Zákony a předpisy

Nejdůležitější změny zákonů pro rok 2022. Řidiči, dávejte si pozor

>Redakce Redakce
06 ledna, 2022

V roce 2021 jsme měli napilno nejen my, ale také zákonodárci. Pro letošní rok si připravili řadu úprav zákonů, které se týkají řidičů i cyklistů. Stát si také posvítil na ty, kteří se snaží prodlužováním procesu vyhnout přestupku v rámci promlčecí lhůty. Na straně druhé, zákonodárci usnadnil práci například pečovatelům a povolil uzdy i řidičům vozidel ISZ.

Parkování

Často potkáváme řidiče, kteří byť jen na pár minut zaparkují na vyhrazeném stání pro zdravotně a tělesně postižené. Na to pozor, jelikož kromě dosavadní pokuty do 10 000 Kč může policista udělit i dva trestné body. Stejně tak bude posuzované zneužití parkovacího průkazu ZTP.

Snadnější situaci budou mít pracovníci pečovatelských služeb a domácí péče. Svá vozidla mohou opatřit speciálním označením, což jim usnadní parkování. Něco takového zatím mohli mít pouze lékaři vykonávající návštěvy v rámci výkonu činnosti.  

Větší pravomoc obcím a policii

Stát se rozhodl řešit otázku odstavených vraků. Jejich odstranění bylo výhradně v rukou samotného majitele, a když nereagoval, auto nadále blokovalo pozemní komunikaci. Nyní odstranění vraku může iniciovat obec.

Policie (státní, městská i obecní) pomůže státu s notorickými neplatiči pokut. Takovému člověku nabídnou uhrazení všech pokut na místě. Městská policie může tímto způsobem vymáhat uhrazení pouze deliktů spáchaných na území obce. Pokud se provozovatel rozhodne odporovat, mají policisté pravomoc odebrat z jeho vozu SPZ. Stejně tak mohou SPZ demontovat v případě důvodného podezření, že by se provozovatel, vzhledem ke své minulosti, se mohl uhrazení pokuty vyhýbat. Neunikne ani do jiné země. Pravomoc policie se vztahuje i na cizince.

Městská a obecní policie bude nově pokutovat na místě řidiče, kteří neoprávněně využívají vyhrazení pruhy.

Rozšíření možnosti skupin řidičských oprávnění

K tomu abyste mohli řídit traktor, musíte být držitelem skupiny T. Jenže to je podmíněné nahlášením bydliště na území ČR. Toto nařízení trápilo zejména zemědělce a lesníky, kteří tak nemohli svěřit traktor cizincům, kteří zde pracují, ale nemají nahlášenou trvalou adresu. Novela zákona problém vyřešila zpřístupněním řízení traktoru s řidičským oprávněním skupiny C.

Pro dvoukolová a tříkolová vozidla je řidičský průkaz skupiny AM potřebný až od konstrukční rychlosti přesahující 25 km/h. Pro pomalejší dopravní prostředky nebude oprávnění nutné. Držitelé skupiny AM nohou také jezdit se čtyřkolovými vozidly s výkonem do 6 kW (dříve do 4 kW). V případě skupiny B1 pak lze řídit terénní čtyřkolku bez omezení horní hranice výkonu (dříve do 15 kW).

Cyklisté

Jistě si vzpomínáte na rozvášněné diskuze kolem dodržování bezpečné vzdálenosti při předjíždění cyklistů. Ta byla stanovena na 1,5 metru. V případě komunikací s omezenou rychlostí do 30 km/h postačí 1 metr. Při nedodržení hrozí řidiči bloková pokuta do 2 000 Kč.

Cyklisté dostali výjimku z užití pruhu pro cyklisty, jim vyhrazené stezky a prostoru v křižovatce, pokud by pobytem v nich ohrožovali bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích.

Řidiči nákladních vozidel

Pokud řidič odmítl nízkorychlostní kontrolní vážení, mohl dostat pokutu s limitem do 30 000 Kč. Nyní se tato hranice navýšila na 100 000 Kč.  

 

Od poloviny letošního roku se rozšíří rozsah silnic I. třídy, kde budou vozidla nad 3,5 tuny platit mýtné. Celkem se jedná o 380 km pozemních komunikací. Příkladem jsou tahy z Jihlavy na Hatě a do Havlíčkova Brodu.

Prodlužování přestupkového řízení

Státu došla trpělivost s provozovateli, jež cíleně prodlužují správní řízení (přesunem viny mezi provozovatelem a řidičem) za účelem dosažení promlčecí doby. Se začátkem tohoto roku se doba vedení přestupkového řízení nebude započítávat do promlčecí doby přestupku. Započítávat se nebude ani do promlčecí doby přestupku řidiče.

Vyšší rychlost pro složky ISZ

Vozidla integrovaného záchranného sboru budou moci jezdit vyšší, než dosud povolenou rychlostí 80 km/h. Cílem je rychlejší návrat vozidel na základnu a tím urychlení jejich připravenosti pro další výjezd.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit