12. června 2024
Bezpečnost

Sezóna častějších střetů se zvěří přichází a ceny oprav rostou. Známe i nejrizikovější silnice

>Redakce Redakce
04 května, 2022

Provoz na českých silnicích se už koncem loňského roku vrátil více méně do normálu. Tuto situaci odráží i čísla, která se týkají srážek se zvěří. Meziročně za stejné období je jich více o 25 procent. Policie ČR ve svých statistikách evidovala od loňského října do letošního března (včetně) celkem 7225 případů srážek se zvěří. Započítány do nich ale nejsou ty z jižních a západních Čech (61 případů), kde se tyto nehody systematicky již řadu let nevykazují tak, jako je tomu ve zbytku republiky. I tak jde o nejvyšší číslo za zimní období od roku 2018.

Nejvíce nehod motorových vozidel se zvířaty se ve sledovaném období odehrálo ve středních Čechách (1635), na Ústecku (1028) a na Vysočině (885). 

SRNA INDEX BLESKOVĚ
  • V ČR od října 2021 do března 2022 evidujeme 7225¹ srážek se zvěří.

  • To znamená, že zhruba na každém 6,2. kilometru českých silnic došlo ke střetu se zvěří.

  • Škoda na zdraví, životě a majetku na jeden kilometr silnic je nejvyšší v Praze (30 357 Kč). S odstupem následují Zlínský kraj (10 658 Kč) a Vysočina (9 666 Kč).
  • Nejvíce nehod eviduje Středočeský kraj. Vezmeme-li však v potaz délku silniční sítě, je nejpravděpodobnější srážka se zvěří v Praze a ve Zlínském kraji.
  • Nejrizikovější úsek pro srážku se zvěří v ČR je aktuálně u Litvínova. Došlo zde na úseku o 305 metrech k 14 nehodám vyčísleným na 476 tisíc Kč.  

Škody za stovky milionů

Zimní období ukazuje, že proti létu je střetů se zvěří nepatrně méně. To reflektují i výše škod napříč kraji. Za sledované období jejich součet – vycházející z odhadů Policie ČR – dosáhl 339 milionů korun.
Nejvyšší účty se vyplácí za nehody se zvěří vzniklé ve středních Čechách – jde o téměř 84 miliónů korun. Což je dáno i tím, že tento kraj má suverénně nejhustší silniční síť (9 638 km). Co do absolutní výše škod ho následují Vysočina (49 milionů Kč) a Ústecký kraj (38,6 milionů Kč). 

„Ve sledovaném období nedošlo v souvislosti se střety se zvěří ke smrtelné nehodě, po níž zůstávají škody na úrovni i desítek milionů korun. Přesto nehody se zvířaty přinesly jedno těžké a 33 lehkých zraněních,“ komentuje situaci Michal Bíl z CDV. 

Cena oprav je stále vyšší

Generali Česká pojišťovna denně s motoristy řeší zhruba 25 škod po střetu se zvířetem. Trvalý růst zde vykazují náklady nutné k opravě vozidel po takové nehodě. Průměrná škoda v tuto chvíli dosahuje téměř 45 tisíc korun. 

Výjimkou nejsou případy, kdy účet za opravu vozidla dosahuje několika stovek tisíc korun. Typicky jde o vozidlo kategorie SUV, které porazí divoké prase nebo jelení zvěř. Vzhledem k tomu, že v posledních dvou letech v podstatě soustavně rostou ceny náhradních dílů, lakýrnických a dalších prací, budou i náklady na opravy stále vyšší. 

Změny cen náhradních dílů

Takto se změnily ceny vybraných náhradních dílů u Škody Octavia Combi III 2.0 TDI. Jde o porovnání cen z května 2021 a února 2022: 

Položka   05/2021 02/2022  Nárůst ceny
Čelní sklo 4 892 Kč 5 593 Kč   +14 %
Kapota 11 755 Kč 12 694 Kč   +10 %
LED světlomet 18 355 Kč 20 174 Kč   +10 %
Přední nárazník   9 890 Kč 10 983 Kč   +13 %

„Jen za období říjen 2021 až březen 2022 jsme na škodách po srážkách se zvěří vyplatili motoristům 195 miliónů korun. Šlo přitom o 4 424 pojistných událostí,“ upřesňuje Patrik Nauš.

Sezóna zvířatům začíná

„I nadále platí, že až 80 % sražené zvěře představují srny a srnci. Do budoucna očekáváme, že by mělo dojít k nárůstu srážek s prasetem divokým,“ potvrzuje Michal Bíl z CDV.

Řidiči by se s nadcházejícím létem měli připravit na kulminaci počtu srnčí zvěře u silnic, protože mezi červencem a srpnem se odehrává její říje.

„Srnčí zvěř se pohybuje na relativně malém prostoru. Zvířata překračují komunikace poměrně často. Ne vždy jsou úspěšná. Pokud žijí v blízkosti komunikací, což je v naší krajině s hustou silniční sítí spíše pravidlem, rizikové situace se tak opakují,“ upozorňuje Michal Bíl.

Ze statistik jasně vyplývá, že riziko střetu se zvěří je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před jeho východem. Jsou to právě pozdní noční a brzké ranní hodiny, kdy počet střetů dramaticky roste. Absolutně nejhorší je celoročně období kolem 22. hodiny. 

Nejrizikovější úseky a kraje

Nejvíce střetů se zvěří se za poslední půlrok znovu odehrálo na silnicích ve Středočeském kraji, kde jich bylo celkem 1 635. Přitom vůbec nejhorší úsek, na kterém hrozí podle sledovaných dat srážka se zvěří, se nachází u Zdib. Jde o část silnice č. 608 mezi Zdiby a Prahou-Novými Chabry, kde se na pouhých 88 metrech odehrálo 6 nehod. Jde o místo na pomezí dvou krajů. Odhad hmotné škody dosáhl 293 tisíc.  

Co do množství srážek se zvěří figuruje na druhém místě Ústecký kraj, kde se událo 1 028 nehod. Vůbec nejhorším místem na Ústecku je silnice 0133 a její 1 993 m dlouhý úsek mezi litvínovským Janovem a Horním Jiřetínem. Pod koly tu skončilo 21 zvířat, přitom 14 z nich na 305metrové pasáži lesního úseku za čerpací stanicí. Škoda dle odhadů činila 476 tisíc korun.

Třetím krajem, kde zvěř nejčastěji končila život střetem s vozidlem, je tentokrát Vysočina. Za sledované období tam bylo evidováno 885 nehod. Nejkritičtější místo zde představuje úsek silnice 360 v katastru Třebíč-Pocoucov směrem na Trnavu. Na trase dlouhé 3 294 m došlo k 30 nehodám se zvěří – přitom 10 se jich stalo na úseku o délce jen 186 metrů (zhruba na úrovni Výčapského rybníka). Odhad vzniklé škody určila Policie ČR na 525 000 Kč.

Zásady chování při střetu se zvěří 

1/ Zapněte výstražná světla, a pokud to dovolí situace, ihned postavte na silnici varovný trojúhelník. Řádné označení místa dopravní nehody považují dopravní policisté z pohledu bezpečnosti za naprostý základ. 

2/ Došlo-li ke zranění posádky, volejte záchrannou službu na lince 155. Jakmile to půjde, kontaktujte Policii ČR na lince 158. Ta vyrozumí správce příslušné honitby, který přijede a o zvěř se postará. 

3/ Kontaktujte asistenční linku pojišťovny. Případně využijte Linku pomoci řidičům – 1224. Když tomu nebude nic bránit, následky srážky pro pojišťovnu vyfoťte nebo pořiďte video. Pojišťovna zařídí rovněž odtah nepojízdného vozidla.

4/ Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, protože může způsobit zranění pro změnu ona vám

5/ V žádném případě není možné si sraženou zvěř ponechat!
Právo manipulace mají myslivci. Ponechání si zvířete by z pohledu zákona mohlo být hodnoceno jako pytláctví. 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit