14. července 2024
Ekologie

Cupra Born se dočkala výkonné verze VZ. Uchvátí designem, výkonem, i silnější baterií

>Redakce Redakce
21 února, 2024

CUPRA stupňuje intenzitu svého impulzu novou verzí CUPRA Born VZ. Nejnovější člen produktové řady značky CUPRA, která inspiruje svět z Barcelony, poskytne náročným řidičům ještě podmanivější výkony. VZ je zkratka španělského slova „veloz“, jež znamená „rychlý“. 


 
CUPRA Born VZ přebírá od modelu CUPRA Born vyspělou techniku elektrického pohonu a získává z ní ještě víc. Zcela elektrický systém nyní poskytuje nejvyšší výkon 240 kW. Oproti verzi e-Boost to je nárůst o 40 %. Zvýšen byl také točivý moment, a to na enormních 545 N.m – to je o 75 % více než ve všech ostatních verzích modelu Born. To znamená, že CUPRA Born VZ dokáže pokořit hranici rychlosti 100 km/h po pevném startu za pouhých 5,7 sekundy – o sekundu dříve než verze e-Boost. Nárůstu se dočkala také nejvyšší rychlost, která je nyní omezena na 200 km/h – to je o 40 km/h více než u verze e-Boost.

Podvozek nastavený dle nových měřítek

Nový podvozek DCC Sport, pohotové reakce vozu na řízení a vylepšená zpětná vazba v brzdovém pedálu i odolné zadní brzdy – to vše dohromady vytváří vynikající dynamické výkony.


 
Nové tlumiče a pružiny na zadní nápravě modelu CUPRA Born VZ jsou kombinovány s optimalizovaným nastavením tlumičových ventilů a vylepšenou konstrukcí pružin vpředu. Změn doznaly také příčné zkrutné stabilizátory. Výsledkem je podvozek DCC Sport, který má ještě lépe pod kontrolou pohyby karoserie při dynamických změnách a současně dokáže účinně pohlcovat rázy od nerovností a „vyžehlit“ hrbolatou vozovku.
 
Dynamická vylepšení brzdové soustavy verze VZ zahrnují novou, robustnější charakteristiku pedálu brzdy, který vyžaduje větší ovládací sílu a zvyšuje bezprostřednost reakcí na rozdíl od „měkčího“ pojetí standardních variant modelu CUPRA Born.

Větší kapacita baterie

CUPRA Born VZ však nedosahuje sportovních výkonů na úkor hospodárnosti. Na jedno nabití tak dokáže ujet až 570 km. Sada akumulátorů byla vylepšena a nyní nabízí využitelnou kapacitu 79 kWh (+2 kWh). Tato technika přitom zůstává i nadále praktická. Uživatelé mohou vůz nabíjet doma střídavým proudem a nabíjecím výkonem 11 kW nebo na rychlonabíjecích stojanech se stejnosměrným proudem a nabíjecím výkonem 170 kW. Rychlé nabití z 10 na 80 % kapacity je otázkou pouhých 30 minut.


 
Vnější design modelu CUPRA Born VZ umocňují dvě nové barvy zařazené do nabídky. Exkluzivně pro model CUPRA Born VZ je určen speciální odstín Dark Forest, který doplňuje černý lak Midnight Black.
 
U obou nových 20“ kol z lehké slitiny se vytříbená estetika prolíná se sportovními výkony. Jejich sportovní charakter umocňují 3D ozdobné prvky v barvě mědi nebo výroba technologií kování. Širší vysokovýkonné pneumatiky zadních kol pomáhají přenášet vysoký výkon a točivý moment modelu CUPRA Born VZ na vozovku. Vůz má také širší kola (8J x 20“) v porovnání s dosavadními verzemi modelu CUPRA Born (7,5J x 19“ a 7,5J x 20“).

Třešničkou na dortu nejnovější varianty 100% elektrického vozu značky CUPRA je tmavě chromované logo VZ na zadním výklopném víku a rovněž tmavě chromovaný nápis CUPRA.

Ostřejší design

Emocionálním designem modelu CUPRA Born VZ se vyznačuje také interiér. Sériově dodávaná skořepinová sedadla CUP Bucket jsou exkluzivním prvkem výbavy vyhrazeným pouze pro tuto verzi modelu CUPRA Born, ale sdíleným s modely CUPRA Formentor VZ5 a CUPRA Leon VZ CUP. Nižší uložení sedadel umožňuje ergonomičtější a sportovnější polohu sezení. V případě modelu CUPRA Born VZ jsou skořepinová sedadla CUP Bucket čalouněna ekologickou tkaninou SEAQUAL® YARN vyráběnou z mořského plastového odpadu a tkaninou DINAMICA se 73% podílem recyklovaného polyesteru.


 
Díky vylepšenému nastavení podvozku může CUPRA Born VZ nabízet současně jak komfort pro pět osob, tak i životodárnou energii slunečního světla pronikajícího do interiéru střešním oknem.
 
Výbava modelu CUPRA Born VZ zahrnuje také páčky na volantu pro nastavení rekuperačního systému. Řidič má na výběr 3 různé úrovně rekuperace kinetické energie. Po uvolnění pedálu plynu plní elektromotor funkci generátoru. Jím vyráběná elektrická energie je ukládána do akumulátorové baterie pro následné napájení systému pohonu. Rekuperační systém navíc minimalizuje opotřebení brzd.
 
Řidič může páčkami na volantu získat větší kontrolu nad charakteristikou rekuperačního procesu. V režimu „D“ má na výběr ze tří různých úrovní rekuperace, aby si ji mohl přizpůsobit svému jízdnímu stylu. Páčkami si totiž zvolí, jak intenzivní zpomalení potřebuje.

Nová úroveň digitalizace

CUPRA Born VZ přináší další pokrok v oblasti digitalizace. Řidič těží z nového a většího displeje informačního a zábavního systému, který vyčnívá z přístrojové desky do prostoru a má úhlopříčku 12,9“ (+0,9“ oproti dosavadním verzím modelu CUPRA Born). Nová obrazovka kombinuje výhody dotykového ovládání s novou osvětlenou dotykovou lištou v retro stylu, jež slouží k nastavení teploty v interiéru a hlasitosti audiosystému.


 
CUPRA Born VZ může být na přání vybavena novým hi-fi audiosystémem s 10 reproduktory, který byl vyvinut ve spolupráci s výrobcem prémiové audiotechniky Sennheiser. Systém se zesilovačem o vysokém výkonu 425 W si řidiče i jeho spolucestující podmaní jedinečnými zážitky z poslechu a současně kovovými mřížkami reproduktorů umocňuje sofistikovanou atmosféru v interiéru. Součástí této audiotechniky je software AMBEO Concerto od společnosti Sennheiser, který dokáže oddělovat zásadní složky hudby, například různé nástroje a prostorovou informaci, a zajistit jejich optimální rozložení v celém vnitřním prostoru vozu.
 
Sériově dodávané osvětlení interiéru využívá technologii chytrého světla. Nejedná se však o dekorační osvětlení, ale o novou dimenzi komunikace mezi uživatelem a technikou.
 
Horizontální pás diod LED v celé šířce přístrojové desky doplňuje specifické funkce upozorněními a ukazateli pro řidiče a jeho spolucestující. Mohou to být například informace o stavu nabití akumulátorové baterie nebo stavu asistenčních systémů (Front Assist, ACC a upozorňování na nebezpečí C2X), informační a zábavní funkce (hlasové ovládání, telefonní hovor, navigační systém), inteligentní parkovací asistent, zamykání a odemykání a nastupování a vystupování. Tyto vizuální podněty zvyšují pozornost řidiče. CUPRA Born VZ je díky tomu ještě bezpečnějším a sofistikovanějším vozem.

Vyšší bezpečnostní standard 

Zaměření značky na bezpečnost a komfort je ihned patrné z širokého spektra vylepšených nebo nových vyspělých asistenčních systémů, které řidiči pomáhají v nejrůznějších situacích.


 
Travel Assist 2.6 kombinuje adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control) s asistentem pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist (udržuje vůz uprostřed jízdního pruhu) s cílem poskytovat řidiči modelu CUPRA Born VZ ještě lepší zážitky z jízdy. Tato nová verze zahrnuje vylepšení pro jízdu na špatně značených silnicích díky informacím získávaným z cloudu. Systém řidiče podporuje také při změně jízdního pruhu při jízdě na dálnici.
 
Parkování je nyní neuvěřitelně snadné. Nový parkovací asistent s dálkovým ovládáním dává řidiči možnost dokončit parkovací manévr pomocí chytrého telefonu, zatímco parkovací asistent s pamětí se naučí, jak vozidlo zaparkovat na pravidelně používaná místa, a celý proces s trajektorií jízdy uloží do mapy. Při každodenním parkování bez ohledu na lokalitu poskytuje řidiči dokonalý přehled o bezprostředním okolí vozidla prostorový kamerový systém Top View Camera s rozsahem snímání 360°.


 
Soubor bezpečnostních a komfortních asistenčních systémů zahrnuje také funkce Side Assist, jež upozorňuje na vozidla v zóně slepého úhlu nebo na vozidla, která se rychle přibližují, Front Light Assist pro automatické ovládání funkcí světlometů, Dynamic Road Sign Display interpretující dopravní značky a Exit Warning upozorňující na překážky při vystupování ze zaparkovaného vozu.
 
CUPRA se maximálně snaží vyvažovat uspokojování potřeby mobility s odpovědností za životní prostředí. CUPRA Born byla proto prvním modelem dodávaným s neutrální bilancí emisí CO2 díky využívání energií z obnovitelných zdrojů v dodavatelském řetězci a kompenzaci zbývajících emisí prostřednictvím investic do ekologických projektů certifikovaných podle nejpřísnějších standardů. Tento přístup je uplatňován i u modelu CUPRA Born VZ.
 
CUPRA Born VZ bude uvedena na trh ve třetím čtvrtletí roku 2024

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit