Ekologie, Novinky

Fiat uvádí na trh modernizované modely Doblò včetně elektrické verze

>Redakce Redakce
17 června, 2022

FIAT a FIAT Professional představují pátou generaci modelu Doblò včetně elektrické verze E-Doblò. Nové Doblò v osobní verzi je ideálním společníkem pro rodiny, v provedení Van pak naplní všechny požadavky profesionálních zákazníků.

Uvedením nového modelu E-Doblò značka pokračuje v procesu elektrifikace zahájeném v posledních letech: značka FIAT plánuje do roku 2024 docílit stavu, kdy v Evropě nabídne každý model i v plně elektrické verzi. Od roku 2027 chce značka nabízet výhradně elektrické modely. Nové E-Doblò dosáhlo dvou milníků: je to třetí elektrický model značky FIAT po modelech 500 a E-Ulysse a třetí elektromobil značky FIAT Professional po modelech E-Ducato a E-Scudo.

Nové Doblò je k dispozici ve dvou délkách a třech různých konfiguracích (VAN, Crew Cab, Combi) a nabízí širokou škálu motorů, které jsou schopny uspokojit jakékoli potřeby.

Během fáze návrhu byla věnována velká pozornost pohodlí, aby byly zohledněny potřeby profesionálů, kteří své vozidlo používají osm a více hodin denně. Cílem je nabídnout pracovní zážitek bez stresu s nízkou hlučností a odpružením navrženým tak, aby omezovalo rázy a vibrace.

Řešení Magic Cargo umožňuje zvětšení objemu nákladového prostoru o 0,5 m3 a naložení dlouhých předmětů, jakými jsou trubky nebo žebříky, dosahující délky až 3,4 m. Mimo to je možné zvednout sedadlo spolujezdce a využít úložný prostor pod ním, například na křehké předměty. K dispozici je také otočný stolek, který snadno promění kabinu modelu Doblò na mobilní kancelář.

Pod označením Magic Mirror se ukrývá 5“ digitální zpětné zrcátko, které poskytuje tři různé pohledy: zpětné zrcátko, úplný výhled do oblasti mrtvého úhlu a zadní parkovací kamera zlepšující viditelnost a bezpečnost.

Díky řešení Magic Plug, které je k dispozici pouze pro E-Doblò, je možné využít elektrickou energii produkovanou baterií pro specifické potřeby přestavby, například pro ledničku nebo elektrické nářadí.

I v plně elektrické verzi nabízí E-Doblò prvotřídní užitečnou hmotnost – až 800 kg u obou rozvorů náprav – a umožňuje naložení až 2 europalet. Verze se spalovacím motorem dosahuje užitečné hmotnosti až 1000 kg.

Doblò je k dispozici ve verzi s dlouhým i krátkým rozvorem a je připraveno na každou nepředvídanou situaci: verze s dlouhým rozvorem s funkcí Magic Cargo dosahuje maximálního objemu 4,4 m3. Karoserie Crew Cab s dlouhým rozvorem náprav dovoluje jedinečnou modularitu prostorů pro cestující a náklad, a to díky posuvné přepážce, která umožňuje měnit nákladový prostor nebo sedadla podle potřeby.

Kromě elektrické verze jsou k dispozici dvě vznětové varianty: 1,5 litru s výkonem 100 k s manuální převodovkou, a 1,5 litru s výkonem 130 k s manuální a 8stupňovou automatickou převodovkou. A konečně je tu zážehový motor 1,2 o výkonu 110 koní.

Poprvé jako elektromobil

V osobní verzi bude nové E-Doblò schopno vyhovět potřebám celé rodiny (včetně „chlupatých přátel“) díky své prostornosti a všestrannosti a tažné kapacitě 750 kg. E-Doblò může být na přání vybaveno otevíracím zadním oknem na zadních výklopných dveřích (Magic Window).

Vnější rozměry, především pak délka 4,4 metru nabízejí dokonalou agilitu ve městě, zatímco konfigurace interiéru se 3 samostatnými sedadly ve druhé řadě, která lze sklopit pro zvýšení nákladové kapacity, zaručuje maximální všestrannost a prostornost. Pro maximální bezpečnost jsou všechny tři zadní sedadla vybavena systémem uchycení dětských sedaček Isofix.

Pro další zvýšení všestrannosti bude k dispozici řešení Magic Top, prosklená střecha zahrnující přihrádky, průhlednou polici a zadním střešní box, který je přístupný zevnitř i zvenku. Volitelné řešení Magic View pak usnadňuje parkování díky 180° kameře poskytující dokonalý přehled o dění za vozidlem. Pro maximální zážitek z jízdy bude standardem 8“ rádio DAB.

Nové E-Doblò debutuje se speciální edicí zahrnující střešní řešení Magic Window a 16“ kola z lehkých slitin a exkluzivní modrý odstín Mediterraneo. Kompletní řada bude k dispozici v následujících měsících.

100% elektrický pohon

Nové E-Doblò je vybaveno elektromotorem o výkonu 100 kW a 50 kWh baterií, která umožňuje dojezd přes 280 km v cyklu WLTP.

Díky novému elektromotoru dosahuje maximální rychlosti 130 km/h a maximálního točivého momentu až 260 Nm. Verze s nulovými emisemi navíc nabízí jedinečnou flexibilitu a nejlepší schopnosti nabíjení v dané třídě. Prostřednictví režimu „Quick Charge Mode“ s nabíjecím výkonem až 100 kW je možné stejnosměrným proudem nabít baterii na 80 % kapacity za pouhých 30 minut.

Řidič si může vybrat mezi různými režimy jízdy: Normal, Eco a Power. Každý režim upravuje odezvu vozidla a optimalizuje jeho výkon: „Normal“ se doporučuje pro jízdu v běžném provozu; „Eco“ zlepšuje spotřebu paliva a „Power“ zlepšuje špičkový výkon vozidla.

Instalace bateriových článků nezpůsobila žádné strukturální změny: E-Doblò je k dispozici ve stejných rozměrech, konfiguracích a se stejnými vlastnostmi jako modely se spalovacími motory.

Autonomní řízení a bezpečnostní prvky z osobních vozů

Nové Doblò je vybaveno řadou prvků aktivní bezpečnosti, které pomáhají při řízení a umožňují bezpečný zážitek. Model nabízí kompletní balíček, celkem 17 bezpečnostních prvků a systémů ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), které jej řadí na vrchol segmentu.

Ve standardu nabízí (u osobní verze) automatické rozpoznávání dopravního značení, aktivní nouzové brzdění pro snížení rizika kolize, asistent pro jízdu v jízdním pruhu, který varuje řidiče, pokud vozidlo opustí jízdní pruh, a poté jej postupně vrátí do půvdního pruhua asistent pozornosti řidiče, který sleduje úroveň pozornosti řidiče a signalizuje, kdy je čas na přestávku.

Aby bylo možné nabídnout nejlepší výkon a lepší trakci za všech podmínek, jako jsou sníh, bláto nebo písek, je Doblò ve verzi Van vybaveno systémem Grip Control System, asistentem sjíždění svahů Hill Descent Control pro dokonalou kontrolu i v případě sklonů větších než 3 %.

Head-up displej poskytuje řidiči nejdůležitější informace bez zbytečného rozptylování. Přední a zadní parkovací senzory a zadní kamera potom umožňují maximálně jednoduché a bezpečné parkování.

Zcela nové modely Doblò a E-Doblò budou vyráběné v továrně Stellantis ve Španělsku (Vigo), přičemž budou těžit z efektu velkovýroby. Zcela nové Doblò využije stávající a úspěšný program K9, který slouží i jiným značkám společnosti Stellantis.

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit