Nepřehlédněte

Pozor při zahraničních cestách, některé země zpřísňují opatření

>Mario Rychtera Mario Rychtera
17 září, 2020

Slovensko, Švýcarsko a některé další evropské země reagují na zvyšující se počet případů nákazy koronaviru v České republice a zavádí opatření při vstupu na jejich území. Švýcaři nařídili pro Čechy povinnou karanténu, Slováci od pátku 18. 9. omezí vstup na území Slovenska a budou vyžadovat negativní test na koronavirus. Ostatní státy zavedly karanténu nebo jiné omezení pouze pro občany vybraných českých regionů, například Prahy. Podrobnosti o jednotlivých zemích naleznete dále v článku.

Slovensko

Slovensko avizovalo, že od pátku 18. září zařadí Českou republiku mezi tzv. rizikové země. Od tohoto data bude vstup na Slovensko podmíněn testem na koronavirus ne starším než 72 hodin. Pokud člověk test nebude mít bude muset nastopit do pětidenní karantény a test provést následně. Výjimky z testů a karantény budou upřesněny slovenskou stranou v následujících dnech.

Doplňující informace ohledně Slovenska najdete na stránkách českého Ministerstva zahraničních věcí.

Švýcarsko

Češi přijíždějící do Švýcarska musí nastoupit od pondělí 14. října povinnou 10 denní karanténu a kontaktovat místní úřady. Výjimku z karantény mají například řidiči mezinárodní nákladní dopravy nebo lidé pracující ve zdravotnictví apod. 

Cestující musí po překročení hranic neprodleně dojet do místa bydliště či přechodného ubytování a tam strávit následujících 10 dnů. Do dvou dnů musí kontaktovat lokální úřady. V případě autobusových zájezdů cestující hromadně vyplní formuláře, společnost je vybere a zašle na emailovou adresu švýcarského Spolkového úřadu pro zdravotnictví – CH.focalpoint@bag.admin.ch. Případně musí mít cestující kdykoliv k dispozici tento formulář ke kontrole. Formulář je k dispozici ke stažení na konci tohoto článku.

Karanténu je nutné dodržet i při negativním testu na koronavrius. Při porušení výše zmíněných podmínek hrozí pokuta ve výši 10 000 švýcarských franků.

Nadále je možné tranzitovat přes švýcarská letiště, přejíždět přes zemi z dovolené do ČR nebo tranzitovat autobusy a vlaky. Podmínkou je nezdržet se ve Švýcarsku více než 24 hodin.

Více informací naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí o Švýcarsku.

Německo

Omezení cestování do Německa se týká pouze občanů s trvalým pobytem v Praze a ve Středočeském kraji. Ti při cestě do Německa musí mít u sebe negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Pokud ho nemají, musí nastoupit do karantény a do 72 hodin podstoupit test. Hranice uzavřené nejsou, ale probíhají namátkové vnitrostátní kontroly. 

Nizozemsko

Zde platí od úterý 15. září omezení taktéž pro obyvatele Prahy. Ti musí po příjezdu nastoupit 10 denní karanténu. Opatření se nevztahuje na tranzit přes Nizozemí a na případy, kdy cestující neopustí letištní halu. Nákladní mezinárodní doprava je povolena.

Kypr

Ostrovní stát také od 18. září řadí Českou republiku mezi rizikové země. Lidé, kteří pobývali uplynulých 14 dní v ČR, na Kypr od pátku 18. 9. nesmí. Týká se všech občanů ČR.

Více informací lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit