Nová CUPRA Ateca 2020 nabízí nejvyšší úroveň sportovních výkonů v segmentu kompaktních SUV s výjimkou modelů prémiových výrobců a navazuje na základy vybudované uvedením předchůdce na trh.

Atraktivitu tohoto modelu zvyšují nové prvky výbavy a další vylepšení. Zákazníci tak mohou usednout za volant vozidla, které nabízí praktičnost SUV a jízdní vlastnosti tradičního vysokovýkonného vozu, a tím se bez kompromisu přizpůsobí jejich životními stylu.

CUPRA Ateca přichází s nejvyšší úrovní sériové výbavy včetně anatomických sportovních sedadel, 19“ kol CUPRA z lehké slitiny, adaptivních tlumičů DCC a progresivního řízení.

Vysoký výkon v kompaktním balení

Všechny vozy CUPRA jsou posuzovány podle motoru, který je pohání, a modernizovaná Ateca si zachovává vysokou úroveň výkonových parametrů díky neuvěřitelně výkonnému motoru TSI 2,0 litru. Turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec poskytuje nejvyšší výkon 221 kW (300 k) a maximální točivý moment 400 N.m, což postačuje k tomu, aby toto vysokovýkonné SUV dosáhlo nejvyšší rychlosti 247 km/h.

Nová CUPRA Ateca, dodávaná s rychle řadící sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, ohromí také akcelerací z klidu. Hranici 100 km/h pokoří za pouhých 4,9 sekundy. Výkony motoru doprovází emotivní kulisa výfukové soustavy Akrapovič. Díky tomu má podmanivá jízda ještě emocionálnější náboj.

Pohon všech kol 4Drive používá nejnovější generaci systému s elektrohydraulicky ovládanou vícelamelovou mezinápravovou spojkou, který řízeným způsobem rozděluje točivý moment mezi jednotlivá kola. Nastavení SUV lze přizpůsobovat specifickým podmínkám jízdy nebo požadavkům osoby za volantem pomocí šesti různých jízdních režimů. Na výběr jsou režimy Normal, Sport, CUPRA, Individual, Snow nebo Off-road, které mění charakter vozidla, od vozu pro každodenní provoz až po vysloveně sportovní automobil.

Významným faktorem, který přispívá k suverénním jízdním vlastnostem modelu CUPRA Ateca, jsou také jeho vnější rozměry. Vysokovýkonné SUV má při rozvoru náprav 2630 mm vnější délku 4386 mm (+10 mm v porovnání s předchozí generací díky novému designu nárazníků), vnější šířku 1841 mm a vnější výšku 1599 mm (-2 mm). Rozchod kol vpředu je 1575 mm, vzadu 1549 mm.

Rozpoznatelná na první pohled

Příď zahrnuje nový design nárazníku i nové světlomety s diodami LED pro všechny osvětlovací funkce. Uprostřed horní mřížky masky chladiče s voštinovou strukturou je umístěno logo CUPRA, rámeček masky chladiče má tmavě chromovanou povrchovou úpravu. Spodní otvor má mřížku z tmavého hliníku. Tento odstín mají také rámečky mlhových světlometů. Zadní svítilny jsou kompletně osazeny elektroluminiscenčními diodami a disponují funkcí dynamických ukazatelů směru. CUPRA Ateca je nabízena se 6 barvami karoserie.

Boční ochranné lišty mají lesklou povrchovou úpravu v tmavém hliníkovém odstínu, což platí i pro podélné střešní nosiče a kryty vnějších zpětných zrcátek, v nichž jsou uloženy uvítací svítilny, promítající logo CUPRA na povrch vozovky. Silueta je umocněna sériově dodávanými 19“ koly z lehké slitiny s broušeným povrchem. Zákazníci si však mohou celkový styl svého vozidla individualizovat mnoha novými prvky výbavy na přání.

Atmosféra plná očekávání

Při otvírání dveří se na povrchu vozovky nebo podlaze garáže objeví promítané logo CUPRA uvítacího osvětlení. Jakmile si řidič nastaví standardně dodávané anatomické sportovní sedadlo, uchopí nový volant CUPRA, který nese tlačítka pro spuštění motoru a výběr jízdních režimů, nohama spočine na hliníkových pedálech a zrakem zkontroluje digitální panel přístrojů, je připraven na nový zážitek.

Detaily v odstínu mědi a tmavého hliníku v celém interiéru vytvářejí decentní sportovní atmosféru. Mezi nejnápadnější prvky patří výdechy ventilační soustavy a ovládací panely audiosystému a klimatizace s lesklými, tmavě hliníkovými rámečky. Cestující mají k dispozici také čtyři osvětlené vstupy USB typu C – dva vpředu a dva vzadu.

Atmosféru v interiéru určuje rovněž druh čalounění, pro který se zákazníci rozhodnou. Na výběr jsou dva druhy. Sériově se dodávají anatomicky tvarovaná sportovní sedadla čalouněná materiálem Dinamica, umělou kůží na bočních polštářích a prošíváním v odstínu mědi ve spojení s tmavě hliníkovým ozdobným obložením přístrojové desky a středové konzoly, výplněmi dveří s umělou kůží a ozdobnou povrchovou úpravou technologií IMD.

Na přání dodávaný paket kožených sedadel zahrnuje anatomicky tvarovaná sportovní sedadla čalouněná kůží v odstínu modrá Petrol a čalounění výplní dveří kůží. Sedadla mohou být elektricky nastavitelná s pamětí pro uložení polohy.

Ve spojení s multimediálním světem

Hlavní roli hraje digitální panel přístrojů, který kombinuje 10,25“ displej s vysokým rozlišením a variabilním nastavením a informační a zábavní systém. Jeho velký 9,2“ displej nabízí navigační funkce a hlasové ovládání hovorovou řečí, které usnadňuje uživatelům interakci s vozem. A pro snadné používání nabízí nová CUPRA Ateca také osvětlené vstupy USB typu C, které umožňují bezproblémové připojení a nabíjení přenosných zařízení.

Se systémem Full Link budou mít zákazníci přístup ke svým digitálním životům bez ohledu na zařízení, které používají, a to prostřednictvím uživatelských rozhraní Apple CarPlay nebo Android Auto.

Řidič nikdy neztratí spojení s digitálním světem díky jednotce pro připojení k internetu OCU (Online Connectivity Unit) s integrovanou kartou eSIM. Systém v budoucnosti umožní uživatelům přístup k nejnovějším informačním a zábavním aplikacím, které bude možné kdykoli aktualizovat. Vozidlo bude díky tomu nabízet nové digitální produkty a služby po celou dobu své životnosti.

Konektivita s připojením k internetu prostřednictvím integrované karty eSIM navíc umožňuje některým funkcím informačního a zábavního systému používat informace z cloudu v reálném čase. Tradičním funkcím navigačního systému se tak otevírají nové dimenze. Mezi získávané informace patří například dopravní zpravodajství online, informace o volných parkovacích místech nebo poloha čerpacích stanic včetně otvírací doby a aktuálních cen.

Nový svět se uživatelům otevře také díky aplikaci Connect, kterou si mohou zákazníci stáhnout do svého chytrého zařízení. Aplikace umožňuje ovládat řadu funkcí na dálku, což zvyšuje potěšení z jízdy a úroveň bezpečnosti.

Snadné cestování díky autonomním funkcím

Nová CUPRA Ateca 2020 je vysokovýkonnou ikonou v segmentu kompaktních SUV, současně je však bezesporu také jedním z nejbezpečnějších vozidel ve svém segmentu, který na rozdíl od většiny konkurentů nabízí řadu nových vyspělých asistenčních systémů ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Díky vyspělé konstrukci vnímá své okolí a reaguje na překážky na silnici i na náhlé manévry ostatních řidičů. Výsledkem je optimalizovaná ochrana v jakékoli jízdní situaci.

Mezi asistenční systémy patří přednárazový asistent, předvídavý adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control), asistent Travel Assist pro automatizovanou jízdu, asistent pro stav nouze (Emergency Assist), asistent pro změnu jízdního pruhu (Side Assist) a asistent pro couvání z parkovacího místa (Exit Assist). Uvedené systémy chrání vozidlo a jeho cestující.

Předvídavý adaptivní tempomat (ACC) dokáže určovat polohu vysokovýkonného kompaktního SUV na základě údajů o trase a dat GPS, získávaných od navigačního systému. Vůz v závislosti na dalším průběhu trasy upravuje rychlost jízdy, například před zatáčkami, kruhovými objezdy, křižovatkami, úseky s omezenou rychlostí jízdy a zastavěnými oblastmi. Rychlost jízdy upravuje dokonce i v případě změny rychlostního limitu díky informacím od přední kamery a asistenta pro rozpoznávání dopravních značek.

Cesta k automatizované jízdě pokračuje představením systému Travel Assist. Tento vyspělý asistent se jednoduše zapne tlačítkem na volantu a používá informace systémů ACC a Lane Assist k aktivnímu udržování vozidla uprostřed jízdního pruhu a přizpůsobuje rychlost jízdy aktuálnímu stavu dopravy. Funkci asistované jízdy lze využívat do rychlosti až 210 km/h.

Komfortní systémy rozšiřuje Exit Assist. Asistent pro couvání z parkovacího místa upozorňuje řidiče zvukovými a vizuálními signály na přijíždějící vozidla, cyklisty nebo přibližující se chodce a v případě potřeby vůz automaticky zabrzdí.

Nová CUPRA Ateca bude vybavena také asistentem pro změnu jízdního pruhu (Side Assist), který dokáže detekovat vozidla ve vzdálenosti až 70 m. Na nebezpečí je řidič upozorňován diodami LED ve vnějších zpětných zrcátkách.

CUPRA Ateca nabízí zákazníkům, kteří často jezdí s přívěsem, technologii Trailer Assist. Tento systém podporuje řidiče při couvání nebo parkování s přívěsem. Precizní manévrování se soupravou usnadňuje obraz ze zadní kamery.

Technické údaje

CUPRA Ateca

Motor

2.0 TSI

Počet válců/ventilů

4 válce/16 ventilů

Zdvihový objem

1984 cm3

Vrtání x zdvih

82,5 x 92,8 mm

Kompresní poměr

9,3:1

Max. výkon

221 kW (300 k)

Max. točivý moment

400 N.m

Zrychlení z 0 na 100 km/h

4,9 s

Nejvyšší rychlost

247 km/h

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit