Andrea Tögel Kalivodová je sólistkou Národního divadla v Praze a kromě operního zpěvu se věnuje také muzikálům a operetě. Za volantem je prakticky denně, takže zkušeností s auty má dost.

Operní pěvkyně Andrea Kalivodová propadla šarmu Peugeotů. Navíc má u této značky i své kamarádky.

Operní pěvkyně Andrea Kalivodová propadla šarmu Peugeotů. Navíc má u této značky i své kamarádky.

Andreo, kdy jste začala řídit?

Řídit jsem začala poměrně pozdě, až po pětatřicítce, ale hodně jsem se vyjezdila. Naučila jsem se předvídat, přesně už vím, kdy za volant usednout a kdy ne, kdy jsem už opravdu unavená a jedu raději s řidičem. Ale jinak jsem schopná odjet třeba tisíc kilometrů na pohodu, snažím se být dobrou řidičkou ????.

Vystupujete nejen v Praze, ale i po celé České republice a v zahraničí. Ujedete ročně hodně kilometrů…

Přesně to nevím, ale určitě to bude přes třicet tisíc kilometrů.

Zpíváte si také, když řídíte?

Samozřejmě, že se soustřeďuji primárně na řízení, ale mohu říci, že auto je dnes vlastně moje úžasná pojízdná kancelář. V něm si pouštím všechny skladby, učím se nové věci, vyřizuji telefony.

Vždycky řídíte sama nebo svěříte volant i někomu jinému?

Musím říci, že čím dál méně se svěřuji někomu jinému, věřím sama sobě. Když si nabijete pusu, tak jste spokojenější, než když vám ji nabije někdo druhý. Většinou tedy řídím sama, zvláště když jedu na  velká vystoupení, to si za volantem alespoň odpočinu. Ale když třeba jezdím s mojí klavíristkou Laďkou Vondráčkovou, tak často řídí ona.

Vybavíte si své první auto? Jak se vám s ním jezdilo?

Byl to Peugeot 3008 a byla to jasná volba. A taková i trochu vzpomínka na dětství, protože Peugeota měli i mí rodiče, symbolizoval proto pro mne bezpečí a pohodu.

Co ho nahradilo a s jakými auty jste potom ještě jezdila.

Vždy to byla značka Peugeot, vystřídala jsem jich několik a se všemi jsem byla spokojená.

Jste věrná značce Peugeot. Jak a kdy u vás vznikla láska k těmto vozům?

U Peugeotu se mi líbí, že je to francouzské auto, protože mám ráda Francii, francouzskou operu, francouzské jídlo, módu, lidi. Ta značka se v posledních letech velice vytáhla, šla nahoru. Má moji důvěru a spousta lidí, kteří se kolem Peugeotů motají, jsou zároveň mí přátelé. Mohu si tak nechat od nich i poradit. Jsem zpěvačka, žádný automobilový mág, ale ráda vniknu do mužského světa. Je to pro mě relax.

Co stojí za výběrem vašich automobilů?

Touha užívat si elegantní jízdu, potom jsou samozřejmě důležité parametry vozu. Oceňují především bezpečnost, ale i velký kufr, velmi praktické je jeho elektrické otevírání. S ohledem na mé povolání kladu také důraz na kvalitní hudební soupravu i na velikost auta. Mám ráda velká rodinná auta, ostatně mám dvě malé děti, tak aby cestování bylo pohodlné i pro ně.

„Pro rodinu potřebuji prostorné rodinné auto. Mám dva malé syny. Nyní jezdím s Peugeotem 3008 GT a jsem s ním skutečně spokojená“, vysvětluje Andrea.

„Pro rodinu potřebuji prostorné rodinné auto. Mám dva malé syny. Nyní jezdím s Peugeotem 3008 GT a jsem s ním skutečně spokojená“, vysvětluje Andrea.

S jakým autem nyní jezdíte?

Mám Peugeot 3008 GT a jsem s ním opravdu spokojená. Je to auto podle mých představ. Vedle celé řady bezpečnostních prvků pro mě hrají prim pohodlné sedačky, ale i účinná bezprůvanová ventilace. Klimatizaci vzhledem k péči o hlasivky musím používat s rozumem

To auto má celou řadu moderních vychytávek. Která z nich vás nejvíc baví?

Mně se třeba strašně líbí smysl pro detail. Důkazem toho je například svítí nápis Peugeot, který zároveň souvisí s designem. Z praktických věcí ocením parkovacího asistenta. Je zde ale celá řada dalších užitečných systémů dohlížejících na bezpečnost. V tomto ohledu jsou automobily Peugeot velmi dobře vybaveny.

Umělci většinou dávají k dobru nějakou svoji zajímavou zkušenost s policií. Máte taky nějakou?

Mé historky jsou vždycky úsměvné, spjaté s nevhodným parkováním nebo že vjedu někam, kam nemám. Policajty s mým šarmem vždycky dostanu na svou stranu. Jsou velice profesionální, ale zaplatím vždy tu nejnižší možnou pokutu. A jsem velice slušná, vždycky uznám chybu, což oni rádi slyší, když si nasypete popel na hlavu.

Jste za volantem opravdu často. Jak se díváte na dnešní provoz, co vám vadí na českých silnicích?

Bezohlednost druhých, také hazard, předvádění se na silnicích. Hulváti, burani, vulgární řidiči. Každý se může nějak splést, může vjet do jiného pruhu, může jet z hlediska toho druhého pomalu. Někdy třeba jedete předpisově a někdo na vás troubí. Nenechám se rozhodit, ale nemám to ráda.

Mnohé automobilky, i Peugeot, začínají přecházet na hybridní nebo elektrický provoz. Domníváte se, že mají elektroauta perspektivu?

Elektrická auta do města – proč ne? Jsou zde ideální. Na delší trasu bych ale měla obrovskou hrůzu, že zůstaneme někde viset s vybitou baterií. Měla bych z toho zvláštní obavu, takže za sebe raději sázím na klasické pohony.

Ale vraťme se k vaší umělecké činnosti. Co nyní připravujete, v čem vás diváci a posluchači brzy uvidí?

Připravuji se na turné, o němž ještě nevím, zda bude podzimní nebo vánoční. Mělo by to být velmi exkluzivní a líbivé turné, profesionálně připravené pro širší publikum. S hosty, s orchestrem. Svůj repertoár bych chtěla obohatit třeba i o šansonové melodie a mluvené slovo společně s Bárou Kodetovou Šporclovou. A začíná mě velmi bavit soudobá opera, studuji nové věci, ale o tom bych nechtěla ještě mluvit, nechte se překvapit.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit