Do rubriky Manažer testuje zavítala sportovní CUPRA Formentor. Na týden se jí ujal Tomáš Janál, vedoucí vozového parku společnosti XLCZ Nábytek.

Tomáš Janál chválil formentor za jízdní vlastnosti i design. Vadil mu menší zavazadlový prostor a vyšší spotřeba při sportovní jízdě.

Mladá španělská značka CUPRA je na trhu čtyři roky a od té doby si její sportovně laděné modely získaly solidní renomé. Velkou zásluhu na tom má zejména SUV Formentor, které se začalo prodávat v roce 2020. Sportovně laděný crossover se nabízí ve standardním provedení a pak jako sportovní model VZ, jehož vrcholem je limitovaná varianta s přeplňovaným zážehovým pětiválcem od Audi o výkonu 287 kW. K dispozici jsme ale měli cenově přívětivější verzi VZ se zážehovým dvoulitrovým čtyřválcem o výkonu 180 kW, který prostřednictvím sedmistupňové převodovky DSG pohání přední kola. Pořídíte ho za 1 114 900 korun.

Hodnocení Tomáše Janála

CUPRA Formentor je postavena na koncernové platformě MQB Evo stejně jako nová generace modelů Seat/CUPRA Leon. Na první pohled se zdá, že formentor je jen další karosářskou variantou řady Leon, ale nenechte se mýlit. Celkovými rozměry je znatelně vetší.

Celkový design je velmi líbivý a atraktivní, automobil všude poutal značnou pozornost,“ říká o vzhledu Tomáš Janál a dodává, že zvenku působí vetší, než ve skutečnosti je. „Při cestování ve třech a více lidech je zejména zavazadlový prostor nevyhovující.“ My dodejme, že v základu je objem zavazadelníku 450 litru, po sklopení druhé řady sedadel naroste na 1475 litrů.

Interiér vychází z řady Leon. Designové linky jsou většinou rovné a hrany ostřejší, ale vše je sladěné, plasty jsou měkčené a celkový dojem je spíše prémiový. Tomáš Janál to zhodnotil celkem stručně: „Uvnitř je to takové koncernové,“ říká a dodává, že s multimediálním systémem a logikou ovládání neměl sebemenší problém, neboť je na koncernové automobily celkem zvyklý a tady je to podobné. Sedadla s integrovanými opěrkami a ozdobným prošíváním dokreslují sportovní ráz interiéru, jejich tvar navíc umožňuje, aby dokonale obemknuly vaší tělesnou schránku a dokázaly ji podržet i při působení bočních odstředivých sil.

Sportovní geny formentoru samozřejmě rychle stočily řeč na jízdní vlastnosti a výkony. Jak už bylo řečeno, pod přední kapotou je příčně uložený přeplňovaný zážehový dvoulitr o výkonu 180 kW, který prostřednictvím sedmistupňové dvouspojkové samočinné převodovky pohání přední kola. Stovku dá formentor za méně než sedm sekund, nejvyšší rychlost je 238 km/h.

Ovládání automobilu je velmi přesné, brzdy odpovídají výkonu, širší rozchod kol napomáhá stabilitě,“ komentuje jízdní schopnosti Tomáš Janál, ale hned dodává, že nadprůměrná dynamika se odrazila ve spotřebě.

Menší nádrž (50 l; pozn. red.), než bych u tohoto sportovce čekal, znamenala dojezd necelých 400 km, nicméně automobil jezdil na benzin, který doplníte na každém rohu během chvilky,“ říká v souvislosti s testováním elektromobilu Škoda Enyaq Coupé, do kterého přesedl právě z formentoru. Nepříjemně ho překvapila pouze větší prodleva převodovky při potřebě akcelerovat. „Když sešlápnete prudce plynový pedál, převodovka dokáže podřadit naráz o více rychlostních stupňů, neobejde se to ale bez cuknutí. Podrážení bych ale cekal plynulejší.

Přes drobné výtky si Tomáš Janál dovede představit CUPRU Formentor ve vozovém parku společnosti. „V naší flotile by asi uplatnění našel u vyššího managementu společnosti. Záleželo by ale i na ceně a termínu dodání.

O flotile společnosti

Firma XLCZ Nábytek provozuje v České republice síť prodejen nábytku. Flotila čítá celkem 560 vozidel. Základem jsou lehké užitkové modely značek Iveco a Ford, které slouží montážním týmům k převozu nářadí a dílů. Osobní vozidla, kterými disponují zaměstnanci, začínají malými Hyundai i10 a i20, nechybí ani tradiční Škody Fabia, Opely Astra, Kia Ceed, Hyundai I30 Combi, Volkswageny Golf a pro vyšší managment jsou ve flotile modely od Audi, Volva a také větší škodovky jako například kodiaq.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit