Ve středu 14. září proběhly testovací jízdy devátého ročníku ankety FLEET DERBY. Dějištěm se stal golfový areál Spa Kunětická hora.

Po výrazném ústupu pandemie však přišla pro automobilky další výzva v podobě výrobních komplikací a nedostatků surovin. To samozřejmě ovlivnilo i výsledné nominace, avšak díky vzájemné spolupráci se podařilo anketu naplnit velice atraktivním mixem flotilových stálic v často modernizované podobě i řadou úplných novinek. Všechny se nakonec sešly během testovacího dne konaného 14. září.

Redakce magazínu Business Car zvolila poprvé pro konání nejdůležitějšího dne ankety resort Golf & Spa Kunětická hora u obce Dříteč. Pozvání přijalo přes stopadesát hostů. Mezi ně patřila výhradně odborná veřejnost a porota rozhodující o titulech Flotilové auto roku a Flotilové elektroauto roku. Ta měla již od časného rána připraveno 50 automobilů 17 značek. Některé nominované vozy se předvedly ve více motorizacích. Kromě nich automobilky sestavu doplnily dalšími zajímavými alternativami. K vidění bylo například DS4 Cross, Kia Sorento, Peugeoty  e-Rifter a e-Partner, i klasická Škoda Enyaq.

Doporučený okruh pro testovací jízdu měřil 12 kilometrů a záměrně obsahoval i úsek s horší kvalitou povrchu, což pomohlo odhalit kvalitu podvozkových částí automobilů. Jízdní vlastnosti jsou sice podstatným, ale ne jediným kritériem. Odborná porota při rozhodování bere v potaz také celkové náklady na provoz (TCO), emisní zátěž, užitnou hodnotu, vyspělost komfortních i bezpečnostních prvků a vhodnost daného pohonu do vozového parku.

Dle nasbíraných poznatků následně zvolí trojici nejlepších vozů, mezi které rozdělí 20 bodů s tím, že žádný z kandidátů nesmí mít stejný počet. Totožným principem volí také flotilový elektromobil roku. Odevzdané hlasovací lístky budou po vyhlášení vítězů zveřejněny na stránkách www.fleetderby.cz.

Největší modelové zastoupení v podobě šesti vozů měly značky Kia, Mercedes-Benz a Volkswagen. Klíčky od Audi a BMW šly doslova z ruky do ruky. Řada se čekala také na obě Škody Enyaq a DS 9 E-Tense, Hyundai Ioniq 5 a Staria, Subaru Forester i Volkswagen ID.5 Není divu, že se během dne realizovalo 458 zápůjček. Velké oblibě se také těšily vozy od Citroënu, Cupry, Dacie, Fordu, Opelu, Renaultu a SEATu.

Celkově lze říci, že zájem o elektrifikované a čistě elektrické vozy byl obrovský, a to včetně segmentu užitkových vozů. Počet bateriových elektromobilů se zvýšil natolik, že spolu bojují v rámci samostatné kategorie oddělené od ostatních ekologických pohonů.

Závěrem bychom rádi poděkovali hostům, partnerům a importérům všech nominovaných značek za příkladnou spolupráci.

Galerii všech přítomných vozů naleznete na našem Facebooku

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit