Technologie

Siemens podpoří projekt bezdrátového dobíjení elektromobilů

>Redakce Redakce
28 června, 2022

Společnost Siemens oznámila, že díky investici ve výši 25 milionů dolarů získává menšinový podíl v americké WiTricity, která vyvíjí technologie pro bezdrátové dobíjení elektrických vozidel. Obě firmy budou spolupracovat na rozvoji inovací na nově vznikajícím trhu bezdrátového dobíjení elektromobilů.

Technologie funguje tak, že dobíjecí podložka umístěná na zemi nebo v zemi si vyměňuje energii s přijímací cívkou připevněnou na spodní straně elektromobilu. Součástí řešení nejsou žádné pohyblivé součásti ani fyzické konektory. Magnetické pole přenáší energii mezi dobíjecí podložkou a cívkou vozidla, když je vozidlo umístěno nad dobíjecí podložkou. Systém využívá rezonanční indukci mezi dobíječkou a přijímačem, aby byla zajištěna vysoká účinnost při různých světlých výškách, od nízko položených sportovních automobilů až po vozy SUV. 

Konečným cílem spolupráce je urychlit vývoj technologií bezdrátového dobíjení společně s výrobci OEM a partnery v oblasti infrastruktury a současně zajistit jejich ekonomickou dostupnost po celém světě. Podle nedávného průzkumu mezi více než tisícovkou současných a budoucích majitelů elektromobilů, kteří v příštích dvou letech uvažují o koupi elektromobilu, je bezdrátové dobíjení jedním z nejlépe hodnocených doplňků a preferovanou volbou oproti dalším prvkům výbavy, jako jsou například parkovací asistent, výkon nebo prémiové audio prvky. 

„Bezdrátové dobíjení umožňuje řidiči jednoduše zaparkovat, odejít a vrátit se k dobitému vozidlu. Díky bezdrátovému dobíjení jsou elektromobily zajímavou variantou pro soukromé uživatele a cenově výhodnější alternativou pro komerční provozovatele.“ řekl Alex Gruzen, generální ředitel společnosti WiTricity. 

Pro větší rozšíření a prosazení autonomních vozidel bude třeba odstranit klíčové problematické aspekty jejich použití, jako je například dobíjení, které stále ještě vyžaduje zásah člověka. Bezdrátový přenos energie bude klíčovou technologií, která umožní bezkontaktní automatické dobíjení s minimálními nároky na údržbu a otevře cestu k plně elektrické a autonomní mobilitě budoucnosti.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit