Technologie

Pneumatiky určené pro speciální koncept se objeví i na běžném trhu

>Mario Rychtera Mario Rychtera
04 května, 2021

Bridgestone oznámil partnerství s nizozemskou společností Lightyear, inovátorem v oblasti mobility. Bridgestone zkonstruoval speciální pneumatiky pro celosvětově první solárně napájený elektromobil s dlouhým dojezdem. Prodej inovativního vozu s označením Lightyear One bude zahájen na konci letošního roku.

Nedávný výzkum společnosti Bridgestone ukázal, že 50 procent evropských řidičů zvažuje nákup elektromobilu, ale 37 procent je v tomto ohledu stále skeptických, protože se obávají nedostatečné hospodárnosti a omezeného dojezdu.

Lightyear One nabízí pro tyto obavy přímočaré řešení v podobě neslýchaného dojezdu 725 km. V porovnání s alternativními elektromobily na současném trhu je jeho energetická hospodárnost až třikrát vyšší. Vozidlo se nabíjí přímo sluneční energií prostřednictvím velkého fotovoltaického panelu na střeše. Tím se minimalizují emise CO2, maximalizuje hospodárnost a uživatel nemusí své vozidlo tak často nabíjet.

Novinka se může pochlubit nejnižším součinitelem aerodynamického odporu vzduchu mezi sériově vyráběnými automobily. Od pneumatik proto požadovala velmi nízký valivý odpor a hmotnost, aby se minimalizovala spotřeba elektrické energie z akumulátorů, maximalizoval dojezd na jedno nabití a omezil vliv na životní prostředí.

Pneumatiky na míru

Společnost Bridgestone vyvinula pro vůz Lightyear One pneumatiky Turanza Eco specifické konstrukce, a poprvé přitom zkombinovala své revoluční technologie ENLITEN a ologic. Tyto technologie snižují hmotnost pneumatiky i spotřebu surovin v celém procesu jejich výroby. Inovativní dezén, větší průměr, vyšší tlak v pneumatikách a štíhlá konstrukce stojí za výrazným snížením valivého odporu.

Velmi nízký valivý odpor pneumatik také znamená, že Lightyear One může používat lehčí sadu akumulátorů. Pneumatiky Turanza Eco prodlužují dojezd v porovnání s alternativními pneumatikami Bridgestone pro elektromobily v míře, která je ekvivalentem snížení hmotnosti vozidla o více než 90 kg. Hmotnost sady pneumatik pro jedno vozidlo se snížila o 3,6 kg (cca 10 %). 

Poprvé budou mít pneumatiky Turanza Eco na svých bočnicích nové označení Bridgestone EV. Označení Bridgestone EV se bude používat pro pneumatiky, které jsou vyrobeny s ohledem na požadavky elektromobilů, a zákazníkům potvrzuje, že pneumatiky absolvovaly přísné testování, aby mohly být schváleny automobilovými výrobci. 

Bridgestone také využil svou technologii virtuálního vývoje pneumatik, která umožňuje sestavovat precizní modely provozních vlastností pneumatiky bez nutnosti její fyzické výroby a testování. Jen při testování v reálném silničním provozu se tím ušetří až 40 000 ujetých kilometrů. Technologie může také zkrátit dobu vývoje až o 50 procent.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit