveň máme komplexní řešení pro carsharing ve formě celofiremní fleetové aplikace,“ upřesňuje generální ředitel Arvalu Aleš Polák. 

Domácnosti financují operákem pětinu aut na leasing. Zájem narostl o dvě pětiny

Výrazný nárůst zájmu o financování nových vozů operativním leasingem zaznamenala ČLFA za devět měsíců letošního roku u domácností. Meziročně narostl podíl financování vozů touto formou takřka o dvě pětiny a české domácnosti volí financování operativním leasingem u každého pátého auta na splátky.

„Pozorujeme výrazný nárůst zájmu o operativní leasing u fyzických osob, malých firem do devíti zaměstnanců a živnostníků. Tito zákazníci u nás nyní podepisují každou šestou smlouvu a oproti loňsku jde o nárůst o 200 procent. Pro ty, kteří hledají levnější alternativu k pořízení nového vozu, jsme spustili na začátku podzimu operativní leasing ojetých vozů. Nabídka začíná na 4 500,- Kč včetně DPH a součástí měsíční splátky jsou služby full service leasingu. Řidiči navíc nemusejí řešit finanční rezervu pro případ neplánovaného servisního zásahu, protože i nenadálou událost s vozidlem pokrývá pravidelná měsíční splátka,“ uzavírá Aleš Polák z Arvalu. 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit