ostatni

Výrobní závod Škoda Vrchlabí prošel modernizací a slaví 70 let existence.

>Redakce Redakce
29 prosince, 2016

Výrobní závod Škoda Vrchlabí letos slaví 70 let své existence. Tento výrobní komplex v sobě ukrývá velkou tradici českého automobilového průmyslu. Původně zde byla sedlárna, kde se později vyráběla vozidla včetně luxusních kočárů a saní. Podnik, který v roce 1864 založil Ignác Theodor Petera, vyrobil už v roce 1908 první automobilovou karoserii. O tři roky později získala společnost prestižní zakázku pro rakousko-uherského císaře Františka Josefa I.

První modely pod automobilkou Škoda Auto začaly sjíždět z výrobní linky v roce 1946, kdy došlo ke znárodnění celého podniku a jeho začlenění pod AZNP. V rámci výroby se zaměstnanci významnou částí podíleli na vývoji speciálních užitkových provedeních modelové řady Škoda 1101 Tudor. Do roku 1981 se zde vyráběly především speciální karoserie na základu Škody 1200, 1201, 1202 a 1203. Po modernizaci modelového portfolia fabrika produkovala modely Škoda 105 a 120, Favorit, Forman, Felicia, Felicia Kombi, Felicia Fun a rozložené vozy Škoda Octavia určené na export do Polska.

V roce 2012 proběhla velká transformace podniku na výrobu moderních komponentů. Celý proces trval 18 měsíců, během nichž byla postavena nová hala a stávající prošly modernizací. Nyní závod ve Vrchlabí vyrábí dvouspojkové převodovky DQ 200, které jsou klíčovým prvkem pro celý koncern. Dosud jich bylo vyrobeno kolem 1.4 milionu a s přibližně 1000 zaměstnanci je závod nejvýznamnějším zaměstnavatelem královéhradeckého kraje. Do modernizace a přestavby investovala Škoda Auto spolu s koncernem Volkswagen 250 milionů eur.    

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit