12. června 2024
Ekologie

Norská pošta prokázala odolnost elektromobilů v tuhých mrazech

>Redakce Redakce
09 května, 2022

Mezi lidmi kolují názory o omezené schopnosti efektivního fungování elektromobilů během zimního období. Například co se dojezdu týče. Proto se norská pošta Posten Norge rozhodla prověřit jejich houževnatost v praxi. Flotilu rozvážkových vozů operujících na Špicberkách rozšířila o bateriemi poháněný nákladní vůz Scania s maximální hmotností 19 tun. Přitom Špicberky jsou jedním z nejchladnějším obydlených území na severu země.

Potenciálem elektromobilů si je dokonce tak jistá, že v nehostinné oblasti používá pouze bezemisní vozidla. Norská pošta říká, že fungují skvěle i při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Teplot nad nulou si přibližně 1000 obyvatel Špicberků užije jen několik měsíců v roce.

Řada lidí si myslí, že v chladném podnebí nedokážou baterie pracovat na plný výkon a neumí poskytnout deklarovanou kapacitu. Norská pošta to ale vyvrací. Nově pořízená Scania byla před nástupem do služby pečlivě zkontrolována a odzkoušená v Norsku a poté odjezdila 1600 kilometrů za polárním kruhem. Následně se přesunula právě na Špicberky a jelikož fungovala i zde, tak už v místní komunitě zůstala.

Norsko je evropským premiantem v elektromobilitě. Minulý rok tvořily elektromobily 83 % nově zakoupených vozů. Budoucnost je ale nejistá. Přestože Posten Norge provozuje na Špicberkách výhradně bateriové vozy, je jejich nabíjení závislé od dodávek elektřiny z uhelných elektráren, které plánuje Norsko k příštímu roku odstavit.

Na kontinentu tvořily elektromobily v norské poště 37 % (k roku 2022). Ekologická obnova vozového parku začala před rokem. Nyní je ve flotile 5 elektrických nákladních vozidel a dalších 65 je objednaných. Cílem je dosáhnout 100% elektrifikace u dodávek a 80% elektrifikace u nákladních vozů.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit