Ekologie, Novinky

Volkswagen ID.3 prošel modernizací. Posílil na sériové výbavě i uživatelském komfortu.

>Redakce Redakce
07 března, 2023

Svěží design, hodnotnější materiály a asistenční systémy nejnovější generace: to je nové ID.3. Dva a půl roku po uvedení první generace na trh přichází zcela elektrický bestseller značky Volkswagen s rozsáhlou modernizací. Kompaktní elektromobil obdržel kromě nejnovějšího softwaru výraznější vnější design a zušlechtěný design interiéru. Paletu laků karoserie rozšířily nové barvy, například tmavě zelená Dark Olivine Green. Strategii značky Volkswagen ohledně rodiny elektromobilů ID. zrcadlí velmi hodnotné a trvale udržitelné materiály, které nepocházejí ze zvířat.

Elektrický model kompaktní třídy se zvenku prezentuje svěžím a výraznějším vzhledem. Příď s optimalizovanými otvory pro přívod chladicího vzduchu a velkými lakovanými plochami vypadá z každé perspektivy sebevědomě a přátelsky. Svůj podíl na tom má nový nárazník. Kapota je nyní vizuálně delší, protože černá lišta pod čelním oknem byla eliminována a prolisy na stranách přídě dodávají vozu protaženější vzhled. Volkswagen optimalizoval aerodynamiku vylepšeným obtékáním předních kol vzduchem. Na zádi svítí dvoudílné zadní svítilny poprvé také v zadním výklopném víku.

Interiér nového modelu ID.3 kombinuje moderní design a trvale udržitelné materiály. Vnímanou hodnotu navíc zvyšuje precizní, barevně odlišené prošívání. Pro výplně dveří a čalounění sedadel používá Volkswagen tkaninu z mikrovlákna Artvelours Eco, která je ze 71 procent tvořena recyklátem. Tzv. sekundární surovina se získává recyklací plastových odpadů, které byly dříve již minimálně jednou zpracovány jako odpad. Artvelours Eco má přitom z hlediska vizuálních a hmatových vjemů i odolnosti stejné vlastnosti jako běžné nové materiály. Vnitřní výbava se navíc kompletně obejde bez materiálů pocházejících ze zvířat.

Zákazníci si žádají hodnotnější základní výbavu

Volkswagen kromě toho přijal četné návrhy zákazníků a realizoval je v podobě produktových vylepšení a rozšíření sériové výbavy. Měkké povrchy se spodní pěnovou vrstvou na přístrojové desce jsou příjemnější na dotyk. Nově tvarované výplně dveří mají rovněž měkčí povrchy a větší plochy.

Sériově dodávané funkce, jakou je Plug & Charge, s níž se vůz po připojení nabíjecího kabelu k nabíjecímu stojanu automaticky autentizuje, a následně dojde k samočinnému spuštění nabíjecího procesu, a inteligentní e-plánovač tras usnadňují nabíjení nového modelu ID.3 a zvyšují uživatelský komfort. Chytrý e-plánovač tras vypočítává na delších trasách zastávky pro nabíjení tak, aby vůz dojel do cíle co nejdříve – systém přitom zohledňuje kromě stavu nabití sady akumulátorů také aktuální dopravní situaci a předpovědi. Vyhodnocování zastávek pro nabíjení probíhá dynamicky a řídí se výkonem nabíjecích stojanů. Ve výsledku může být navržen plán trasy se dvěma krátkými nabíjecími procesy s vysokým výkonem místo jednoho dlouhého nabíjení s nízkým výkonem. Systém navíc rozpoznává obsazené nabíjecí stojany – a vůbec je nenavrhuje. Speciální cíle lze přenášet do automobilu prostřednictvím bezplatné aplikace We Connect ID.

Nové ID.3 disponuje nejnovější generací softwaru, která zvyšuje výkonnost systémů a dokáže přijímat bezdrátové aktualizace OTA (Over the Air). Kompaktní displej řidiče s úhlopříčkou 13,4 centimetru (5,3 palce) se ovládá na multifunkčním volantu. Uprostřed konzoly se nachází nyní sériově dodávaný dotykový displej s úhlopříčkou 30,5 centimetru (12 palců) pro navigační, telefonní, multimediální a asistenční systémy i nastavení vozidla. Početná přání zákazníků byla zohledněna také ve struktuře menu, která je nyní přehlednější. Menu pro nabíjení se nově nalézá v první úrovni dotykového displeje.

Příplatková podpora řidiče

Na přání dodávaný head-up displej s rozšířenou realitou poskytuje mimo jiné informace o rychlosti jízdy a dynamické navigační pokyny, které jsou promítány na čelní okno. Řidič tato zobrazení vnímá ve zdánlivé vzdálenosti deseti metrů před vozem – ve správné perspektivě a v jednoznačném významu.

Na přání dodávaný “Travel Assist se sdílenými daty”3 je nyní k dispozici i pro model ID.3. Tento asistenční systém využívá dva osvědčené systémy – adaptivní tempomat “ACC” pro řízení v podélném směru v rozsahu od 0 km/h až po nejvyšší rychlost a asistenta pro jízdu v jízdním pruhu “Lane Assist” pro řízení vozu v příčném směru -, jejichž funkce jsou v novém modelu ID.3 kompletně vzájemně provázány. Jsou-li k dispozici sdílená data, dokáže Travel Assist udržovat vůz ve svém jízdním pruhu pouze na základě rozpoznávaného vymezení vozovky.

Nové ID.3 se bude kromě Cvikova a Drážďan vyrábět od podzimu 2023 také v hlavním výrobním závodě Wolfsburg.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit