Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) zahajuje v Kolíně sériovou výrobu zcela nového modelu Aygo X Hybrid. Nejmenší evropská Toyota přichází jako první plně hybridní vůz v segmentu A a podle značky nabízí nejnižší emise CO₂ mezi všemi vozy bez nutnosti dobíjení ze zásuvky. Hybridní technologie se tak stává dostupnější než kdy dřív a Toyota tím nově pokrývá elektrifikovanými pohony všechny hlavní segmenty osobních vozů na evropském trhu.

Aygo se v Kolíně vyrábí více než dvacet let. Třetí generace Aygo X uvedená v roce 2021 přinesla posun k designu inspirovanému crossovery a od roku 2022 sjelo z linek přes 365 000 kusů. Nové Aygo X Hybrid na tuto tradici navazuje a zároveň posouvá model do éry nízkých emisí a nízkých provozních nákladů.
Kolínský závod TMMCZ využívá při výrobě nového hybridu nové materiály, optimalizované procesy a logistiku s cílem dále snižovat environmentální dopady. Podnik s přibližně 3 200 zaměstnanci a 65 % lokálního podílu dílů od roku 2005 vyrobil více než 4,5 milionu vozidel včetně modelů Aygo, Aygo X a Yaris. Zároveň se připravuje i na budoucí produkci bateriových elektromobilů (BEV), která zapadá do evropské strategie Toyoty na cestě k uhlíkové neutralitě.

Zahájení výroby Aygo X Hybrid je dalším krokem na naší cestě k uhlíkové neutralitě a zároveň potvrzením role Kolína v evropské výrobní síti. Novinka se bude poprvé nabízet i ve sportovní linii GR. Zároveň je prvním vozem značky kompletně navrženým, vyvinutým a vyráběným v Evropě a nyní i s hybridním pohonem, což je v segmentu raritou.
Z českého pohledu jde o důležitou zprávu i pro koncové klienty. Martin Peleška, ředitel Toyota Česká republika, označuje Aygo X Hybrid za dostupnou vstupenku do elektrifikované mobility s nízkými emisemi a praktickými městskými rozměry, přičemž fakt, že se vůz vyrábí právě v Kolíně, posiluje roli domácího průmyslu. Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu, připomíná rostoucí evropskou poptávku po hybridech, která už na některých trzích tvoří více než třetinu nových registrací. Výroba nového modelu v Česku tak podle něj zvyšuje konkurenceschopnost tuzemské produkce.

Toyota cílí na úplnou uhlíkovou neutralitu v Evropě do roku 2040 a na uhlíkově neutrální provoz všech evropských závodů do roku 2030. TMMCZ k tomuto plánu přispívá zvyšováním energetické účinnosti, větším zapojením obnovitelných zdrojů a inovacemi ve výrobních procesech.




























