Ekologie

V Tuchoměřicích vyrostla nová nabíjecí stanice

>Redakce Redakce
10 června, 2022

Řidiči mají v Česku další místo, kde si mohou nechat doplnit energii ve svém elektromobilu. Jubilejní čtyřstý dobíjecí stojan společnosti ČEZ zprovoznil na parkovišti obchodního centra POP Airport v Tuchoměřicicích u Prahy ministr dopravy Martin Kupka a místopředseda představenstva firmy ČEZ Pavel Cyrani. Síť nabíječek pro elektrická vozidla přitom v budoucnu dál poroste.

Rychlé rozšiřování dobíjecích bodů pro elektromobility je jednou z nutných podmínek pro transformaci celého českého autoprůmyslu. V příštích letech očekáváme přírůstky čistých elektromobilů v řádu až desítek tisíc. Vzhledem k tomu, že elektromobilita je globálním trendem a naše republika je tranzitní zemí, musíme být připraveni na další růst zájmu o veřejné dobíjení. Poroste význam lokalit jako je tato u pražského letiště, které naráz zvládnou obsloužit více vozů,“ řekl při zprovoznění nabíječky ministr dopravy Martin Kupka. 

Ministerstvo dopravy dosud podpořilo výstavbu více než dvou tisíc dobíjecích bodů, z toho pěti set rychlodobíjecích, z nichž část je ještě ve výstavbě. V příštích letech chce navíc resort dopravy investice do nabíjecí infrastruktury ještě znásobit, a to až na úroveň šest miliard. Podpora bude směřovat jak do rychlodobíjecí infrastruktury podél dálniční sítě, tak i do takzvaného rezidenčního dobíjení ve městech.


Právě dostatečně hustá síť dobíjecích stanic, která umožní řidičům elektromobilů pohodlné a časově konkurenceschopné cestování mezi městy, je podmínkou dalšího rozvoje elektromobility. Vláda i Ministerstvo dopravy elektromobilitu podporují a vytvářejí podmínky pro plnění všech cílů jejího rozvoje definovaných v Národním akčním plánu čisté mobility. Ten předpokládá, že by do roku 2030 mělo být postaveno až 35 tisíc dobíjecích bodů.
 
V poslední době přitom tempo výstavby dobíjecích stanic zrychluje. Za poslední dva roky se jejich počet téměř zdvojnásobil. Pomáhají tomu také peníze z Operačního programu Doprava financovaného z EU a spravovaného Ministerstvem dopravy. V tom současném je na podporu infrastruktury pro alternativní paliva vyčleněno 1,2 miliardy korun.


Aktuálně otevřený nabíjecí stojan společnosti ČEZ je součástí její sítě čítající čtyři sta dobíjecích stanic. V jednu chvíli může celá síť obsloužit až osm set aut a svým rozsahem je srovnatelná s většími řetězci benzínových pump. Polovina této infrastruktury vznikla díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu Doprava, zbytek postavila firma z vlastních peněz. Letos přitom chce ČEZ otevřít sto nových stojanů.

 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit