Ekologie

Elektrické Berlingo Van je plné technologií pro práci i bezpečnou jízdu

>Redakce Redakce
18 ledna, 2021

Citroën představuje ë-Berlingo Van, elektrickou verzi svého lehkého užitkového vozu, která díky novým technologiím,  příkladné modularitě a užitečné kapacitě nákladového prostoru a výhodám elektrického řízení nabízí profesionálním zákazníkům vyšší produktivitu.

ë-Berlingo Van je plnohodnotná verze řady Berlingo, která je zvenku vizuálně odlišena monogramem „ë“ symbolizujícím elektrický pohon před názvem vozu na levých zadních dveřích a nabíjecí zásuvkou na místě víčka palivové nádrže.

Uvnitř je vše navrženo tak, aby bylo používání nového Citroënu ë-Berlingo Van co nejjednodušší. Na středové konzole je umístěn ovladač převodovky ë-Toggle s funkcemi Park, Rear, Neutral, Drive a Break a také volič 3 režimů řízení: Eco, Normal a Power. Dotykový 5 displej vozu ë-Berlingo Van má v menu položku „Energie“, odkud je přístup k elektrickým vlastnostem vozu: tok energie (který zobrazuje informace o fungování elektrického hnacího ústrojí v reálném čase, s uvedením aktivního režimu řízení, elektrického motoru, úrovně nabití baterie), statistika spotřeby, aktivaci odloženého nabíjení nebo přednastavení teploty.

Za příplatek může být vůz opatřen přizpůsobitelným přístrojem s digitálním 10 displejem s vysokým rozlišením a systémem promítání informací na čelní sklo (Head-up displejem), které se v tomto segmentu objevují poprvé. Výsledkem je optimální kvalita displeje a moderní a rychlé zobrazování užitečných informací o řízení a navigaci. 

Bez omezení prostoru

Do vozu ë-Berlingo Van se vejdou dvě až tři osoby a je k dispozici ve dvou délkách: M 440 cm a XL 475 cm. Řadí se do dvou skupin užitkových vozů: ve velikosti M a XL mezi standardní dodávky a ve velikosti XL mezi dodávky s prodlouženou kabinou. Díky výšce 184 cm má vůz zaručený přístup na všechna parkoviště. 

S vozem se díky jeho kompaktnosti velmi dobře manévruje, ve verzi s kabinou Extenso lze sklopit sedadlo spolujezdce, čímž se nákladová délka prodlouží na 309 cm ve verzi M a na 344 cm ve verzi XL.

Užitečná šířka mezi podběhy kol 123 cm umožňuje naložit do vozu ë-Berlingo Van dvě europalety za sebou. Užitečný objem, který se oproti verzi se spalovacím motorem nezměnil, dosahuje od 3,3 m3 (XS bez kabiny Extenso®) do 4,4 m3 (XL s kabinou Extenso®). Užitečné zatížení až 800 kg a hmotnost přívěsu do 750 kg u všech verzí splňuje většinu potřeb profesionálních řidičů v této kategorii.

Elektrický pohon nemá žádný dopad na modularitu a odkládací přihrádky. V nabídce je i kabina Extenso, což je inovace značky Citroën, která nabízí tři plnohodnotná sedadla vpředu se středovým sedadlem, které je širší, a velkou modularitu, díky níž vůz poskytuje různé konfigurace podle potřeb uživatelů. Přepážka oddělující nákladový prostor je opatřena otvorem pro přepravu dlouhých předmětů, což usnadňuje i sklopitelné sedadlo spolujezdce. Sedadlo spolujezdce lze také sklopit, aby se uvolnilo více prostoru pro náklad, a opěradlo středového sedadla funguje po složení jako mobilní kancelář se zabudovaným otočným stolkem. V kabině vozu ë-Berlingo Van je ergonomicky rozmístěna celá řada důmyslných odkládacích přihrádek o celkovém objemu 113 litrů.

Stejná kapacita pro všechny

Podle způsobu řízení umožňuje lithium-iontová baterie vozu ë-Berlingo Van podnikatelům cesty v délce až 275 km bez nutnosti dobíjení. Oba tvary vozu ë-Berlingo Van, které přebraly hnací ústrojí z platformy e-CMP skupiny PSA, mají stejnou kapacitu baterie, která zajišťuje dostatečný dojezd pro každodenní jízdy převážné většiny uživatelů tohoto segmentu.

K maximalizaci dojezdu rekuperuje hnací ústrojí vozu ë-Berlingo Van energii během fáze brzdění nebo zpomalování vozidla. Pro lepší využití energie je vhodné stisknout tlačítko B na středové konzole. Baterie je umístěna pod sedadly a podlahou nákladového prostoru, a nijak tedy nezmenšuje užitečný objem vozu. Záruka na baterii je 8 let nebo 160 000 km (na 70 % kapacity baterie na konci této lhůty). Certifikát kapacity baterie se vydává po kontrole po 1 roce nebo ujetí 20 000 km a poté při každé prohlídce, tedy každé 2 roky nebo po ujetí 40 000 km.

Elektrické hnací ústrojí nevytváří žádný hluk ani vibrace. Komfort na palubě zvyšují vysoko umístěná sedadla, nastavení odpružení s přesným tlumeným vedením, tiché řízení a průměr otáčení 10,8 m. 

ë-Berlingo Van je poháněn elektromotorem, který řídí trakci podle zvoleného režimu řízení a jízdních podmínek. Výkon 100 kW (136 k) / 260 Nm mu umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 130 km/h bez ohledu na použitý režim. Ty jsou celkem tři. “Normal” se hodí pro běžné použití a zajišťuje nejlepší kompromis mezi dojezdem a dynamikou, kdy je výkon omezen na 80 kW a 180 Nm. Opakem je režim “Power”, kdy je k dispozici plných 100 kW s 260 Nm pro jízdu s plným zatížením. Úsporný režim Eco pro maximální dojezd sníží výkon na 60 kW a 190 Nm. Zároveň omezí výkon vytápění i klimatizace. 

Uvolněte si ruce

 ë-Berlingo Van nabízí 18 užitečných technologií, které profesionálním řidičům zajišťují bezpečnou a klidnou jízdu. Pro snadnou jízdu je v nabídce vozu ë-Berlingo Van především systém hands-free odemykání a startování, barevný head-up displej, asistent pro rozjezd ve svahu, přední, boční a zadní parkovací asistent, zpětná parkovací kamera, systém surround rear vision, automatické přepínání dálkových světel, elektrická parkovací brzda nebo ukazatel přetížení (v segmentu novinka).

Pro větší bezpečnost je vůz vybaven systémem nouzového automatického brzdění Active Safety Brake, aktivním systémem varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, varováním před snížením pozornosti řidiče, systémem varování při riziku srážky, kontrolou stability při jízdě s přívěsem, systémem Grip Control s funkcí Hill Assist Descent, rozšířeným rozpoznáváním dopravního značení s doporučenou rychlostí či systémem sledování mrtvého úhlu.

Od běžné zásuvky s super rychlé nabíječce

Existují tři možnosti nabíjení od běžné standardní zásuvky až po super rychlé nabíjení, které dokáže nabít 80 % baterie za 30 minut. Jednoduchá zásuvka Green’up vám však umožní dobít velkou část baterie v noci, aby byl vůz provozuschopný po celý pracovní den.

  • Nabíjení přes domácí zásuvku vyžadující kabel Mode 2 pro použití doma, na pracovišti nebo v garáži. Tento způsob nabíjení je kompatibilní se standardní zásuvkou 8 A nebo se zesílenou zásuvkou 16 A, což umožňuje nabití za poloviční dobu a získat tak plně nabitou baterii za méně než 15 hodin nebo baterii pro dojezd 100 km za 5,5 hodiny. 
  • Soukromé nebo veřejné zrychlené nabíjení vyžadující instalaci zařízení pro zrychlené nabíjení Wallbox 3,7–22 kW a kabel Mode 3 (za příplatek). Doba nabíjení z 0 na 100 % je pak 7,5 hodiny (Wall Box 7,4 kW na jednofázový proud) nebo 5 hodin (Wall Box 11 kW na třífázový proud).
  • Superrychlé nabíjení na veřejné stanici až 100 kW s kabelem Mode 4 zabudovaným do nabíječky. Umožňuje nabít 80 % baterie 50 kWh za 30 minut. Z hlediska zrychleného nabíjení je ë-Berlingo Van na nejlepší úrovni svého segmentu.

Plánujte čas nabíjení 

ë-Berlingo Van nabízí funkci nabíjení odloženého na dobu, kdy je elektřina nejlevnější, a funkci přednastavení teploty ve voze na dálku, dokud je ještě vůz připojen k síti, takže se při ní baterie nevybíjí.

Díky aplikaci Můj Citroën je možné ovládat nabíjení baterie na dálku, zjistit, jaký je stav nabití a dojezd vozu, nastavit předem teplotu v kabině a konečně i nastavit odložené nabíjení prostřednictvím chytrého telefonu, tabletu nebo přímo na dotykové obrazovce vozidla, a to prostřednictvím navigace v nabídce „Energie“. Tato operace funguje pro domácí nabíjení (Mode 2) nebo zrychlené nabíjení (Mode 3). Odložené nabíjení lze kdykoliv změnit. 

Další dostupnou aplikací je Free2Move, která usnadňuje dobíjení a parkování tím, že nabízí přístup k více než 220 000 terminálům nebo umožňuje naplánovat nejlepší trasu podle dojezdu vozidla a umístění dobíjecích stanic na trase se zobrazením dodatečných informací o zastávkách, typech nabíječek a celkové době cesty.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit