Novinky

Jeep Compass vyniká stylem i schopnostmi v terénu

>Mario Rychtera Mario Rychtera
30 dubna, 2021

Nový Compass byl navržený tak, aby měl více evropský styl. Vyznačuje se tak lepšími povrchovými úpravami a vyspělými palubními technologiemi. Zavádí také některé nové funkce, které jej posouvají dál ve smyslu designu, bezpečnosti, technologií a funkčnosti.

Designéři stylisticky přepracovali sedmiotvorovou masku chladiče a posunuli ji výš a zároveň rozdělili na dvě vodorovné části. Na masku chladiče plynule navazují full LED světlomety s tenčím a profilem. Zatímco u předchozí verze byla mlhová světla oddělená, nyní jsou součástí jednoho širokého vodorovného otvoru, což vytváří dojem vrstvené konstrukce.

Městská verze Limited se vyznačuje černými nárazníky a novými 18“ koly z lehké slitiny. Elegantní verze S je charakteristická metalickou šedou úpravou, nárazníky v barvě karoserie a novými 19palcovými vícepaprskovými koly. Offroadové téma zastupuje výbava Trailhawk se schopnostmi na úrovni Trail Rated, která se může pochlubit specifickou úpravou masky chladiče, rámečky mlhových světel v barvě karoserie, výraznější ochrannou částí a specifickými 17“ koly z lehké slitiny. Vývoj karoserie modelu Compass se zaměřil také na funkčnost, zvláště u verze Trailhawk, která má nárazníky a mlhová světla posazena o něco výše. Stejná změna byla provedena také u radaru, který se ze spodního přívodu vzduchu přesunul do středového, kde je lépe chráněn při jízdě v terénu. 

4 úrovně výbavy a speciální edice

Základním stupněm výbavy je Sport. Tato verze se může pochlubit standardním 8,4palcovým infotainmentem s bezdrátovou integrací chytrého telefonu, full LED světlomety, zadními parkovacími senzory, látkovými sedadly a 16palcovými koly z lehké slitiny. Výbava Longitude přidává LED mlhová světla, 17palcová kola z lehké slitiny, střešní ližiny, dvouzónovou automatickou klimatizaci, zadní parkovací kameru a konfigurovatelný 7palcový TFT přístrojový panel.

Výbava Limited nabízí ve standardu adaptivní tempomat, 18palcová kola z lehké slitiny, přední a boční parkovací senzory s funkcí automatického parkování, bezklíčový vstup a startování, palubní desku čalouněnou kůží Nappa, nový 10,25palcový digitální přístrojový panel a systém Uconnect s novou 10,1palcovou dotykovou obrazovkou. Ještě vyšší úroveň vytříbenosti nabízí ve standardu specifikace S – vrcholný model s full LED světlomety, nárazníky a přední částí v barvě karoserie, 19palcovými koly z lehké slitiny, novými hands-free zadními výklopnými dveřmi a koženými sedadly, která lze elektricky nastavit až v 8 směrech.

Modelovou řadu doplňuje výbava Trailhawk – offroadový specialista se schopnostmi na úrovni Trail Rated, který vyniká svalnatým a výrazným vzhledem a nabízí specifickou výbavu pro jízdu v terénu. Vůz je vybaven vysoce výkonným zavěšením a poskytuje prvotřídní offroadové úhly: nájezdový úhel 30,4°, úhel sjezdu 33,3°, přechodový úhel 20,9° a světlá výška 21,3 cm. Standardem verze Trailhawk je také systém kontroly trakce Selec-Terrain s pěti režimy, který zahrnuje specifický režim Rock, jež byl navržen přímo pro tento model.

První verzí, která se představí na evropském trhu bude speciální výroční edice 80th Anniversary. Tento oslavný model je charakteristický exkluzivním designem s oslavnými logy a 18palcovými koly z lehké slitiny. Vyznačuje se full LED světlomety a šedou povrchovou úpravu Neutral na kolech, přední masce chladiče, spodní části přídě, krytech vnějších zrcátek a střešních ližinách. Leskle černé doplňky zdobí spodní panely, lemy blatníků, střechu a rámečky mlhových světel. 

Interiér plný možností a úložných prostor

Modernizace interiéru se dotkla všech částí včetně palubní desky, středového tunelu a obložení dveří. Přepracování objemů, materiálů a látek dodalo palubní desce trojrozměrný efekt. Vrstvená konstrukce palubní desky rovněž umožňuje personalizaci kabiny v závislosti na jednotlivých stupních výbavy pomocí různých materiálů, textur a barev včetně čalounění kůží Nappa a praktické sportovní látky pro středový panel  v podobě hliníku nebo s karbonovým efektem.

Palubní desku lemuje zcela nová lišta, která může mít podobu tekutého chromu, kartáčovaného chromu, nebo je vyvedena v leskle černém nebo metalickém šedém (Gunmetal) odstínu.

 Přepracovaný středový tunel je nyní vyšší a nabízí nový, téměř 5litrový úložný prostor pod středovou loketní opěrkou a další 2,4litrový prostor vedle řadicí páky pro uložení malého tabletu či drobnějšího příslušenství. Tato řešení vedla ke zvětšení objemu úložných prostor téměř na trojnásobek (+ 4,4 litru).

Rychlejší infotainment

Další významnou funkční novinkou modelu Compass je full HD 10,25palcový přístrojový panel, který zdůrazňuje pocit modernosti. Standardně je nabízen u verzí Limited, Trailhawk a S (volitelně u Longitude) a uživateli nabízí přibližně dvě desítky možností konfigurace v pěti personalizovatelných menu.

Systém Uconnect 5 s 10,1palcovou dotykovou obrazovkou a integrovanou navigací TomTom se může pochlubit rozhraním s rozpoznáváním přirozeného jazyka, díky čemuž může řidič mluvit se svým vozem a ovládat tak jednotlivé funkce, naprogramovat klimatizaci a vybrat oblíbenou hudbu. Tento prvek je integrovaný ve vozidlech s navigací TomTom a lze jej aktivovat zcela hands-free, jednoduchým vyslovením slov „Hey Jeep!“.

Jeep Compass je vybaven tak, aby cestující udržel v kontaktu se světem i na cestách. Standardem všech výbav od specifikace Longitude je bezdrátová nabíjecí podložka pro snadné nabíjení chytrého telefonu (až 15 W). 

Systém Uconnect 5 nového modelu Jeep Compass nabízí také služby Uconnect Services s řadou inovativních služeb připojení včetně tísňového volání. 

Nechte jízdu po dálnici na Jeepu

 Pokud jde o bezpečnost, nový Jeep Compass nabízí kompletní paletu prvků pro naplnění každodenních potřeb. V rámci standardní výbavy všech modelů nechybí systém varování před čelním nárazem a sledování jízdních pruhů, elektronická kontrola stability ESC s elektronickou kontrolou proti převrácení ERM, jako i čelní, boční a okenní airbagy. Nabídku prvků aktivní a pasivní bezpečnosti vylepšují inovativní zařízení, která zlepšují interakci mezi řidičem, vozidlem a vozovkou. Mezi tyto prvky patří například rozpoznávání dopravního značení, inteligentní rychlostní asistent, asistent pozornosti řidiče a autonomní nouzové brzdění s detekcí chodců a cyklistů, které jsou standardem v rámci celé řady.

Nový Jeep Compass je prvním vozem značky Jeep v Evropě, který zahrnuje dálniční asistent, tedy systém pro autonomní řízení 2 úrovně (L2), který při jízdě po dálnici využívá kombinaci adaptivního tempomatu a udržování v jízdním pruhu (volitelně k dispozici v druhé polovině roku).

Hybridní pohon oceníte ve městě i terénu

Paleta motorizací nového Compassu zahrnuje zážehové a vznětové motory, a také plug-in hybridní hnací jednotku. Všechny varianty přitom splňují emisní specifikaci Euro 6D Final. Nabídka zahrnuje přepracovanou vznětovou pohonnou jednotku 1.6 Multijet II, která nyní poskytuje výkon 130 k při 3750 ot./min a točivý moment 320 Nm při 1500 ot./min. Kombinovaná je se šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem předních kol. Modernizace přinesla proti vznětovému motoru 1.6 předchozí verze nárůst výkonu o 10 k, což se projevuje i v dalších výhodách, zejména pokud jde o spotřebu paliva (o 10% nižší) a emise CO2 (v cyklu WLTP nižší o 11 g/km).

Zážehové motorizace jsou tvořené přeplňovaným čtyřválcem 1.3 GSE ve dvou výkonových verzích: 130 k s točivým momentem 270 Nm v kombinaci s šestistupňovou manuální převodovkou a 150 k s točivým momentem 270 Nm v kombinaci s dvouspojkovou automatickou převodovkou DDCT. Obě zážehové motorizace jsou spojené s pohonem předních kol. Ve srovnání s předchozí zážehovou verzí 4×4 s automatickou převodovkou má nižsí spotřebu paliva a emise COaž o 27% (v cyklu WLTP).

Paletu motorizací nového modelu Compass doplňuje čtyřválcový zážehový přeplňovaný motor 1.3 s plug-in hybridní technologií, s výkonem 190 nebo 240 k, točivým momentem 270 Nm, šestistupňovou automatickou převodovkou a pohonem všech kol eAWD. Zkratka 4xe dnes označuje všechna vozidla Jeep s pohonem všech kol s vylepšenými vlastnostmi a výkonem hybridního pohonu, jež zaručují nejlepší možnou rovnováhu mezi účinností, potěšením z jízdy a ohleduplností k životnímu prostředí.

U verzí 4xe je přeplňovaný motor 1.3 spojen s elektromotorem na zadní nápravě, který je poháněn 11,4 kWh baterií, jež se nabíjí během jízdy nebo z externí elektrické zásuvky: v síti, prostřednictvím účinného domácího easyWallboxu nebo u veřejné nabíjecí stanice. Přeplňovaný motor o objemu 1.3 l poskytuje dvě výkonové úrovně – 130 a 180 k -, a dalších 60 k produkuje elektromotor. Hnací soustava tak u verzí Longitude a Limited nabízí celkový výkon 190 k, u verzi Trailhawk a S pak 240 k. Pokud jde o točivý moment, elektromotor produkuje 250 Nm, se spalovacím motorem pak 270 Nm. Spojením spalovacího motoru a elektromotorů zaručuje nový Compass 4xe pozoruhodný výkon a potěšení z jízdy se zrychlením z 0 na 100 km/h za přibližně 7,5 sekundy (v závislosti na verzi). V čistě elektrickém režimu činí nejvyšší rychlost 130 km/h, v hybridním režimu pak 200 km/h. Rychlá odezva a plynulá dodávka točivého momentu zajišťují maximální potěšení z jízdy.

Modely 4xe jsou ideální pro jízdu ve městě díky plug-in hybridní technologii, která v ryze elektrickém režimu nabízí nulové emise a dojezd 47 až 49 km (v cyklu WLTP). Na delší vzdálenosti, kdy se využívá ve větší míře spalovací motor se průměrné emise CO2 pohybují mezi 44 a 47 g/km v hybridním režimu (cyklus WLTP) v závislosti na verzi. V případě delší jízdy v terénu zajišťuje dvojice elektromotorů s technologií Powerloop, že trakce eAWD je vždy k dispozici, díky čemuž se můžete pustit i do extrémních dobrodružství.  

Bohatá nabídka příslušenství

Pro uvedení nového modelu Compass připravila značka Mopar® nové příslušenství, jehož cílem je doplnit vozidlo o prvky, které zlepší možností personalizace a komfort interiéru.

Mopar pracoval na tom, aby uspokojil zákazníky a zvýšil emocionální a funkční povahu vozidla. Některé z nových prvků budou k dispozici už od letošního léta. Volit lze dvě nové barevné linie, které zahrnují kryty zrcátek, otvory masky chladiče, přední a zadní rámečky a doplní již existující leskle černou linii. Interiérové ambientní osvětlení zvyšuje estetiku kabiny a přidává světlo do prostoru nohou řidiče a spolujezdce. Palubní kamera je schopna nahrávat i ve špatných světlených podmínkách a pomocí širokoúhlého formátu garantuje pokrytí všech úhlů. Organizér zadních sedadel instalovaný na zadních opěrkách hlavy předních sedadel zahrnuje dvě multifunkční kapsy a držák tabletu. Modulární systém opěrky hlavy nabízí celou řadu řešení pro pohodlné cestování včetně věšáku na oblečení, držáku tabletu, skládacího stolu a univerzálního háčku. Balíček Mopar 4xe nabízí řadu modrých doplňků, které posílí „elektrický“ charakter verze 4xe.

K těmto prvkům lze připočíst širokou škálu příslušenství pro přepravu nákladu (střešní nosiče a tažné zařízení, nosiče lyží, kol a potřeb pro vodní sporty), bezpečnost a péči (alarm, parkovací senzory a dětské autosedačky) a specifické příslušenství pro elektrická vozidla (nabíjecí kabel, nabíjecí stanice Easy & Connected Wallbox).

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit