Finance

Trh se deformuje, mladá ojetina je dražší než nové auto

>Redakce Redakce
20 července, 2021

Automobilky se pozvolna dostávají z náročného roku ovlivněného pandemií a nucenými odstávkami. Potížím však není konec. Výrobu trápí absence vstupních surovin. Globálně nedostatkové jsou čipy, avšak automobilový průmysl tvoří jen 10 % světové poptávky, takže z pohledu dodavatelů nemá až takovou prioritu.

Pandemie také zvýšila zájem lidí o cestování automobilem, které ve srovnání s MHD považují za bezpečnější. Když k tomu přidáme rostoucí ceny nových vozů a aktuální problematickou výrobu, deformace trhu na sebe nenechá dlouho čekat.

Americký portál iSeeCars zabývající se srovnáváním cen ojetých vozů vydal novou studii ilustrující zajímavé chování trhu. Od června 2021 se cenový rozdíl mezi novými a ojetými vozy dramaticky změnil natolik, že některé mladé ojetiny stojí více než jejich nové deriváty v autosalonech.

Model O kolik je ojetý vůz dražší ve srovnání s novým
Kia Telluride 8,1 %
GMC Sierra 1500 6,4 %
Toyota Tacoma 5,2 %
Mercedes-Benz G-Class 4,1 %
Toyota RAV4 Hybrid 3,9 %
Toyota Tundra 3,7 %
Dodge Challenger 3,5 %
Toyota 4Runner 3,3 %
Hyundai Palisade 2,9 %
Tesla Model 3 2,9 %
Honda Civic 2,8 %
Dodge Charger 2,3 %
Honda Odyssey 1,2 %
Kia Rio 0,7 %
Subaru Crosstrek 0,6 %
Subaru WRX 0,2 %

Na jednu stranu to zní nelogicky, proč by někdo utratil více peněz za starší auto, když ho nové vyjde levněji? Hlavním problémem je akutní nedostatek mikročipů, který významně prodlužuje termíny dodání nových vozů. Pokud nechcete čekat, musíte prohledat sklady jednotlivých dealerů a doufat, že vámi poptávaný vůz bude k dispozici. Lidé jsou proto ochotni obětovat více peněz za výhodu mít auto ihned.


Dobrým příkladem je případ staršího Američana, který svůj vůz zcela zničil při srážce s jelenem. Vyhlédl si Toyotu RAV4 a zamířil proto k lokálním prodejcům, vzdáleným i dvě hodiny jízdy od jeho bydliště, avšak žádná nebyla k dispozici. Jako alternativu našel prověřenou ojetou RAV4 za prakticky stejné peníze, kterou si nakonec ten den koupil, protože auto nutně potřeboval pro každodenní cesty do práce a nemohl si dovolit čekat měsíce na dodání nového.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit