David Frantál ze společnosti FTV Prima testoval novu Kiu Optimu

David Frantál ze společnosti FTV Prima testoval novu Kiu Optimu

„Tato KIA mne hned na první pohled zaujala designem exteriéru. Zde došlo k harmonii dvou poměrně těžko slučitelných vlastností – sportovního vzhledu a elegance,“ byly první dojmy pana Frantála z testovaného vozu. „Při otevření dveří mne pozvala k posezení sedačka řidiče tím, že se automaticky posunula do zadní polohy k pohodlnému usazení. Měřím kolem dvou metrů a tato automatická funkce u elektricky ovládaných sedadel není vždy součástí výbavy. Když přebírám vozy po mých nevysokých kolezích, občas mne potrápí elektricky ovládaná sedačka zapasovaná pod volantem,“ chválí vůz KIA Optima pan Frantál. „Obklopil mne luxus kožených vyhřívaných a větraných sedaček, který si nezadá s vyhlášenými vozy špičkových evropských automobilek. Rozjel jsem se a pocítil, že sedmistupňová automatická převodovka je naprosto dobře sladěna se sedmnáctistovkovým přeplňovaným vznětovým motorem o výkonu 104 kW. Hladce řadila bez sebemenšího zaváhání a z kopce pomáhala snižovat rychlost přesným podřazováním. Cestu jsem si užíval plnými doušky díky dobrým jízdním vlastnostem vozu a jeho podvozku, který – ač bylo pod nulou – nevykazoval žádné pochybnosti o tom, že se vezete v bezpečném voze.“

Sedmistupňová samočinná převodovka je skvěle sladěna s maloobjemovým motorem 1.7 CRDi

Sedmistupňová samočinná převodovka je skvěle sladěna s maloobjemovým motorem 1.7 CRDi

Spotřeba se během testu pohybovala kolem velmi příznivé hodnoty 6,5 l/100 km mimo město v různých režimech jízdy. Třešničkou na dortu je audio systém vytvořený ve spolupráci KIA Motors s firmou Harman/Kardon, vybavený radiopřijímačem pro příjem digitálního rozhlasu DAB, což nebývá ani u vozů této třídy příliš časté. „Audio systém vás dokáže naladit na společné cestě s partnerkou na koncert vídeňských filharmoniků, ale také vás nabudí druhý den při přesunu na sportovní turnaj s vašimi dětmi, kterým poskytuje vůz v zadní části dostatek místa a pohodlí pro jejich neposedné aktivity. Výborným pomocníkem je pak při noční jízdě domů ze dne plného zážitků asistent automatického přepínání dálkových světel, který zajistí dostatečný přehled o provozu před vámi a v kombinaci s asistentem hlídání jízdního pruhu zajistí bezpečnou jízdu,“ sdělil pan Frantál. „Myslím si, že KIA Optima GT line je vozidlo, které patří na evropské silnice nejen z hlediska komfortu a množství bezpečnostních prvků, ale také designu, který mne docela oslovil a blíží se svým způsobem třeba k severským výrobcům vozů Volvo, které jsou mi velmi blízké. KIA Optima mne potěšila a dokázal bych si ji dobře představit v naší flotile manažerských vozidel,“ uzavírá David Frantál.

Chcete se zúčastnit testování? Zaregistrujte se.
Z došlých registrací vybereme řidiče, kteří budou moci nejnovější modely týden testovat. V dohodnutém čase vám vůz dovezeme až do firmy a v pondělí zase odvezeme. K dispozici budete mít plnou nádrž paliva.
 

O flotile společnosti FTV Prima

FTV Primu jistě není nutné podrobněji představovat. Společnost provozuje televizní kanály Prima, Prima Cool, Prima Zoom, Prima Comedy Central, Prima Love, Prima Max, ale také mnohé webové portály.

„Náš vozový park je střední velikosti. Máme kolem 40 vozidel, z nichž je většina provozována v režimu operativního leasingu.“ David Frantál nám dále sdělil, že se mu čím dál víc líbí nové trendy stávajících značek osvědčených výrobců, které zavádějí CNG technologii a v současné době se vrhají čím dál častěji na vývoj elektrovozidel. „KIA je mi právě sympatická tím, že usilovně pracuje na nových elektrických a hybridních pohonech. S touto značkou máme navíc v našem středně velkém vozovém parku zkušenosti, kdy jsme provozovali modely KIA Cee´d SW, které svými vlastnostmi a spolehlivostí nezaostával za vozy německých koncernů.“