Finance

Ročních ojetin kvůli pandemii ubývá, ceny však rostou

>Redakce Redakce
22 října, 2020

Trh se zánovními vozy za tři čtvrtletí letošního roku nabídl méně aut, cena však v meziročním srovnání vzrostla. Za devět měsíců roku 2020 se na trhu nabízelo 79 732 aut do 5 let stáří a s nájezdem do 50 000 km, tedy o 1487 aut méně než za stejné období loni. Střední hodnota ceny oproti loňsku vzrostla o 36 000 Kč na 469 000 korun. V nabídce Mototechny, která se na zánovní vozy specializuje, se průměrná cena ustálila na příznivějších 418 999 Kč.

Ceny většiny nových vozů na českém trhu v poslední době neustále rostou. Automobilky jsou pod tlakem emisních norem a musejí své produkty zdražovat jednak kvůli tomu, aby pokryly dodatečné poplatky, resp. pokuty, za nadlimitní emise CO2, a za druhé, aby čím dál přísnější limity splnily, jsou auta složitější a tím pádem i dražší na výrobu.

„Vysoké ceny nových aut v současné době výrazně ovlivňuje i jejich nedostatek způsobený zastavením výroby v jarních měsících. Amortizaci zánovních vozů odepíše již první majitel a druhý majitel tak pořídí auto ve srovnatelné kvalitě, ovšem výrazně levněji,“ uvádí Stanislav Gálik, výkonný ředitel inovační laboratoře AuresLab z holdingu AURES a pokračuje: „Nejrychleji se propadá hodnota luxusních vozů. Například u dvouletých SUV od BMW a Mercedesu s 20 tisíci km je úspora přes 40%, u tříletých se 30 tisíci km se pohybuje kolem 50% ceníkové ceny.“

Největší propad hodnoty nastává hned v prvním roce. Pro porovnání: vybavená roční Fabia s 12 tisíci najetými kilometry a ceníkovou cenou okolo 400 tisíc Kč je o 16 %, resp. 63 tisíc Kč levnější. U automobilu Kia Ceed je propad hodnoty v prvním roce stejných 16 %, ale v absolutních číslech 73 tisíc Kč. Podobně je to u modelů Karoq a Kodiaq (cca 12-13 %), Scala, Hyundai i30 a velmi žádané Suzuki Vitara se pohybují kolem 11 %.

Zájemci o zánovní automobily si na českém trhu mohli během 3 čtvrtletí vybírat z vozů se střední hodnotou stáří 1,2 roku a s 15 007 kilometry na tachometru. Meziročně se tak jedná o vozy s nájezdem nižším o necelých 500 km. Většina zánovních vozů v nabídce byla již tradičně s benzinovým motorem, konkrétně se letos jednalo o 63 % vozů, zatímco za stejné období loni šlo o 61 %. Že jsou zánovní auta na benzin na trhu stále jedničkou, potvrzují i data značky Mototechna, kde se letos nabízelo 82 % vozů s benzínovou motorizací.

Prodejcům prošlo za letošní první tři čtvrtletí pod rukama nejvíce zánovních aut Škoda Fabia (8276 ks) následovaných Škodou Octavia (6279) a Škodou Rapid (5029). Poslední zmiňovaný model přitom suverénně vládl loňské nabídce, meziročně se ho však v prodeji objevilo o 3 198 kusů méně. Přibylo však SUV vozů Škoda Kodiaq, kterých bylo ve stejném období roku 2019 k dispozici celkem 1478 kusů a letos se jejich počet rozšířil na 2135.

Obliba kategorie vozů SUV je patrná i z dat Mototechny, která jich ve své nabídce během tří čtvrtletí evidovala 36 procent. Následují hatchbacky s 35 procenty a poté modely combi se 17 procenty.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit