Finance

Firmy jsou s investicemi opatrné. Na auta si ale stále rády půjčí

>Redakce Redakce
05 února, 2024

Evropské mimobankovní společnosti, zastoupené v asociaci Eurofinas, poskytly ve třetím čtvrtletí minulého roku spotřebitelské financování v objemu 84 miliard eur, což představuje meziroční pokles téměř o 2 %. Zástupcem České republiky v Eurofinas je Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), jejíž členové za červenec až září 2023 poskytli spotřebitelské financování v objemu téměř 8 miliard Kč, tedy meziročně zhruba o 7 % více. Česká republika v této oblasti rostla nejvíce ze všech členských společností Eurofinas.

„Ekonomika EU letos zaznamenala zpomalení. Primární příčinou této ztráty dynamiky byla slabá soukromá spotřeba, která v průměru stagnovala. Ačkoli tedy byl ve třetím čtvrtletí minulého roku růst nových spotřebitelských úvěrů mezi členy Eurofinas záporný, vedení evropské konfederace předpokládá, že v závěru roku dojde ke změně trendu a na jeho konci by evropské mimobankovní spotřebitelské financování mohlo celkově stoupnout o 6,3 %. Na výsledek si ale ještě musíme chvíli počkat,“ uvedl Jaroslav Krutilek, člen představenstva Eurofinas a generální tajemník České leasingové a finanční asociace (ČLFA). 

Mimobankovní spotřebitelské financování v Evropě zachraňovaly osobní automobily. Objem nových transakcí ve třetím čtvrtletí 2023 vzrostl o 4,6 % na 24 miliard eur. Naopak ostatní spotřebitelské financování zaznamenalo pokles o 4,6 % na 60 miliard eur. 

Výrazný čtvrtletní nárůst v České republice byl primárně tažen financováním osobních automobilů, kde se stále projevoval vliv odložené spotřeby. Objem financování nových i ojetých aut přes letní prázdniny a září stoupnul téměř o čtvrtinu na 2,3 miliardy Kč. 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit