Novinky

Goodyear vyvinul mimořádně univerzální pneumatiky pro autobusy. Fleetům pomáhají s plánováním servisu

>Redakce Redakce
15 března, 2023

Goodyear uvádí na trh nejnovější rozšíření do své řady pneumatik pro veřejnou osobní dopravu. Pneumatiky URBANMAX COMMUTER překlenují mezeru mezi pneumatikami pro dálkové a městské použití. Byly vyvinuty speciálně pro vozidla provozovaná na meziměstských a příměstských spojích („park and ride“) v reakci na zvyšující se poptávku po každodenním dojížděním do práce. V Evropě doprava na takových spojích stále roste, protože místní samosprávy usilují o omezování dopravy přímo v centru měst.

Pneumatiky URBANMAX COMMUTER jsou připraveny na elektrický pohon vozidel. Označení Goodyear Electric Drive Ready znamená, že jsou nejnovější pneumatiky Goodyear vhodné pro použití na vozidlech s elektrickým, hybridním i běžným dieselovým pohonem. To snižuje požadavky na skladové zásoby provozovatele a snižuje složitost správy pneuhospodářství, protože dopravci mohou používat stejné pneumatiky na všech vozidlech bez ohledu na jejich pohon. Velký význam má také to, že pneumatiky splňují nejdůležitější požadavky elektrických vozidel, takže pro dopravce představují velmi dobré řešení při přechodu z konvenčního na elektrický pohon vozidel. Konkrétně pneumatiky URBANMAX COMMUTER nabízejí vynikající nosnost – osm tun na nápravu (index nosnosti 156/149) – kterou moderní elektrobusy vyžadují.

Jízdu na krátkých příměstských spojích charakterizuje menší opotřebení běhounu a bočnic než u běžných městských autobusů a délka trasy mezi 20 a 100 kilometry, což je pro dnešní autobusy na elektrický pohon ideální vzdálenost. Pneumatiky URBANMAX COMMUTER se vyznačují pevnější konstrukcí bočnic, a tedy i vyšší odolností vůči opotřebení a poškození. To přispívá nejen k trvale udržitelnější dopravě a delší životnosti kostry, ale také zvyšuje pohodlí cestujících při jízdě. 

Uvnitř pneumatik URBANMAX COMMUTER je zabudován čip RFID. RFID (radiofrekvenční identifikace) napomáhá poskytovatelům služeb, prodejcům a dopravcům efektivněji spravovat pneuhospodářství. Správci vozových parků mají k dispozici přesné informace o evidenčním stavu pneumatik, jejich technickém stavu a pohybu koster. Šetří jim také čas při pravidelné údržbě, protože vysílaná data o stavu pneumatiky upozorní předem na hrozící problémy, kterým je důležité věnovat pozornost.

Pneumatiky jsou opatřeny rovněž dezénovými drážkami IntelliMax, které snižují opotřebení běhounu a zlepšují trakci a stabilitu. Příčné drážky Flexomatic a systém uzamykání bloků běhounu zase zlepšují trakci při brzdění. Tyto trojrozměrné příčné drážky se vzájemně uzamykají a omezují tak pohyb bloků v zájmu vysokého kilometrového proběhu a vynikající trakce v zimním období. Pneumatiky jsou dále rovněž certifikovány pro jízdu v zimě a nesou označení sněhové vločky ve skalním masivu 3PMSF (3-Peak Mountain Snowflake), takže umožňují pohyb vozidel po celý rok. 

Nové pneumatiky jsou plně protektorovatelné, což pro provozovatele vozových parků při nasazení pneumatik URBANMAX COMMUTER přináší další výhody. Protektorovatelnost rovněž přispívá k trvale udržitelné dopravě. Protektorování prodlužuje životnost pneumatik, omezuje objem ropy potřebné k jejich výrobě a nutný počet skládek odpadu. 

Budeme více jezdit autobusem

Prognózy předpovídají v příštích čtyřech letech prudký nárůst poptávky po autobusové a autokarové dopravě s průměrnou roční mírou růstu 4,44 % až do roku 2027. K očekávanému nárůstu by měly vést dva hlavní důvody: rostoucí poptávka po dopravě a cestování a vládní pobídky.

Velký díl nově vznikající poptávky po meziměstské dopravě má na svědomí postpandemický trend hybridní práce. Do měst denně dojíždí méně lidí, a ti, kteří tak činí, stále více využívají služby typu „park and ride“, jednak aby snížili svou uhlíkovou stopu, ale hlavně aby se vyhnuli jízdě autem v době dopravní špičky.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit