27.6. 2022, Zbraslav

Na sklonku června uspořádala redakce magazínu Business Car tradiční den zaměřený na automobily s alternativními pohony. Slunné počasí doprovázené příjemnými teplotami a fakt, že se většina z nás zanedlouho rozjede na dovolené přispěly k pohodové atmosféře. 

Do areálu Prague City Golf Club ve Zbraslavi zavítali první hosté na registraci už krátce po osmé hodině ráno. Čekal je bohatý program, který po krátkém úvodním slovu zahájil Jan Jandečka ze společnosti Fleet Consulting Group, jež má s elektromobily mnoho praktických zkušeností. S hosty tak barvitě rozebíral reálné soužití přinášející mnoho benefitů ale i řadu úskalí v podobě plánování tras s nucenými zastávkami na nabíjení, mnohdy nesnadný boj s nabíjecím kabelem, odlišné schopnosti nabíječek i to, že rozhodně není každý elektromobil stejný, a to ani v rámci jedné značky. Stejný systém pohonu může vykazovat výrazně odlišný dojezd díky rozdílné stavbě a hmotnosti karoserie, ale i odlišnému nastavení infotainmentu, systému rekuperace či nabíjecí charakteristiky. 

Na něj navázal Pavel Doležel ze společnosti ALD Automotive pohledem na elektromobilitu ze strany poskytovatele finančních i mobilních služeb. Do struktury portfolia nově promlouvají aktuální trendy, kdy vlastnictví vozu už není prioritou a firmy poptávají i doplňková řešení mobility pro zaměstnance. V tomto ohledu je novinkou možnost pronájmu či leasingu kvalitních elektrokol, která podle nově uznávané metodiky pomáhají snižovat firmě flotilové CO2. Zvyšují se také požadavky na vzájemnou konektivitu, která je často využívána pro sběr dat sloužících flotilovým manažerům pro lepší zpětnou vazbu v rámci plánování budoucích rozhodnutí. 

Konektivitě, sběru dat ale i monitorovacím systémům a aplikacím pro elektromobily se věnoval ve své přednášce také Miroslav Auzký ze společnosti D&COMM. Ve svém příspěvku se věnoval především produktu Webfleet, který je ideálním partnerem pro správu vozového parku. Sdružuje v sobě knihu jízd, data o stylu jízdy, pohonných hmotách a mnoho dalšího. S novou aktualizací se Webfleet zaměřil i na elektrifikované vozy. Díky ní může správce sledovat aktuální stav baterie ve vozech, nabíjecí procesy, režimy nabíjení i dojezdové vzdálenosti. Systém také generuje souhrnné reporty. 

Novinky modelového portfolia značky Renault představil Leoš Vondra. Z dlouhodobého hlediska je fleetově nejoblíbenější rodina Megane, která také nabízí nejširší možnosti. Klasický Megane je dostupný ve třech karosářských variantách, přičemž hatchback a kombi Grandtour jsou dostupné s plug-in hybridním pohonem. Výroba těchto variant se spalovacími motory ale bude postupně končit a nahradí ji nově představená generace čistě Elektrického Megane E-Tech prezentující vedle elektrického pohonu i nejnovější digitální i jízdní technologie. O tom, že prezentace a samotný vůz hosty skutečně zaujaly, svědčí 11 realizovaných zápůjček během dne, jež Megane E-tech zařadily k nejžádanějším vozům dne. 

Elektromobily v přesile

Kolem poledne se naplno rozjelo testování automobilů. Na akci dorazilo přes 110 hostů, kteří měli k dispozici 47 automobilů 14 různých značek. Konvenční pohony v podobě hybridních pohonů byly vůbec poprvé v historii pořádání této akce v menšině. Převládaly tak čistě elektrické pohony.

Nejvíce rušno bylo na stánku Fordu, který přivezl zbrusu nový elektrický E-Transit, který měl v rámci jízd národní premiéru. Ford k testům navíc přivezl 8 modelů, počtem zápůjček jednoznačně vedl Ford Mustang Mach-E, následovaný Škodou Enyaq, která se ukázala i ve vrcholné verzi Coupe RS iV. Z ruky do ruky šly také klíčky od Audi e-tron Sportback, Cupry Born, Volkswagenu ID.5 a Mercedesu EQA. Celkem bylo realizováno přes 330 zápůjček. 

Pozitivní zpětnou vazbou, které si velice vážíme, je nejen aktivní účast hostů, ale také rostoucí zájem partnerů. Patří jim náš velký dík, protože bez jejich podpory by nebylo možné uskutečnit akci na takové úrovni a rozsahu. Hlavními partnery se tentokrát staly značky Citroën, Ford, DS Automobiles, Opel, Peugeot a Renault. Rovněž děkujeme všem partnerům, společnosti ALD Automotive, značkám Kia a Škoda a vystavovatelům. 

Fotogalerii z celého dne naleznete na našem Facebooku.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit