Nová Škoda Enyaq iV představuje další krok při realizaci strategie v oblasti elektromobility značky Škoda. Čistě elektrické SUV je první sériový vůz Škoda na bázi modulární platformy pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Enyaq iV v sobě spojuje pohon zadních kol nebo pohon všech kol, praktický dojezd až 510 km v režimu WLTP s velkorysým prostorem typickým pro tuto značku.

Délka nového vozu Enyaq iV činí 4 649 mm, šířka 1 879 mm a výška 1 616 mm. Díky rozvoru s délkou 2 765 mm a rovné podlaze bez středového tunelu nabízí Enyaq iV velkorysý vnitřní prostor, včetně místa před koleny cestujících na zadních sedadlech. Objem zavazadlového prostoru má v základním uspořádání 585 l.

Návrat pohonu zadních kol

O ekologickou jízdu se starají čtyři výkonové stupně a dvě různé kapacity baterie. Obě nejvýkonnější verze mají navíc ještě druhý elektromotor umístěný na přední nápravě, nabízí pohon všech kol a systémový točivý moment 425, resp. 460 Nm. Základní výkonovou verzí je Škoda Enyaq 60 iV s pohonem zadních kol. Lithium-iontová baterie má kapacitu 62 kWh, respektive netto kapacitu 58 kWh. Elektromotor umístěný na zadní nápravě má výkon 132 kW. Maximální točivý moment činí 310 Nm. Dojezd činí až 390 km.

Nejdelší dojezd až 510 km v režimu WLTP nabízí verze Enyaq 80 iV s výkonem 150 kW a maximálním točivým momentem 310 Nm. Jeho baterie má kapacitu 82 kWh, resp. netto kapacitu 77 kWh. Stejnou baterii využívá také verze Enyaq 80x iV o výkonu 195 kW a verze Enyaq RS iV o výkonu 225 kW. Obě verze mají dva elektromotory a nabízí pohon všech kol. Obě verze nabízí dojezd až 460 km.

Dobíjení na rychlonabíjecích stanicích se stejnosměrným proudem o výkonu 125 kW, trvá dobíjení baterie baterie s kapacitou 82 kWh (netto 77 kWh) z 5 % na 80 % v ideálním případě 38 minut. Enyaq iV lze také pohodlně dobít doma přes noc pomocí  wallboxu na střídavý proud s výkonem až 11 kW. V závislosti na kapacitě baterie trvá dobíjení 6 až 8 hodin. Enyaq iV lze také vybavit přenosnou nabíječkou iV, která je kompatibilní s 230V i 400V  zásuvkou.

Bezpečnost na vysoké úrovni

Škoda Enyaq iV nabízí zákazníkům kompletní škálu nových, inovativních asistenčních systémů. Vůz dokáže automaticky varovat před možnou kolizí s jinými vozidly, cyklisty, chodci a pevnými překážkami. V případě potřeby dokáže kolizi zabránit nebo minimalizovat její následky. V případě nehody chrání cestující až devět airbagů. Pokud senzory zaregistrují panické brzdění, předepne Proaktivní ochrana cestujících (Crew Protect Assist) automaticky bezpečnostní pásy. Pokud se vůz dostane do smyku nebo mu hrozí náraz nebo převrácení, systém přivře okna a panoramatickou posuvnou střechu.


Enyaq iV je standardně vybaven LED předními světlomety a LED zadními světly. Na přání jsou nabízeny Matrix-LED hlavní světlomety a TOP LED zadní světla ve tvaru písmene C. 24 nezávisle ovládaných LED diod v každém modulu dálkových světel vytváří světelný kužel, který se skládá
z několika samostatně zapínatelných a vypínatelných segmentů. To umožňuje mít neustále rozsvícena dálková světla, aniž by byli oslněni ostatní řidiči. Pokud kamera v čelním skle rozpozná vozidla, ale i osoby a objekty s reflexními prvky, inteligentní světla automaticky zajistí, aby nebyly oslněny.

Enyaq iV je první vůz značky Škoda, který nabízí head-up displej s rozšířenou realitou. Ten zobrazuje informace na dvou zobrazovacích polích. Na podélném displeji v zorném poli řidiče jsou na čelním skle zobrazovány informace, jako například aktuální rychlost, navigační instrukce, rozpoznané dopravní značky nebo aktivované asistenční systémy. Zobrazovací pole pro rozšířenou realitu je větší, nachází se v horní části čelního skla v zorném poli řidiče a zobrazuje informace na silnici, která se nachází před vozidlem.

Učí se sám parkovat

Pro ještě pohodlnější parkování byly rozšířeny funkce Automatického parkování, které v současné verzi umí Enyaq iV zaparkovat do příčných i podélných parkovacích míst, přičemž z podélných dokáže také vyjet. Budoucí verze tohoto asistentu bude umět také automaticky brzdit a zabránit případným střetům s chodci nebo objekty.

Ještě pokročilejší je funkce Parkování na dálku, která slouží k zaparkování a vyparkování vozu do a z úzké řady podélně nebo příčně stojících vozidel, přičemž řidič ovládá vůz na dálku pomocí aplikace Škoda Connect App v mobilním telefonu. Asistent samočinně ovládá řízení a také brzdění. Automatické parkování doplňuje nová funkce Trénované parkování. Řidič nejprve provede první parkovací manévr na často používané parkovací místo sám, například na úzkém, klikatém vjezdu k domu. Systém si celou trasu ukládá do paměti, aby podle toho mohl příště vůz po stisknutí tlačítka navést na parkovací místo zcela automaticky. Asistent ovládá řízení a brzdění a zabraňuje kolizím.

Konec klasickým liniím

Nové designy interiéru vozu Enyaq iV nahrazují klasické výbavové stupně. Každý interiér představuje osobitě navržený celek navozující příjemnou atmosféru. Některé z nich také používají přírodní, trvale udržitelné a recyklovatelné materiály. K dispozici jsou tematické pakety a také několik samostatných položek výbavy na přání, které jsou dostupné pro všechny varianty vozu.

Již základní verze Škoda Enyaq 60 iV nabízí mimo jiné třízónovou automatickou klimatizaci Climatronic, multifunkční kožený volant, bezklíčové zamykání a startování KESSY, DAB tuner, SmartLink, LED hlavní světlomety a možnost rychlodobíjení až do 50 kW. Dále také například parkovací senzory, zadní parkovací kameru, vyhřívaný volant a také pádla pod volantem, kterými řidič může změnit úroveň rekuperace.

Největší displej z modelové řady

Samostatně stojící, centrální obrazovka vozu zaujme 13″ velkým displejem. Jde o největší displej aktuálně dodávaný do vozů Škoda. Nabízí personalizované režimy zobrazení a lze ji ovládat dotykem, pomocí posuvné lišty, gesty podobně jako u mobilního telefonu, pohybem ruky nebo také pomocí digitální asistentky Laury. Laura rozumí celkem 15 jazykům, šesti z nich také vysloveným celým větám. Nový Virtuální kokpit s 5,3″ displejem zobrazuje řidiči informace o rychlosti, asistenčních systémech, zobrazuje jízdní data nebo údaje z navigace. Režimy zobrazení lze snadno přepínat tlačítkem na multifunkčním volantu.

Infotainment systém nabízí analogový i digitální DAB tuner a internetové nebo hybridní rádio. Pomocí bezdrátové technologie SmartLink skrze Android Auto, Apple CarPlay a MirrorLink lze připojit chytré telefony. Nabíjecí box pro smartphone umožňuje bezdrátové nabíjení mobilního telefonu. O hudební přednes se stará zesilovač o výkonu 4 x 20 W, který standardně doplňuje osm reproduktorů. Sound System Canton s 12 reproduktory je nabízen na přání.

Stálé připojení k internetu pomocí zabudované karty eSIM umožňuje mnoho funkcí, které nabízí online podporu. Dopravní informace a plánování tras z navigace tak používají online data. Rozsáhlé mobilní online služby Škoda Connect nabízí také funkce specifické pro vůz Enyaq iV. Řidič tak může na dálku pomocí aplikace Škoda Connect App nebo webového portálu ovládat nabíjení baterie, zapnout klimatizaci ještě před začátkem cesty nebo si ukládat do paměti časy plánovaných odjezdů. Připojení k internetu také umožňuje aktualizovat mapové podklady a software systému „vzduchem”.

Specificky navržené prvky Simply Clever

Automobilka našla šikovná Simply Clever řešení na míru novému elektromobilu. Nabíjecí kabel lze po použití v nabíjecí zásuvce snadno očistit čističem nabíjecích kabelů. Nabíjecí zásuvka dostává ochranný kryt. Po použití lze nabíjecí kabel uložit do přihrádky umístěné pod podlahou zavazadlového prostoru. Součástí standardní výbavy jsou také klasické Simply Clever prvky, například deštník ve dveřích řidiče nebo škrabka na led s měřítkem pro kontrolní měření hloubky dezénu pneumatik, která se ve voze Enyaq iV nenachází ve víčku palivové nádrže, ale na vnitřní straně pátých dveří.

Nové uspořádání interiéru bez klasického středového tunelu, který vozy se
spalovacím motorem mají, využili designéři společnosti Škoda Auto mj. pro promyšlené odkládací prostory. Kromě Jumbo Boxu o objemu 6,2 l, umístěného pod středovou loketní opěrkou, nabízí Enyaq iV další úložný prostor o objemu 11,4 l, který se nachází pod středovou konzolí ve tvaru mostu. Také úložný prostor pod mezipodlahou zavazadlového prostoru má nový Simply Clever prvek. Organizér s několika přihrádkami zaručí, aby se uložené předměty během jízdy samovolně nepohybovaly. V hlavní  odkládací ploše velkého zavazadlového prostoru zajišťuje pořádek také síťový program s otvíráním sítí SigmaQuick. Sítě lze díky tomuto řešení velmi jednoduše otvírat.

Základní cena a limitovaná edice

Na český trh vstoupí Škoda Enyaq iV s cenou začínající na 1 059 900 Kč. Speciální novinkou je exkluzivní, limitovaná edice 1 895 vozů Enyaq iV Founders Edition, která v jubilejním roce připomíná úspěšnou 125letou historii společnosti, kterou dnes známe jako Škoda Auto.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit