Novinky

Nový Hyundai Kona si ponechá široký výběr pohonů. Vnitřním prostorem míří na vrchol segmentu

>Redakce Redakce
20 ledna, 2023

Značka Hyundai odhalila novou generaci malého SUV Kona, určeného pro jihokorejský trh. Výrazně vylepšený model bude k dispozici ve třech variantách pohonu. Vyhoví tak zájemcům o elektrifikovaný i konvenční pohon. Dynamická verze N Line zůstane.

Každá varianta nového modelu má jedinečný vzhled s motivem žraločího nosu na přídi a spojitými horizontálními světlomety vpředu i vzadu. Elektrická varianta (EV) je dále odlišena pixelovými spojitými horizontálními světlomety a je prvním modelem Hyundai, který tuto ikonickou designovou ozdobu používá.

Sportovní charakter SUV ztělesňují robustní lemy podběhů kol, na něž vizuálně navazují světlomety vpředu a zadní svítilny, dynamické prolisy klínovitého tvaru na bočních stěnách a charakteristická chromovaná lišta sahající od spodní okenní linie až ke spoileru. Kona v nové generaci se může pochlubit 19“ koly se speciálně navrženým designem paprsků.

Varianty poháněné spalovacími motory a hybridními systémy se odlišují předním nárazníkem s trojrozměrně tvarovaným obložením a spodním ochranným panelem místo masky chladiče. Dalším poznávacím prvkem jsou černé lemy blatníků. 

Kona HEV používá horní a spodní aktivní vzduchové klapky, zatímco varianta ICE má jen horní aktivní vzduchovou klapku. Aktivní vzduchové klapky AAF (Active Air Flaps) snižují součinitel aerodynamického odporu vzduchu a připodobňují vnější vzhled verzí ICE a HEV elektrické variantě EV, ale současně také zlepšují aerodynamické vlastnosti obou variant.

Sportovně pojatý stupeň výbavy N Line dodává důraz přední části vozu, zatímco v té zadní jeho charakter umocňuje spoiler ve tvaru křídla, dvojitá koncovka výfuku a 19“ kola z lehké slitiny v designu N Line. V interiéru je varianta N Line vybavena exkluzivními hliníkovými pedály a řadicí pákou s logem N.

Mimořádný vnitřní prostor

Zcela nová Kona poskytuje prostornější a všestranněji využitelný interiér, který nabízí cestujícím ještě více komfortu a umožňuje snadnou přepravu zavazadel. Pochlubit se může také největším vnitřním prostorem ve své třídě díky prodloužení rozvoru náprav o 60 mm, prostoru pro nohy o 77 mm a zvětšení výšky stropu nad zadními sedadly o 11 mm v porovnání s předchozí generací. Šířka interiéru v úrovni ramen na sedadlech vzadu je 1402 mm. I to je největší hodnota v této třídě. Štíhlá a tuhá konstrukce sedadel modelu Kona má tloušťku pouhých 85 mm. Také toto důmyslné řešení ponechává cestujícím ve druhé řadě více komfortu a životního prostoru.

Volič elektronického ovládání převodovky tlačítky se nově přesunul na sloupek řízení, díky kterému designéři mohli vytvořit přehledně uspořádanou středovou konzolu, na níž je více odkládacích prostor. Kompletně sklopná sedadla ve druhé řadě sedadel umožňují v zadní části vozu přepravovat zavazadla o celkovém objemu až 723 litrů (SAE). Zcela nová Kona tak spolu s ještě snadnější nakládkou a vykládkou zavazadel splní i ty nejnáročnější požadavky zákazníků.

Ještě více praktičnosti a komfortu poskytne zákazníkům individuálně nastavitelná výška otevření chytrého víka zavazadlového prostoru s elektrickým ovládáním. Řidič si může zvolit výšku i rychlost otevírání zadního víka na displeji multimediálního systému nebo stisknutím tlačítka pro zavření víka po dobu tří sekund, jakmile víko zavazadlového prostoru dosáhne požadované výšky.

Pro komfortní používání v souladu se zásadami ergonomie byla koncipována integrovaná zobrazovací plocha se dvěma 12,3“ displeji. Komfortní sedadla v první řadě volitelně nabízejí relaxační polohu optimalizovanou tak, aby si v ní mohl řidič užívat pomyslný „beztížný stav“ s ideálním rozložením tlaku na tělo.

Komfort a praktičnost posouvá v modelu Kona na vyšší úroveň také systém integrované paměti pro nastavení polohy sedadla, několik vstupů s funkcí nabíjení a systém bezdrátového nabíjení. Součástí systému elektronického ovládání je rovněž „digitální klíč“ Digital Key 2 Touch na chytrých telefonech nebo hodinkách, který umožňuje uzamknutí, odemknutí a nastartování vozu. Tento systém používá technologii bezdrátové rádiové komunikace na krátkou vzdálenost, NFC (Near-Field Communication), a zaručuje vysokou úroveň zabezpečení.

Aktualizace systémů nové generace modelu Kona je ještě snadnější díky technologii elektronického řízení, která je kompatibilní s bezdrátovými aktualizacemi softwaru OTA (Over-the-Air).

Vysoká úroveň autonomizace

Zcela nová Kona překypuje různými vyspělými asistenčními systémy ADAS, mezi něž patří Autonomní nouzové brzdění, asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích, aktivní sledovaní mrtvého úhlu vnějších zrcátek včetně aktivního upozornění na projíždějící vozidla při couvání , varováni pro bezpečné opuštění vozidla, rozpoznávání dopravních značek omezujících rychlost s inteligentním tempomatem, asistent pro sledování únavy řidiče, kamerové sledování mrtvého úhlu a automatické přepínání dálkových světel.

Součástí výbavy jsou také různé komfortní asistenční funkce, například inteligentní adaptivní tempomat, inteligentní navigací řízený adaptivní tempomat, aktivní asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích a asistent jízdy po dálnici.

Zcela nová Kona poskytuje rozmanité vyspělé technologie také pro bezpečné a suverénní parkování. Jedná se především o 360° kamerový systém SVM (Surround View Monitor), systém PDW (Forward/Side/Reverse Parking Distance Warning) zahrnující senzory vzdálenosti od překážek vpředu, vzadu a po stranách, Asistent zabraňující kolizi při couvání PCA-R (Reverse Parking Collision-Avoidance Assist) a Dálkově ovládaný autonomní parkovací asistent RSPA (Remote Smart Parking Assist).

Speciální motory pro Evropu

Varianta ICE je pro jihokorejské zákazníky k dispozici s motory 1.6T-GDi nebo 2.0L, který pracuje na základě Atkinsonova cyklu. Motor 1.6T-GDi poskytuje výkon 198 k a točivý moment až 265 Nm.

V Koreji nabízená varianta HEV je poháněna speciálně nastaveným zážehovým motorem 1.6-L GDi s přímým vstřikováním benzinu v kombinaci s elektromotorem, který znatelně zlepšuje zrychlení a přispívá k vyšší hospodárnosti. Celkový nejvyšší výkon hybridní soustavy je 141 k a maximální točivý moment až 265 Nm.

V Evropě budou mít zákazníci v kategorii spalovacích motorů (ICE) na výběr přeplňované jednotky 1.6T-GDi a 1.0T-GDi. 

Partneři magazínu

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit