Novinky

Mercedes-Benz je nejžádanější prémiovou značkou

>Redakce Redakce
11 ledna, 2023

Mercedes-Benz dodal v období od ledna do prosince 2022 na český trh 7 329 osobních automobilů a znovu se tak stal jedničkou mezi prémiovými značkami. Celkově 8. příčkou potvrdil již posedmé v řadě svou pevnou pozici mezi deseti nejžádanějšími výrobci absolutně.

Podle statistiky Svazu dovozců automobilů zaznamenaly plug-in hybridní a čistě elektrické automobily s třícípou hvězdou dohromady 775 registrací, což představuje podíl 10,6 % elektrifikovaných modelů na celkovém odbytu v České republice – to je nejvíce mezi všemi výrobci, kteří vloni dosáhli alespoň dvouprocentního podílu na trhu. Podíl elektrifikovaných osobních automobilů v ČR, tedy plug-in hybridů a elektromobilů, přitom v ČR činí 3,9 %.

Klíčový úspěch SUV, nejprodávanější modely v několika segmentech a novinky z Affalterbachu

Mercedes-Benz obhájil svou dominantní pozici v nejžádanějším segmentu SUV. Žádná jiná luxusní značka neprodala v této kategorii tolik vozů (3 069 vozů), což je dáno i šířkou nabídky: od kompaktní platformy GLA a GLB, kde se 126 prodanými vozy přispěly i elektrické modely EQA a EQB, přes suverénní GLE v tradičním provedení i jako sportovnější kupé až po vrcholné GLS a ikonickou Třídu G, jejichž mimořádná obliba v České republice vyčnívá svým podílem na celkových prodejích značky Mercedes-Benz i ve světovém měřítku. 

Klíčový zástupce v segmentu středních SUV, zcela nové GLC, bylo uvedeno teprve koncem roku 2022 a jeho výrazný vstup do prodejních statistik se teprve očekává. V roce 2023 bude nové GLC k dispozici v obou karosářských verzích a s mimořádnou paletou plně elektrifikovaných pohonů, a to jak s mild-hybridním ústrojím, kdy elektromotor pomáhá zvýšit komfort, dynamiku i úspornost jízdy, tak jako plug-in hybrid ve spojení s benzinovým či naftovým motorem. Díky pokročilé konstrukci nabízejí tyto vozy ojedinělý dojezd v elektrickém režimu až 130 kilometrů (podle WLTP). V nabídce nebudou chybět ani sportovně laděné modely od značky Mercedes-AMG. 

Třída S i nadále zůstává přesvědčivě nejžádanějším luxusním sedanem a zvolilo ji 412 zákazníků, progresivní CLA je s 561 vozy nejoblíbenějším prémiovým modelem střední třídy a mimořádné prodejní úspěchy potvrdila i Třída V s 1 036 registracemi (sesterský model Vito zaznamenal odbyt dalších 436 ks).

Stále vysoký je zájem českých zákazníků o sportovně laděné vozy značky Mercedes-AMG, a to jak mezi osobními vozy a SUV, tak v kategorii vysoce výkonných sportovních modelů, kde dominuje modernizovaný Mercedes-AMG GT 4dveřové kupé. V roce 2022 proběhl i návrat skutečné legendy: roadsteru Mercedes-AMG SL. Česká republika se vysokým podílem vozů Mercedes-AMG na celkových prodejích značky dlouhodobě drží na nejvyšších příčkách v Evropě, kde je zároveň jedním z pouze 5 trhů s lokálními kurzy AMG Driving Academy. Sportovní divize posouvá hranice jízdních výkonů díky své unikátní a ryze sportovní plug-in hybridní koncepci E PERFORMANCE, která již na jaře přinese technologie formule 1 do několika dalších vrcholných modelů Mercedes-AMG. 

Nabíjení s jedinou kartou a z obnovitelných zdrojů 

Mercedes-Benz nabízí svým zákazníkům nejen široké portfolio plug-in hybridních nebo plně elektrických modelů, ale i významné výhody během provozu. Klienti například mohou využít služby Mercedes me Charge: ta formou karty nebo aplikace v chytrém telefonu nebo zcela bezstarostně prostřednictvím automatické autentizace „Plug & Charge“ zajistí snadné nabíjení v sítích různých poskytovatelů a jednotné vyúčtování. Od června 2022 byla navíc zjednodušena nabídka nabíjecích tarifů, které jsou přizpůsobeny individuálním preferencím různých cílových skupin. K dispozici jsou tři samostatné tarify, maximálně flexibilní „S“ a „M“ či tarif „L“ s nejnižší nabíjecí sazbou pro ty, kdo jezdí často na velké vzdálenosti.

V České republice lze s jedinou kartou Mercedes me Charge využívat naprostou většinu všech veřejných stanic, včetně sítí ČEZ, E.ON nebo PRE, a samozřejmě i ultra rychlé stanice mezinárodní společnosti IONITY. Komfort nabíjení a transparentní náklady tohoto řešení ocení koncoví uživatelé i firemní zákazníci. Se stejnou kartou lze zaplatit na přibližně 350 000 dobíjecích místech po celé Evropě. Společnost Mercedes-Benz zajistí pro veřejné nabíjení přes Mercedes me Charge použití energie z obnovitelných zdrojů. To znamená, že odčerpané množství energie je po vlastním procesu nabíjení kompenzováno zeleným elektrickým proudem.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit