14. července 2024
Nepřehlédněte

Autem roku se v Česku stala hybridní Honda Civic

>Redakce Redakce
17 března, 2023

Aktuální ročník ankety Auto roku 2023 v České republice přinesl těsné bodové rozdíly, Honda Civic ovšem zvítězila s jasným náskokem. 

Letošní ročník ankety Auto roku v České republice, kterou již od roku 1994 vyhlašuje Svaz dovozců automobilů, přinesl několik novinek, které anketu více přiblížily systému volby COTY – Evropského auta roku. 

Nominaci do poroty přijalo 20 odborných motoristických novinářů, kteří v úvodních týdnech roku ve dvou kolech vybírali nejlepší nové auto dostupné na českém trhu. Do prvního kola bylo přihlášeno celkem 26 vozů. Díky bodové rovnosti na pátém místě nakonec do finále postoupilo šest modelů. 

Že to nebudou mít elektromobily v Česku jednoduché svědčí skutečnost, že se do finále probojovaly jen dva elektromobily (Volkswagen ID. Buzz a Renault Mégane E-Tech Electric). Možná že některé zaskočí, že mezi nominovanými značkami chyběly Škoda, Audi nebo Volkswagen s osobními vozy. Tyto značky ale začnou prodávat své nové modely až letos. Podle pravidel musely nové modely splňovat řadu podmínek, mimo jiné se začít prodávat v období od 1. 12. 2021 do 31. 12. 2022 a mít zcela, či výrazně novou strukturu karoserie nebo mechanické ústrojí, které změní charakter vozu. Lze tak například přihlásit „starší“ auto, které se doposud prodávalo se spalovacími motory a nyní nabídne hybridní nebo elektrický pohon.

Poprvé auto roku vyhrála Honda

V České republice značka Honda zvítězila vůbec poprvé. Civic s výtečným hybridním pohonem a skvělými jízdními vlastnostmi nakonec anketě se 123 body dominoval. Porotci oceňovali především skvělé jízdní vlastnosti, zdařilý hybridní pohon, vnitřní prostor a také skutečnost, že k úsporné hybridní verzi patří také nadupaná verze Civic Type R. S 330 koňmi uhání 275 km/h a z klidu na 100 km/h zrychlí za 5,4 s. 

O druhé a třetí místo se podělilo BMW X1 a VW ID.Buzz se shodným počtem bodů (83). Pak už následovaly jen velmi těsné bodové rozdíly. Čtyři body na čtvrtém místě ztrácel elektrický Renault Megane, další čtyři body pak chyběly Peugeotu 408. Výjimečně zdařilý pick-up Ford Ranger pak šestici uzavírá. 

Při slavnostním vyhlášení ankety v Tower Parku na pražském Žižkově ocenění pro vítěze převzal Petr Skála, obchodní ředitel společnosti Honda Motor Europe Ltd., o.s. ČR. Hlavní cenu mu předal ministr dopravy Martin Kupka, který přijal pozvání na slavnostní vyhlášení a aktivně se zapojil i do živé diskuse na téma připravované normy Euro 7. 

Auto roku 2023 v České republice – finální výsledky
Pořadí Model Body
1. Honda Civic e:HEV 123
2.-3. BMW X1  83
2.-3 Volkswagen ID. Buzz 83
4. Renault Megane E-Tech 79
5. Peugeot 408 75
6. Ford Ranger 5

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit