Novinky

BMW iX M60 míří do vrcholné divize M, automobilka výbavou nešetřila

>Redakce Redakce
06 ledna, 2022

Zelená pro první M model BMW, který je od počátku navržen pro čistě elektrickou mobilitu. BMW Group představuje třetí, ještě výkonnější modelovou variantu své nové technologické vlajkové lodi. BMW iX M60. S výkonem 455 kW/619 k, maximálním točivým momentem 1015 Nm v režimu Sport (1100 Nm s funkcí Launch Control), a se specifickým M podvozkem přináší do světa lokálně bezemisní mobility dynamický zážitek z dynamického jízdního projevu.

BMW iX M60 zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 3,8 sekundy a dále pokračuje na elektronicky omezených 250 km/h. Dojezd BMW iX M60 stanovený v testovacím cyklu WLTP činí až 566 kilometrů. Vzduchové odpružení na obou nápravách s automatickou regulací světlé výšky zajišťuje jízdní zážitky hodné řady M. 

Koncepce hliníkového prostorového rámu doplněného ve střeše, na bocích a v zadní části výztuhami z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny přináší zvýšenou tuhost a současně nižší hmotnost. S použitím tohoto materiálu má BMW dlouhou tradici započatou modelem BMW M3 CSL z roku 2003. 

Na dynamiku, hospodárnost a dojezd BMW iX M60 má významný vliv také pečlivě navržená aerodynamika, díky níž má v režimu Sport součinitel odporu vzduchu (cx) hodnotu 0,26. Vysokonapěťová baterie je umístěna nízko v podlaze vozu, takže efektivně snižuje těžiště vozu a přispívá tím k větší agilitě i vyváženému rozložení hmotnosti mezi nápravy.

Posílení komfortní elektroniky i zobrazovací techniky

Stejně jako ostatní modelové varianty, také BMW iX M60 nabízí nejrozsáhlejší standardní výbavu, jakou kdy BMW v oblasti asistenčních systémů nabízelo. Nová generace senzorů a softwaru je ve střednědobém horizontu připravena na možnost automatizované jízdy úrovně 3.

Nejnovější generace zobrazovacího a ovládacího systému iDrive používá BMW Operační systém 8, který byl navržen s důrazem na dotykovou funkci nového BMW prohnutého displeje. Dále pracuje s hlasovou obsluhu a rozsáhle zdokonaleným digitálním asistentem. Vzdálené aktualizace softwaru přinášejí možnost bezdrátové instalace nových, zdokonalených funkcí vozu. Navigace s cloudovým systémem BMW Maps a zobrazením s rozšířenou realitou na kontrolním displeji zajišťuje rychlé a přesné plánování trasy i přehledné navádění. BMW iX je také průkopníkem rychlého přenosu dat pomocí standardu 5G a integrace osobního účtu mobilního operátora do vozidla pomocí elektronické SIM karty Personal eSIM.

Historicky nejlepší výbava

Brzdové třmeny sportovního brzdového systému lakované modrou barvou s logem M, ozdobné prvky exteriéru v barvě Titanim Bronze a loga M v novém provedení kombinujícím leskle černou barvu a barvu Titanium Bronze na předních blatnících a na zádi jasně odlišují nejvýkonnější verzi od ostatních. Volitelně jsou k dispozici 22palcová aerodynamická kola s exkluzivním designem Titanium Bronze.

Multifunkční sedadla s integrovanými hlavovými opěrkami, velký BMW Prohnutý displej, šestihranný volant a strop v antracitové barvě zintenzivňují radost z jízdy. Odstraněním středového tunelu vznikl další prostor pro nohy i úložné prostory, přičemž středová konzola je navržena ve stylu kvalitního nábytku.

Součástí na přání dodávaného interiéru Suite jsou sedadla, přístrojová deska, středová konzola a obložení dveří z přírodní kůže, stejně jako povrchy a ovládací prvky v barvě Gold Bronze. Bez ohledu na zvolené uspořádání displeje a zvolený režim My Mode se v levé části přístrojového panelu zobrazuje logo M.

Exkluzivní charakter BMW iX M60 dále podtrhuje mimořádně bohatá standardní výbava. Její součástí je kromě jiného BMW Live Cockpit Professional a BMW Natural Interaction, které umožňují ovládání funkcí pomocí řeči a gest, zvukový prostorový systém Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System, laserové světlomety BMW Laserlight, komfortní přístupový systém, aktivní odvětrávání sedadel řidiče a spolujezdce či paket Heat Comfort.

BMW iX M60 se vyrábí společně s ostatními modelovými variantami čistě elektrického Sports Activity Vehicle (SAV) v závodě BMW Group v Dingolfingu. Místem jeho světové premiéry bude veletrh spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas (USA) v lednu 2022. Uvedení na světové trhy proběhne v červnu 2022.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit