Ekologie

BMW spustilo výrobu prvního vodíkového modelu. Vyčlenilo mu vlastní linku

>Redakce Redakce
13 prosince, 2022

BMW Group zahajuje výrobu vodíkového modelu BMW iX5 Hydrogen. Výroba malé série vozu na vodíkový pohon probíhá na pilotní výrobní lince v mnichovském Výzkumném a inovačním centru (FIZ). Vůbec první Sports Activity Vehicle (SAV) s technologií vodíkových palivových článků již během vývojové fáze absolvovalo intenzivní testovací program v náročných podmínkách. Nyní bude od jara 2023 ve vybraných regionech využíváno jako technologická ukázka mobility bez lokálně produkovaných emisí CO2.

BMW iX5 Hydrogen vzniká na pilotní výrobní lince BMW Group umístěné přímo ve Výzkumném a inovačním centru v Mnichově. Tato linka je spojovacím článkem mezi vývojem a výrobou, právě zde se poprvé vyrábí každý nový model všech značek společnosti. V karosárně, při montáži, konstrukci modelů, stavbě koncepčních vozidel a aditivní výrobě zde pracuje přibližně 900 lidí. Každý z nich se podílí až na šesti projektech současně a má za úkol zajistit, aby byl produkt i výrobní proces připraven pro sériovou výrobu. V případě BMW iX5 Hydrogen úzce spolupracují specialisté na vodíkovou technologii, vývoj nových vozů a prvotní montáž nových modelů tak, aby integrovali jeho pokrokové technologie pohonu a skladování energie.

Chystaný vodíkový model byl vyvinut na základě BMW X5, a právě tento vůz jako základ dodává továrna BMW Group ve Spartanburgu v USA, kde se BMW X5 vyrábí. V karosárně pilotní výrobní linky jsou karoserie vybavené novou podlahou navrženou tak, aby bylo možné umístit dvě vodíkové nádrže do středového tunelu a pod zadní sedadla. Elektrické systémy 12 V a 400 V navržené přímo pro daný model, vysokovýkonná baterie, elektromotor a palivový článek se do vozu montují společně se standardními sériovými díly. Elektromotor umístěný u poháněné zadní nápravy je společně s vysokovýkonnou baterií produktem současné, páté generace technologie BMW eDrive, která se používá také v čistě elektrických a plug-in hybridních modelech BMW. Systémy palivových článků instalované pod kapotou BMW iX5 Hydrogen se od srpna letošního roku vyrábějí ve vlastním kompetenčním centru BMW pro vodík v Garchingu severně od Mnichova.

Pro SAV s vodíkovým pohonem je celá řada komponentů navržena na míru, některé z nich se vyrábějí v kampusu pro aditivní výrobu, jenž je kompetenčním centrem BMW Group pro 3D tisk, které je rovněž součástí pilotní výrobní linky. BMW iX5 Hydrogen prochází všemi obvyklými fázemi výroby, jež začínají v karosárně, pokračují lakovnou a montáží a končí závěrečnou kontrolou každého jednotlivého vozidla. Poté každé vozidlo projde komplexní provozní kontrolou ve zkušebním centru BMW Group v Aschheimu.

BMW iX5 Hydrogen kombinuje z pohledu CO2 lokálně bezemisní pohon s mimořádnou každodenní použitelností a schopností cestování na dlouhé vzdálenosti. Díky tomu je jeho technologie vodíkových palivových článků atraktivní alternativou k čistě elektrickému pohonu. To platí zejména pro zákazníky vyžadující krátké zastávky na doplnění paliva a dlouhý dojezd, ale také pro regiony, kde dosud chybí odpovídající nabíjecí infrastruktura.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit