Technologie

Ford Pro přináší klíčovou digitalizaci pro vozové parky

>Redakce Redakce
06 května, 2022

Ford spustil skokovou změnu v produktivitě evropských vozových parků užitkových vozidel. Přichází totiž s inovativními digitálními řešeními, která mají zvýšit provozuschopnost a snížit provozní náklady.

Řešení Ford Pro v sobě spojují software, nabíjení, servis a financování pro užitková vozidla. Poskytují tak zákazníkům jednu komplexní platformu v době, kdy firmy zavádějí do svých vozových parků elektrifikované automobily vybavené permanentním online připojením.

Ford Pro je první aktivitou svého druhu v sektoru užitkových vozidel. Poskytuje plně integrovaná digitální řešení, jež pomáhají zákazníkům spravovat jejich vozové parky s komfortem a efektivitou, ať už provozují vozy poháněné spalovacím motorem, elektromobily nebo dokonce vozidla jiných značek.

Základem je online spojení

Automobily vybavené permanentním online připojením jsou jádrem nabídky Ford Pro, která zákazníkům umožňuje maximalizovat produktivitu a provozuschopnost vozového parku pomocí celé sady integrovaných řešení. Ford Pro nabízí řadu prvotřídních užitkových modelů vyvinutých s využitím bezkonkurenčních globálních znalostí potřeb zákazníků. V jejich čele stojí ikonická rodina Transit, nejoblíbenější řada dodávkových automobilů na světě.

Ford Pro pomůže zákazníkům usnadnit přechod na elektrické vozové parky díky své nabídce užitkových elektromobilů navržených tak, aby zvýšily produktivitu a udržitelnost bez kompromisů v užitných vlastnostech nebo nákladech na vlastnictví. V návaznosti na úspěšné zahájení prodeje zcela nového modelu E-Transit, který si připsal 5000 zákaznických objednávek ještě předtím, než z výrobní linky sjely první kusy, Ford nedávno oznámil, že řada Transit bude zahrnovat čtyři nové elektrické modely. V roce 2023 dorazí zcela nový Transit Custom a víceúčelové Tourneo Custom, o rok později pak bude následovat menší dodávka Transit Courier nové generace a víceúčelové Tourneo Courier.

Specifická přání

Polovina všech užitkových vozů Ford prodaných v Evropě je upravena podle specifických potřeb zákazníků. Posláním týmu Ford Pro Special Vehicles je porozumět těmto požadavkům a vycházet jim vstříc prostřednictvím produktů a řešení pro přestavby na míru, od specializovaných produktů pro dárcovská vozidla přes zátěžové komponenty, přídavné bateriové či palivové systémy až po přípravné sady na montáž majáků a dalšího příslušenství. To vše jak pro vozy poháněné spalovacím motorem, tak pro ty elektrické.

Požadavkům zákazníků na přestavby navíc vychází vstříc síť 200 přestavbářů zapojených do programu QVM (Qualified Vehicle Modifier). Tito partneři nabízejí odborné znalosti a specializovaná řešení v celém spektru přestaveb od jednoduchého vybavení jedné dodávky regály až po celostátní flotilu chladírenských dodávkových vozidel.

Tým Special Vehicles nyní rozšiřuje svou nabídku o unikátní služby, které dále zvyšují provozní a obchodní produktivitu jak zákazníků, tak přestavbářských společností. Patří sem digitální řešení pro integraci systémů třetích stran do dotykové obrazovky ve vozidle, která nabízí lepší uživatelský komfort a odstraňuje nutnost přidávat do kabiny další ovládací panely, nebo také homologace a technická podpora pro zvýšení efektivity procesu přestavby.

Rozsáhlé funkce Ford Pro Software 

Ford Pro Software přináší digitální ekosystém, který využívá živá data k integraci vozidel, telematiky, nabíjení i servisu do výkonných, uživatelsky přívětivých platforem zvyšujících produktivitu. Tento integrovaný přístup zvyšuje hodnotu každého řešení Ford Pro.

Vozové parky mohou k optimalizaci správy svých užitkových vozidel Ford s online připojením využívat výkonný software Ford Pro Telematics. Tento software proměňuje provozní údaje z vozů Ford v užitečné informace a výstrahy určené ke zjednodušení správy vozového parku. Jedná se o lokalizaci vozidel v reálném čase, upozornění na jejich stav či sledování řidičů za účelem kontroly dodržování předpisů a proškolování.

Firmy, které přejdou na plně elektrická užitková vozidla, budou moci využívat na míru šité služby Ford Pro E-Telematics. Pro zákazníky E-Transitu jsou po dobu jednoho roku zdarma a vedle funkcí zaměřených na maximalizaci produktivity vozového parku přinášejí také funkce podporující efektivní a intuitivní používání nabíjecích řešení Ford Pro. Patří k nim informace o průběhu nabíjení, stavu nabití konkrétního vozidla a zbývajícím dojezdu s nastavitelnými mezními hodnotami upozornění na nízký dojezd. Systém může také nastavit temperování baterie a kabiny E-Transitu před začátkem směny pomocí funkce Scheduled Pre Conditioning, čímž se ušetří čas i elektřina uložená v baterii.

Ford Pro Telematics umožňuje vedle vozidel Ford spravovat i modely jiných značek. Stačí do nich zapojit speciální zásuvný modul.

Software Ford Pro je zajímavý také pro leasingové společnosti a velké vozové parky s vlastními nebo již existujícími telematickými řešeními. Datové služby Ford jim prostřednictvím systému Transportation Mobility Cloud poskytují zabezpečená data o vozidlech i další informace potřebné k optimální správě vozového parku.

Majitelé a správci vozových parků s pěti a méně vozidly mohou využívat bezplatnou aplikaci FordPass Pro pro chytré telefony. Jejím účelem je pomoci firmám, které nemají správce vozového parku na plný úvazek, využívat svá vozidla co nejefektivněji.

Kompletní nabíjecí servis

V zájmu usnadnění přechodu na elektromobily nabízí Ford Pro Charging firmám plně integrovaný systém nabíjení pro vozové parky, který dokáže definovat nejefektivnější strategie nabíjení a implementovat řešení, která mají perspektivu i do budoucna.

Každé depo je jiné, proto na klíčových trzích spolupracují se zákazníky specializovaní konzultanti, kteří jim pomáhají najít optimální řešení. Ford Pro Charging nabízí bezkonkurenční službu zahrnující instalaci hardwaru a software pro správu, přičemž obojí hladce spolupracuje s elektrickým E-Transitem. Vestavěná konektivita umožňuje systému odhalit potenciální problémy ještě dříve, než si je zákazníci uvědomí, a vyřešit je s minimálním narušením provozu.

Pro podporu vozových parků, jejichž řidiči jezdí se svým pracovním vozidlem domů, zjednodušuje Ford Pro Charging také instalaci a správu domácích wallboxů. A přestože většina provozovatelů využívá veřejné nabíjení jen jako poslední možnost dobíjení svých vozidel během pracovní doby, Ford Pro Charging poskytuje také přístup k síti čítající více než 300 000 nabíječek s centralizovaným účtováním.

Snižte prostoje na minimum

Prostoje mohou správcům vozových parků vzít klidné spaní; po palivu a odpisech jsou pro vozové parky třetím nejvyšším nákladem. Důležitým prvkem ekosystému Ford Pro je proto i oddělení Ford Pro Service, které díky propojení údajů z online vozidel a bezkonkurenční servisní síti pomáhá udržet vozy zákazníků v provozu.

Evropskou servisní síť Ford Pro tvoří 800 Transit center. Jedná se tak o největší specializovanou síť pro užitková vozidla na trhu. Síť Ford Pro je také připravena na elektrickou éru – po Evropě má 1500 certifikovaných prodejců elektrických vozidel a více než 4500 autorizovaných servisů, které mohou zajišťovat servis na E-Transit.

K iniciativám společnosti Ford Pro zaměřeným na zákazníky patří také flotila automobilů vybavených na servis v terénu. Posádky mobilního servisu mohou provádět 70 % servisních a opravárenských prací, a to i na automobilech jiných značek. Tím zvyšují zákazníkům komfort i produktivitu a eliminují prostoje a náklady spojené s převozem vozidel do dílen autorizovaného servisu.

Klíčovým prvkem Ford Pro je dále online systém FORDLiive, který v reálném čase zajišťuje propojení mezi vozidly, jejich provozovateli a autorizovanými servisy Ford Pro. To ve výsledku znamená méně poruch, méně časově náročných cest do servisu i rychlejší průběh samotných oprav.

Od svého spuštění v březnu 2021 zajistil systém FORDLiive v rámci snahy o zajištění stoprocentní provozuschopnosti v Evropě téměř 125 000 dní dodatečné dostupnosti vozidel a podle prognóz Ford Pro může snížit prostoje vozového parku až o 60 %.

V Evropě je již v provozu více než 620 000 užitkových vozů Ford vybavených online připojením; zákazníci mohou využívat FORDLiive bezplatně po aktivaci modemu FordPass Connect  a registraci softwarového balíčku Ford Pro. 

Kromě toho, že systém FORDLiive poskytuje upozornění na stav vozidla přímo zákazníkům prostřednictvím softwaru Ford Pro, umí komunikovat také se s Transit centry, která díky tomu diagnostikují problém rychleji, mohou v předstihu objednat náhradní díly a naplánovat návštěvu v servisu tak, aby celkový výpadek pro zákazníka byl v součtu co nejkratší. 

Jednodušší administrace financování díky Ford Pro Financing

Integrovanou nabídku vozidel, produktů a služeb Ford Pro bude možné financovat prostřednictvím připravovaného programu Ford Pro FinSimple, pro malé a střední vozové parky, který umožní provozovatelům užitkových vozidel soustředit se na úspěšné podnikání.

 FinSimple také pokryje veškeré související financování, jako je přestavba vozidel na specifické potřeby zákazníka a komplexní financování elektrifikace vozového parku včetně řešení Ford Pro Charging. Služba bude nabízet ucelené řešení financování pro zákazníky v celé Evropě, přičemž produkty, služby a termíny spuštění se budou na jednotlivých trzích lišit.

Zákazníci Ford Pro budou moci využít i služeb operativního leasingu a full service leasingu pod značkou Ford Lease.

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit