Český trh, Novinky

Nová generace Volkswagenu Amarok je dostupná v předprodeji. Cena startuje na 870 007 Kč bez DPH

>Redakce Redakce
16 prosince, 2022

Nový Volkswagen Amarok je připraven pro první nedočkavce. Konfigurátor bude spuštěn v polovině roku 2023, ale zákazníci již nyní mohou nový Amarok objednávat u autorizovaných prodejců značky Volkswagen Užitkové vozy.

K dispozici je všech pět stupňů výbavy. Amarok 2.0 TDI 125 kW s 6stupňovou manuální převodovkou stojí 870 007 Kč bez DPH (1 052 708 Kč včetně DPH). Amarok Life je poháněn jednotkou 2.0 TDI 151 kW v kombinaci s 6stupňovou manuální nebo 10stupňovou automatickou převodovkou. Ceny v tomto případě začínají od 923 598 Kč bez DPH (1 117 554 Kč včetně DPH). Ostatní výbavové linie – Style, PanAmericana a Aventura – mají pod kapotou šestiválec 3.0 TDI 177 kW s 10stupňovou automatickou převodovkou a jejich základní ceny se pohybují v rozsahu od 1 031 751 Kč do 1 191 138 Kč bez DPH (od 1 248 418 Kč do 1 441 277 Kč včetně DPH).

Nový Amarok je nabízen v pěti výbavových verzích. Výbavové linie nesou označení „Amarok, „Life“ a „Style“, na vrcholu nabídky stojí „PanAmericana“ (offroadový styl) a „Aventura“ (exkluzivní styl). Nový Amarok byl koncipován jako čtyřdveřový pick-up s dvojkabinou (DoubleCab) a pro mimoevropské trhy jako pick-up s dvoudveřovou kabinou (SingleCab).

Nový Amarok je s vnější délkou 5 350 milimetrů o 96 mm delší než předchůdce. Rozvor náprav 3 270 mm je o 173 mm delší. Díky tomu mají cestující ve dvojkabině více prostoru. Rozvor náprav se zvětšil, čímž se zkrátily převisy karoserie. Výsledkem jsou vylepšené terénní vlastnosti díky větším nájezdovým úhlům, které jsou u modelu Amarok DoubleCab až 30 stupňů (vpředu) a 26 stupňů (vzadu).

Čtyřválce i šestiválce

Na českém trhu nalezne uplatnění jako základní pohon čtyřválcová jednotka TDI 2,0 litru s nejvyšším výkonem 125 kW (170 k). Jako druhou výkonovou variantu jednotky TDI nabízí značka Volkswagen Užitkové vozy čtyřválec s přeplňováním dvěma turbodmychadly, který v Evropě poskytuje nejvyšší výkon 151 kW (205 k). V roli nového vrcholného TDI se uplatní motor V6, který dosahuje ve verzi splňující emisní normu Euro 6 nejvyššího výkonu 177 kW (240 k). Jiné motorizace nebude na českém trhu možno objednávat. 

Amarok ve výkonových verzích 125 kW a 151 kW obdrží v České republice sériově 6stupňovou manuální převodovku. Motorizaci 2,0 TDI o výkonu 151 kW si mohou zákazníci na přání nakonfigurovat s novou 10stupňovou automatickou převodovkou. Motorizace V6 TDI je vždy sériově kombinována s 10stupňovou automatickou převodovkou.

Všechny evropské verze Amaroku s automatickou převodovkou smějí táhnout přívěs s hmotností až 3,5 tuny. V porovnání s předchůdcem vzrostla nejvyšší přípustná hmotnost soupravy z 6,0 na 6,5 tuny. Maximální užitečná hmotnost pick-upu s dvojkabinou se zvýšila na 1,19 tuny.

Mimořádně prostorná je rovněž otevřená ložná plocha za kabinou. Stejně jako u předchůdce platí, že mezi podběhy zadních kol je dostatečná šířka (1 227 mm) pro uložení jedné europalety napříč nebo podélně. Při uzavřeném víku korby má ložná plocha délku 1 624 mm v případě verze DoubleCab.. Náklad lze zajistit k podlaze a bočním stěnám prostřednictvím stabilních kotevních ok. V závislosti na výbavě se zvětšila výška bočních stěn korby maximálně o 21 mm na až 529 mm.

Amarok se bude v České republice dodávat s pohonem všech kol (4MOTION) v sériové výbavě. V závislosti na verzi motoru jsou přitom k dispozici dva různé systémy 4MOTION: jeden s připojitelným pohonem všech kol se třemi jízdními režimy a vrcholná verze se čtyřmi režimy. Jako dodatečný čtvrtý režim (4A) nabízí vrcholná verze automatické variabilní rozdělování hnací síly mezi přední a zadní nápravu prostřednictvím vícelamelové spojky. Vlastnosti pohonu všech kol přivedou k dokonalosti inteligentní jízdní režimy a na přání dodávaná uzávěrka diferenciálu (pro český trh součástí sériové výbavy).

Dvě desítky nových asistentů

O další zvýšení komfortu a bezpečnosti se v závislosti na výbavě postará více než 25 asistenčních systémů. Více než 20 z těchto systémů je novinkou ve výbavě druhé generace modelu Amarok.

Jedná se například o inteligentní adaptivní tempomat, parkovací asistent pro asistované zaparkování vozu i vyjetí z parkovacího místa, prostorový kamerový systém s rozsahem snímání 360 stupňů („Area View“), asistent pro změnu jízdního pruhu nebo systém pro rozpoznávání dopravních značek.

Interiér v účelné i luxusní podobě

Tým designérů značky Volkswagen Užitkové vozy navrhl funkční a velmi kvalitní interiér s přehlednými a praktickými ovládacími prvky a digitálními displeji. Kvalita materiálů nezapře inspiraci SUV vyšší třídy, jakým je Volkswagen Touareg.

Přehledná přístrojová deska je logicky členěna a ergonomicky přizpůsobena požadavkům řidiče. Již v základní verzi je k dispozici 8,0“ digitální panel sdružených přístrojů („Digital Cockpit“, od výbavové linie „Style“ zcela digitální s úhlopříčkou 12,3 palce) a na výšku postavený dotykový displej (úhlopříčka 10,1 palce, od výbavové linie „Style“ s úhlopříčkou 12,0 palce) pro informační a zábavní systém.

Značka Volkswagen Užitkové vozy realizovala v novém modelu Amarok intuitivní ovládání kombinací digitálních funkcí a ergonomicky tvarovaných a uspořádaných tlačítek, resp. otočných ovladačů. Otočným ovladačem se nastavuje hlasitost informačního a zábavního systému.

Tlačítky se aktivují funkce pohonu všech kol a nadřazená menu pro parkování, nastavení klimatizace, asistenční systémy a jízdní režimy. Tyto robustní ovládací prvky mají v závislosti na výbavě chromované rámečky.

Mezi velmi kvalitní detaily patří také další prvky výbavy, například pro Amarok PanAmericana a Amarok Aventura sériově dodávaný audiosystém Harman Kardon s výkonem 640 W. Varianty Amarok PanAmericana a Amarok Aventura jsou sériově vybaveny také přístrojovou deskou s povrchovou úpravou připomínající kůži s kontrastním prošíváním.

S prémiovým postavením Amaroku na trhu korespondují navíc jeho nová sedadla. Pro řidiče a spolujezdce vpředu jsou v Amaroku vyhrazena ergonomicky koncipovaná sedadla, která jsou ve vyšších stupních výbavy elektricky nastavitelná v až 10 směrech. Zadní sedadla verze DoubleCab poskytují velkorysý prostor a komfort pro cestování třem dospělým osobám. Prostřední plochy sedadel verze „Style“ jsou sériově čalouněny tkaninou ArtVelours. V modelech Amarok PanAmericana a Amarok Aventura používá Volkswagen Užitkové vozy čalounění ušlechtilou a odolnou kůži.

Příslušenství pro práci i zábavu

Pro světoběžníky je zajímavé zvětšení nejvyššího přípustného statického zatížení střechy na 350 kg. Na vůz lze tedy namontovat například střešní stan. Přímo z výroby nebo jako příslušenství se bude dodávat řada doplňků, například kola z lehké slitiny s průměrem ráfku až 21 palců, terénní pneumatiky (až 18palcové) či různá tažná zařízení.

Pro nákladový prostor bude k dispozici například držák jízdních kol, multifunkční systém nosičů, rozmanité roletové kryty a více variant stylových ochranných rámů za kabinou včetně exkluzivní verze pro Amarok Aventura. V nabídce bude znovu také pevná nástavba nad ložnou plochu, s níž se pick-up promění bezmála v SUV s objemem nákladového prostoru skříňového vozu.

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit