14. července 2024
Finance

Stellantis v lednu potvrdil rostoucí trend. Jeho tržní podíl narostl skoro na 20 %.

>Redakce Redakce
16 února, 2024

Skupina Stellantis v prvním měsíci roku potvrdila pozitivní trend prodeje pozorovaný v průběhu celého roku 2023. V Evropě zaznamenal koncern Stellantis v lednu 17,6% nárůst objemu prodeje osobních a lehkých užitkových vozů, které představují tržní podíl 19,7 %, což je o 0,9 procentního bodu více než v roce 2023. 

Vyniká Německo, kde došlo k pozoruhodnému 61% nárůstu prodejů, a také Velká Británie s růstem o více než 27 %. Ve Francii, kde vláda úspěšně zavedla program leasingových pobídek pro elektromobily, je Stellantis lídrem, který dosáhl 19% nárůst prodejů, což je dvakrát více než trh. V Itálii vzrostl prodej osobních a lehkých užitkových vozů oproti předchozímu roku o 14,1 % a Stellantis zde potvrdil pozici lídra trhu, když se šest jeho modelů umístilo v první desítce, včetně nadčasového modelu FIAT Panda na prvním místě.

Výrazný nárůst prodejů byl zaznamenán také v Nizozemsku, v Portugalsku, kde je Stellantis lídrem trhu, a v dalších zemích, kam se vozy značek Stellantis dováží, jako jsou Švýcarsko, Švédsko, Česká republika, Irsko a Norsko, přičemž v posledních dvou jmenovaných zemích došlo ke konci ledna k nárůstu prodejů o +57,7 %, resp. o +103,5 %. 

Divize Stellantis Pro One, jež se specializuje na užitkové vozy a nabízí širokou škálu víceúčelových vozů se všemi druhy pohonu, rostla v lednu rychleji než celý trh a upevnila svůj tržní podíl na 31,1 %, přičemž objem prodeje vzrostl o +20,6 % a podíl na trhu se meziročně zvýšil o +1,8 procentního bodu.

Na trhu BEV (OV + LUV) Stellantis rychle roste, meziroční nárůst prodejů dosáhl +20 %, podíl na evropském trhu činí 13,7 %, v několika segmentech trhu BEV vede a ve srovnání se 4. čtvrtletím 2023 vykazuje pozitivní růst. Objem a podíl elektromobilů na trhu se trvale zvyšuje a téměř ve všech zemích zaznamenává dvouciferný růst, což skupině Stellantis zajišťuje pódiová umístění na několika hlavních evropských trzích. V lednu zaznamenal Stellantis v segmentu užitkových vozidel BEV v Evropě tržní podíl 29 %, což představuje nárůst o téměř 2 procentní body ve srovnání s prosincem 2023. 

Jednotlivé značky také zahájily rok 2024 dobrým tempem: Citroën a Peugeot zaznamenaly nárůst o 23 %, resp. 23,7 %, Alfa Romeo +14,6 %, Jeep +21,4 %, Lancia +9,3 %, Opel +35,9 %. Značky Fiat, Opel a Peugeot zaznamenaly růst také v kategorii BEV (OV + LUV). Vzhledem k tomu, že Stellantis hodlá v roce 2024 uvést na trh několik nových modelů, je na nejlepší cestě zdvojnásobit do konce roku svou nabídku plně elektrických modelů v Evropě. V rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 se skupina nadále věnuje inovacím, udržitelnosti a vytváření hodnot pro své jednotlivé subjekty. 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit