Technologie

Jsme opět blíže autonomním vozům

>Redakce Redakce
29 listopadu, 2018

Probíhající vývoj senzorické technologie LiDAR, která využívá k detekování objektů pulzní laserový signál, je zásadním předpokladem pro výrobu bezpečných vozidel s autonomním řízením. Jedná se o technologii, která umožňuje autonomním vozům bezpečně se pohybovat složitým dopravním prostředím, přičemž při jízdě vyšší rychlostí zajišťuje spolehlivé monitorování situace a může se pochlubit dlouhým dosahem.

Technologie, jako je LiDAR, mohou automobilce Volvo Cars pomoci proměnit její vizi cestování v autonomně řízených vozidlech, která byla letos ztělesněna v konceptu 360c, v realitu. Vývoj pokročilé technologie LiDAR a schopností vozu vnímat okolní situaci představuje jednu z mnoha cest, jimiž se společnost Volvo Cars a její partneři ubírají, aby dosáhli svého cíle, kterým je představení bezpečných vozidel s plně automatickým řízením.

Nové schopnosti vnímání okolního prostředí, které vyvinula společnost Luminar ve spolupráci s automobilkou Volvo Cars, umožňují systému rozpoznat rozmanité lidské postoje, a dokonce i jednotlivé části těla, jako jsou ruce a nohy, v tak detailní úrovni, jaké dříve u tohoto typu senzoru nebylo možné dosáhnout. Mezi další přednosti nové technologie patří schopnost rozpoznat objekty do vzdálenosti 250 metrů, což je vzdálenost, která je pro stávajícím LiDAR systémy nemyslitelná.

V první polovině letošního roku zakoupila automobilka Volvo Cars prostřednictvím svého investičního fondu Volvo Cars Tech Fund, který cílí na začínající technologické společnosti s vysokým potenciálem, akcie společnosti Luminar. Tato investice, jež byla vůbec prvním počinem fondu Tech Fund, prohloubila stávající spolupráci se společností Luminar, která se zaměřuje na vývoj senzorických technologií a jejich testování ve vozech Volvo. Společnost Volvo Cars je prvním z partnerů firmy Luminar, jenž plně využívá vývojovou platformu rozšířeného vnímání okolního prostředí.

Společnost Volvo Cars v září letošního roku představila koncept 360c, který ztělesňuje holistický pohled do budoucnosti cestování, jež se ponese ve znamení autonomního řízení, elektrických pohonů, online funkcí a samozřejmě také bezpečnosti. Koncept 360c představuje čtyři potenciální prostředí vycházející z konkrétních způsobů využití autonomně řízených vozidel: prostor na spaní, mobilní kancelář, obývací pokoj a místo stvořené k zábavě. Všechna prostředí mají jedno společné: změní dosavadní představy o cestování. Koncept 360c současně představuje návrh globálního standardu pro bezpečnou komunikaci autonomních vozů se všemi ostatními účastníky silničního provozu.

Součástí expozice švédské automobilky na letošní výstavě AutoMobility LA bude speciální stanice virtuální reality představující koncept 360c a demonstrující vizi Volvo pro cestování v automaticky řízených vozidlech.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit