12. června 2024
Nepřehlédněte, Novinky

Digitalizované BMW řady 3 vám výrazně usnadní život. Najdete v něm i větší pohodlí a bezpečnost

>Redakce Redakce
31 května, 2024

Rozsáhlé změny, které byly již představeny u BMW řady 3 pro modelový rok 2022 v oblasti designu, pohonu, digitalizace a výbavy, nyní následuje soubor dalších vylepšení, která posouvají vizuální přitažlivost a technickou vyspělost tohoto modelu na zcela novou úroveň.

Nejdůležitějšími trhy pro nové BMW řady 3 jsou Čína, Německo, Velká Británie a ostatní evropské země, stejně jako USA. To platí zejména pro Sedan, zatímco Touring je obzvláště žádaný v Evropě. Díky svému osobitému designu a praktičtějšímu charakteru je oblíbený také v Japonsku, Jižní Koreji, na Tchaj-wanu, v Hongkongu, Austrálii a na Novém Zélandu. 

Nové laky karoserie 

Nové BMW řady 3 poznáte podle nově vymodelovaných ledvinek a pozměněného předního nárazníku, který je s M sportovními pakety ještě dynamičtější. Nabídka barev karoserie pro nové BMW řady 3 Sedan a Touring zahrnuje dvě pastelové barvy a sedm metalických. Mezi novinky v nabídce patří modrý metalický lak Arctic Race a červený metalický lak Fire Red.

Nové atraktivní přírůstky se objevují také v nabídce volitelných kol z lehké slitiny. Vozy s M sportovním paketem jsou vybaveny novými 19palcovými M koly z lehké slitiny s dvojitými paprsky, která při pohledu z boku vozům dodávají ještě dynamičtější vzhled. Zákazníci si mohou tato kola objednat buď v černém provedení Jet Black, nebo ve dvoubarevné variantě. Nabídka BMW Individual pro modely Sedan a Touring zahrnuje nová dvoubarevná 19palcová kola z lehké slitiny Y-spoke. Všechna nová kola z lehké slitiny jsou obuta do pneumatik s různým rozměrem pro přední a zadní nápravu.

Modernizace klíčových prvků interiéru

Nové vyspělé prvky výbavy se objevily také v interiéru. Oba modely jsou standardně vybaveny výrazně přepracovaným sportovním koženým dvouramenným volantem s polygonálním věncem. M sportovní paket přináší nový M kožený tříramenný volant se zploštělou spodní částí věnce a středicím proužkem na 12. hodině. Oba volanty mají podsvícená multifunkční tlačítka a řadicí páčky.

Nejnovější generace ovládacího systému BMW iDrive s funkcí QuickSelect založené na BMW Operačním systému 8.5 přináší vylepšené ovládání funkcí ventilace a klimatizace. Koncepce ovládání, zaměřená přímo na dotykové ovládání a přirozenou mluvu, umožňuje další snížení počtu fyzických tlačítek a ovladačů uvnitř vozu. Funkce automatické klimatizace a vyhřívání sedadel či volantu, pokud jsou součástí výbavy, lze nyní ovládat dotykem přes BMW Prohnutý displej nebo hlasovými povely s využitím digitálního asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. 

Součástí standardní vnitřní výbavy je nově kaskádovité osvětlení zabudované do obložení kolem středových výdechů ventilace. Jeho barvu a jas lze nastavit podle osobních preferencí, přičemž uživatelé si mohou vybrat z devíti barevných odstínů. Volba barvy a jasu se ukládá do jejich profilu. Pokud je součástí výbavy volitelné vnitřní osvětlení (standardní výbava modelů M Performance), je individuálně volitelným barevným odstínem osvětlen také prostor pro nohy, odkládací přihrádka v přední části středové konzoly a obrysové linie výplní dveří. Funkce vnitřního osvětlení zahrnuje také uvítací a rozlučkovou animaci, světelnou signalizaci příchozího telefonního hovoru a volitelně také otevřených dveří.

Nové čalounění sedadel M Performtex

Jako alternativu ke standardně nabízeným černým látkovým sedadlům lze objednat také sportovní sedadla s perforovaným povrchem Sensatec. Ta jsou k dispozici v černé, červené Tacora nebo hnědé barvě Cognac. Volitelné kožené čalounění Vernasca je nyní nabízeno ve čtyřech barevných provedeních. Sportovní sedadla čalouněná novým materiálem M Performtex Jsou součástí M sportovního paketu a standardní výbavou modelů M Performance. 

Rozsáhlou obměnou prošla také nabídka obložení interiéru. Součástí standardní výbavy nového BMW řady 3 je nové matné obložení interiéru Dark Graphite. Na seznamu volitelné výbavy jsou dřevěná obložení Fineline Light s otevřenými póry a jasanové dřevo Grey Blue Ash s otevřenými póry, jakož i obložení interiéru z uhlíkových vláken Carbon Fibre a hliníkové Aluminium Rhombicle Anthracite.

Zákazníci si nově mohou zvolit skleněné doplňky CraftedClarity, které jsou další novinkou na seznamu volitelné výbavy. Tyto skleněné prvky propůjčují jedinečný exkluzivní vzhled a haptiku voliči převodovky, ovladači BMW iDrive a tlačítku Start/Stop.

Vyšší komfort v základu 

Standardní výbava zahrnuje 17palcová (18palcová pro plug-in-hybridní modely) kola z lehké slitiny, lesklé černé lišty M Shadow Line, zpětné zrcátko s funkcí automatického zatmavování a Parkovací asistent s ukazatelem vzdálenosti Park Distance Control (PDC) vpředu i vzadu. Součástí standardní výbavy je také třízónová automatická klimatizace a BMW Live Cockpit Plus s plně digitálním BMW Prohnutým displejem, jehož součástí je rovněž navigační systém BMW Maps.

Model Touring je standardně vybaven automatickým ovládáním víka zavazadlového prostoru a sklopnými opěradly zadních sedadel dělenými v poměru 40:20:40. Tato výbava je pro provedení Sedan k dispozici volitelně. Na seznamu individuální výbavy, která umožňuje zákazníkům přizpůsobit interiér svým požadavkům a vkusu, jsou kromě sportovních sedadel a vnitřního osvětlení také prostorový audiosystém Harman Kardon, nezávislé topení, elektricky ovládaná prosklená střecha u varianty Sedan a panoramatické prosklené střešní okno u modelu Touring.

Mimořádný výběr pohonů

Výkony motorů nabízených pro BMW řady 3 sahají od 110 kW/150 k až po 210 kW/286 k. Doplňují je zážehový řadový šestiválec o výkonu 275 kW/374 k a vznětový řadový šestiválec o výkonu 250 kW/340 k pod kapotou modelů M Performance (viz samostatná kapitola). Jak zážehový řadový šestiválec, tak všechny vznětové motory jsou vybaveny mild hybridní technologií přinášející dynamičtější průběh výkonu a vyšší hospodárnost. Je tvořena 48V startér-generátorem o výkonu 8 kW/11 k.

Plug-in hybridy nového BMW řady 3 jsou k dispozici s klasickým pohonem zadních kol nebo s pohonem všech kol BMW xDrive. Hnací soustavu těchto vozů tvoří zážehový čtyřválec a elektromotor integrovaný do osmistupňové převodovky Steptronic s kombinovaným systémovým výkonem 215 kW/292 k. Těží z nové vysokonapěťové baterie s využitelnou kapacitou 19,5 kWh. Díky tomu jedou v elektrickém režimu 85 až 101 kilometrů. 

Nová jednotka podporuje třífázové nabíjení střídavým proudem o výkonu až 11 kW. Díky tomu lze prázdnou vysokonapěťovou baterii plně dobít za 2 hodiny a 15 minut.

Plná podpora bez příplatků

Nové BMW řady 3  je standardně vybavené systémem varování před čelním srážkou s brzdnou funkcí, systémem pro automatické udržování rychlosti s brzdnou funkcí, ukazatelem rychlostních limitů s indikátorem zákazu předjíždění, manuálním asistentem pro udržování rychlosti a systémem varování před opuštěním jízdního pruhu s funkcí návratu do jízdního pruhu.

Významnou volitelnou výbavou je Driving Assistant Professional, který zahrnuje asistent řízení a udržování v jízdním pruhu, aktivní systém udržování rychlosti s funkcí Stop&Go, automatický asistent rychlostních limitů, kontrolu rychlosti na trase, rozpoznávání semaforů, vyhýbací asistent, upozornění na příčný provoz s brzdnou funkcí a upozornění na jízdu v protisměru.

Součástí standardní výbavy je také systém Park Distance Control se senzory vpředu i vzadu. Parkovací asistent, který je rovněž součástí standardní výbavy, umožňuje automatické zajíždění a vyjíždění z parkovacích míst a je vybaven couvací kamerou a couvacím asistentem. Volitelně je k dispozici také Parkovací asistent Plus s funkcemi Park View, Panorama View a Remote 3D View.

Digitální prostředí

Cloudový navigační systém BMW Maps je součástí standardní výbavy BMW Live Cockpit Plus. Po uvedení BMW Operačního systému 8.5 v novém BMW řady 3 nyní tento systém ještě více ulehčuje zadávání cílů a může během jízdy poskytovat další informace. Mezi další nové funkce patří snazší použitelnost filtrů, plošší struktura menu s dotykovými tlačítky zobrazenými přímo na mapě a proaktivní doporučení trasy.

Další novinkou je funkce rozšířené reality Augmented View, která je stejně jako BMW Head-Up Displej dostupná v rámci volitelného BMW Live Cockpit Professional. Tato funkce doplňuje zobrazení mapy navigačního systému tím, že na kontrolním displeji nebo na přístrojovém panelu zobrazuje živý videopřenos z pohledu řidiče a doplňuje jej o tipy a informace odpovídající danému kontextu.

Aplikace, které zjednodušují život

S příchodem BMW Operačního systému 8.5 budou řidiči nového BMW řady 3 moci snáze používat své BMW ID, a přizpůsobit si tak uživatelské prostředí. V budoucnu bude stačit se do vozidla přihlásit pomocí chytrého telefonu a naskenovat QR kód, čímž se načte osobní profil uživatele a synchronizují se nastavení. Současně se s BMW ID automaticky propojí klíč detekovaný ve vozidle a vozidlo je přidáno do aplikace My BMW, která je univerzálním rozhraním sloužícím jako brána do digitálního ekosystému BMW.

Nabíjení vysokonapěťové baterie lze spustit a opět zastavit buď okamžitě, nebo ve stanoveném čase. Stejně tak je možné pomocí telefonu na dálku aktivovat nezávislé temperování interiéru. Aplikace My BMW navíc nabízí přehled o historii nabíjení.

Kromě toho aplikace My BMW umožňuje uživatelům také odesílat adresy cílů nebo celou trasu ze svého telefonu do navigačního systému vozu nebo přistupovat k online obchodu BMW ConnectedDrive Store, kde si lze dálkově prohlédnout, zakoupit nebo rozšířit různé prvky výbavy a další funkce nového BMW řady 3. 

Uživatelé nového BMW řady 3 Sedan a nového BMW řady 3 Touring si mohou kromě zabudované mobilní SIM karty ve vozidle aktivovat také standardně nabízenou Osobní eSIM kartu. Vozidlo tak může využívat mobilní komunikační síť 5G. Osobní eSIM umožňuje zákazníkovi ve voze snadno používat komunikační funkce a funkce připojení, které jsou součástí jeho smlouvy s mobilním operátorem, a to i v situacích, kdy nemá svůj telefon u sebe. To zahrnuje také streamování dat prostřednictvím Wi-Fi hotspotu.

Platby za parkování a pohonné hmoty lze uhradit přímo z vozidla.
BMW ID umožňuje v mnoha evropských zemích řidičům nového BMW řady 3 platit parkovné přímo z jejich vozu. Vozidlo po příjezdu do parkovací zóny automaticky zjistí, zda je tato služba k dispozici, a pokud je zóna provozována některým z participujících poskytovatelů, zobrazí možnost platby. Parkování lze rychle a jednoduše zaplatit pomocí platební karty zaregistrované v aplikaci My BMW. Parkování se automaticky ukončí, jakmile vozidlo parkovací místo opustí.

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit